Az antipszichotikumok mellékhatásai
Egy új vizsgálat szerint az antipszichotikus szerek szedése – dózisfüggő módon – enyhe hízással és koleszterin-emelkedéssel jár.
Egy új vizsgálat szerint az antipszichotikus hatású gyógyszer, a risperidon (Risperdal) napi adagjának növelése a beteg testsúlyának, valamint a vér koleszterinszintjének enyhe emelkedésével jár.
Dr. Marianna Piras (Lausanne University Hospital, Prilly, Svájc) és munkatársainak a Journal of Clinical Psychiatry c. lap 2022. május 11-i online számában megjelent vizsgálatában több mint 400, risperidont, vagy annak metabolitját, a paliperidont (Invega) szedő beteg 1 éves adatait értékelték. Az eredmények arra utalnak, hogy a napi adag 1 mg-os risperidonnal egyenértékű emelése a következő egy évben a testsúly 0,25%-os, az összkoleszterin-szint 0,05 mmol/l-es (1,93 mg/dl-el), az LDL-koleszterin szint 0,4 mmol/l-es (1,54 mg/dl-el) emelkedésével jár.
Dr. Marianna Piras (gyógyszerész, Centre for Psychiatric Neuroscience, Lausanne University Hospital, Prilly, Svájc) elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy „bár az összkoleszterin és az LDL-koleszterin dózis-függő emelkedése sztatisztikailag szignifikáns mértékű, de ennek anyagcsere-következményei klinikailag nem lényegesek.” Ilyen módon a napi adag csökkentésének nincs különösebb jótékony hatása a testsúlyra és a koleszterin-szintekre, viszont a beteg pszichiátriai dekompenzációjához vezethet. A dózis (jellemzően 1-10 g-os) emelése a kezelés első hónapjában okoz jelentős testsúlynövekedést, de a minimálisan hatásos risperidon adagot mindenképpen el kell érni.
Komoly közegészségügyi probléma
A mentális betegségben szenvedőknél több metabolikus zavar áll fenn, mint a lakosságnál általában. Ráadásul számos pszichotróp gyógyszer – köztük az antipszichotikumok is –metabolikus eltérésekhez, pl. hízáshoz vezethetnek. Az antipszichotikumok által okozott mellékhatások súlyos közegészségügyi problémát jelentenek, mivel növelik a kardiovaszkuláris betegségek bizonyos kockázati faktorainak (pl. obesitas, diszlipidémia) előfordulását és ezen keresztül csökkenthetik a pszichiátriai betegek 10 éves várható élettartamát. Javasolt a pszichotróp gyógyszerek dózisfüggő mellékhatásait figyelni, különösen a testsúlynövekedést, amelyet számos ilyen szer még a javasolt adagoknál is kisebb mennyisége is előidézheti. Dr. Piras és munkatársi most fejezték be a quietapin (Seroquel) és az olazapin (Zyprexa) ilyen irányú vizsgálatát.
A risperidon egy mérsékelt/magas metabolikus kockázati profillal rendelkező antipszichotikus szer, a testsúlynövekedésén kívüli metabolikus hatásait csak kevés tanulmányban vizsgálták. 2007 és 2018 között risperidon szedését kezdő 438 betegen (átlagos életkor 40,7 év, 50,7% férfi) longitudinális vizsgálatot végeztek. A diagnózisok a következők voltak: schizophrenia, schizoaffektív zavar, bipoláris zavar, depresszió és „ismeretlen”. A betegkövetés akár egy évig, de legkevesebb 3 hétig tartott. A metabolikus paraméterek felmérését az első, a 3., a 6., és a 12. hónapban végezték. Begyűjtötték a demográfiai, komorbiditási adatokat, mérték a betegek testsúlyát, magasságát, derékbőségét, vérnyomását, vércukorszintjét és a kiinduláskor, majd 1-3-12 havonta a lipidszinteket is. A testsúlyt, a derékbőséget és a vérnyomást a 2. és a 6. hónapban is megmérték. A paliperidon adagját risperidon-ekvivalensre számították át.
Szignifikáns testsúlynövekedés
A 374 risperidonnal, és a 64 paliperidonnal kezelt beteget átlagosan 153 napig követték. A betegek közel fele (48,2%-a) olyan egyéb pszichotrop szereket szedett, amelyek némi metabolikus kockázattal jártak. A kutatók adatai szerint az időnek szignifikáns befolyása volt a résztvevők súlynövekedésére: az 1. hónapban +1,58%, a 3. hónapban +1,20%, a 6. hónapban +0,80%, és a 12. hónapban már csak +0,57% gyarapodás volt mérhető (mind P<0,001). A napi dózis minden 1 mg-os emelése a vizsgált időpontok mindegyikében növelte a testsúlyt.
Akiknél az első hónapban a testsúly növekedése meghaladta az 5%-ot, a következőkben jobban híztak, mint az 5%-os küszöböt el nem érők, ezért a kutatók szerint ez a korai küszöbérték erősen utal arra, hogy a következőkben jelentős testsúlynövekedés várható: a 3. hónapban 6,68%, a 6. hónapban 7,36%, a 12. hónapban 7,7%. A betegek életkora is hatott a kimenetelre: a 17 év alattiaknál a 6. hónapban 1,54%, a 12. hónapban 1,63% volt a növekedés. A 17–65 év közöttieknél a 3. hónapban 0,13% és a 12. hónapban is 0,13% volt a súlynövekedés, míg a 65 év fölöttieknél az 1. hónapban 0,76%, a 2. hónapban 1,37%, a 6. hónapban 1,58% ás a 12. hónapban 1,41% volt a növekedés.
A gyógyszer napi adagjának nagysága nőknél 4 időpontban (P≥0,001), férfiaknál csak 3 időpontban (P=0,03) volt hatással a testsúlyra. A napi adag minden 1 mg-os növekedésével 0,05 mmol/l-rel (1,93 mg/dl) emelkedett az összekoleszterin 1 év alatt (P=0,018), az LDL-koleszterin 0,4 mmol/l-rel (1,54 mg/dl) nőtt ugyanekkor (P=0,11). A DDI nem volt hatással a trigliceridekre, a HDL-koleszterinre, a vércukor értékekre és a szisztolés vérnyomásra sem, viszont negatívan hatott a diasztolés vérnyomásra (P=0,001).
A kutatók megállapították, hogy a risperidon már kis adagban is befolyásolja a testsúlyt, az összkoleszterint és az LDL-koleszterin szintet. Mivel minden antipszichotikumnak különböző hatása van a metabolikus profilra, ezek további vizsgálatára és az eredmények megerősítésére van szükség.
Óvatosan a következtetésekkel!
Dr. Erika Nurmi (UCLA’s Semel Institute for Neuroscience, Los Angeles) hozzászólásában dícsérte a vizsgálat egyedülálló jellegét, azt, hogy sok eddig megválaszolatlan kérdésben is valódi adatokat szolgáltat: pédául arról, hogy a testsúly és a metabolikus mellékhatások valóban dózis-függőek. Az adatok a sok résztvevő miatt bizonyító erejűek. Viszont a kérdés igen komplex és egy csomó befolyásoló tényező is van. Pl. a magasabb risperidon adagot szedők közül többen egyéb – szintén testsúlynövelő – gyógyszert is szedtek, és eközben a risperidon adagjukat nem csökkentették. A különbség lehet a dózistól való függés magyarázata. Az értékes adatok zavarossága miatt az ezekből levont következtetéseket óvatossággal kell értékelni.
Általánosságban tanácsolható, hogy a legkisebb hatásos dózist kell alkalmazni, annak tudatában, hogy az antipszichotikumok jelentős testsúlyváltozásokat képesek okozni. Az ilyen gyógyszerek előnyei és kockázatai gondosan mérlegelendők.
Forrás:
Batya Swift Yasgur. Antipsychotic tied to dose-related weight gain, higher cholesterol. Medscape Medical News. June 02, 2022.
Piras M, Dubath C, Gholam M, et al. Daily dose effects of risperidon on weight and other metabolic parameters: a prospective cohort study. J Clin Psychiatry. Published 11 May 2022; 83(4):21m14110.