Testsúlycsökkentés a schizophreniás betegek gyógyszerelésekor
A pszichiátereknek gyakran betegeik obesitását is kezelniük kell, ráadásul a pszichiátriában felírt gyógyszerek jelentős része is testsúlynövekedést okoz, ezért nagyon fontos lenne a testsúlycsökkentő injekció elérhetősége.
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb ember vékonyabb szeretne lenni. Az amerikai CDC legújabb statisztikája szerint az USA állampolgárok több mint 42%-a obes, másik 30%-át pedig túlsúlyosnak lehet nevezni. Sok betegséghez túlzott testtömeg társul, ami szerepet játszik a mentális állapotban is, hiszen nagy szerepe van az önbecsülésben. A túlsúly nem csak a potenciális partnerekkel szembeni attraktivitást csökkenti, de az orvosok és a munkaadók is másképp viszonyulnak az obesekhez.
A pszichiáterek gyakran kerülnek olyan helyzetbe, hogy betegeik obesitását is kezelniük kell, ráadásul a pszichiátriában felírt gyógyszerek jelentős része is testsúlynövekedést okoz. A betegek magukat hibáztatják a testalkatuk miatt, gyakran emlékeznek életük arra az időszakára, amikor fogytak, azt hiszik, hogy újra meg tudják tenni annak ellenére, hogy a fogyás hatalmas erőfeszítést igényelt, és csak átmeneti volt, ráadásul évtizedekkel ezelőtt történt. Az antipszichotikumon, stimulánson vagy metforminon lévő beteg testsúlya gyakran növekszik, a buproprion mellé gyakran szednek naltrexont azért, hogy az utánozza a Contrave nevű fogyasztó szer hatását.
Az Amerikai Orvosi Szövetség csak 2013-ban ismerte el az obesitást önálló egészségi állapotként. Ugyanabban évben a New Yorker-ben Susanna Koven „A fogyást segítő gyógyszerek hatásosak: az orvosok miért nem írják fel őket?” című cikkében azt írta, hogy sok obesitas szakértő szerint számos orvos nem szereti a kövér embereket, ezért nem is szívesen kezeli őket. Általában lenézéssel szólítják fel obes pácienseiket arra, hogy egyen kevesebbet, mozogjon többet, hisz az orvosok többsége szerint is még ma is ez a fogyás „helyes” módszere.
2021. június 4-én Az FDA törzskönyvezte az előzetesen a diabetes kezelésére használt semaglutidot (egy glukagon-like peptid 1 (GLP-1) receptor agonistát) az obes betegek súlyának csökkentésére, azaz azok számára, akiknél a BMI 27 kg/m² felett van, és alapbetegségük testsúlyfüggő. A semaglutidot három márkanéven hozza forgalomba a Novo Nordisk. A tabletta (Rybelsus) 7, vagy 14 mg-os. Az Ozempic 0,5 mg-os, vagy 1,0 mg-os dózisait hetente egyszer subcutan kell beadni diabetesben. A legújabb, fogyásra használt nagy dózisú (2,4 mg) készítmény a Wegovy, melyet szintén hetente kell a bőr alá beadni, viszont havi költsége 1400 Dollár. A STEP-1 vizsgálatban a Wegovy mellett 68 hét után átlag 14,9%-os fogyást (15,3 kg) lehetett elérni, többet, mint bármely más, a piacon lévő fogyasztószerrel. A GLP-1 receptor agonisták az agyban csökkentik az éhségérzetet, lassítják a gyomor ürülését, növelik az inzulin-kiválasztást, és serkentik a barna zsírszövet termogenezisét.
A pszichiátriai gyógyszerek hízáshoz vezetnek
Dr. Elaine Weiner (Maryland Psychiatric Research) azt mondta, hogy az általuk kezelt schizophreniás betegek a kombinált gyógyszerek hatására átlagosan kb. 9 kg-ot híznak. Mivel ezeknek a betegeknél -a betegségükből kifolyólag – teljesen hiányzik a motivációjuk testsúlyuk csökkentésére, ezért a diéta betartására és a fokozott mozgásra felszólító orvosi javaslatoknak csak korlátozott haszna van. Ráadásul ezeknek a betegeknek gyakran nincs háziorvosuk, ilyen módon a hízás és a metabolikus szindróma kezelése a pszichiáterre hárul.
Dr. Fatima Cody Stanford (Massachusetts General Hospital and Harvard Medical School) aki több ezer obes beteget kezel, nemzetközi fórumokon ad elő, és 100-nál több közleménye jelent meg az obesitas témában, az obesitást egy rendkívül bonyolult problémának tartja, hisz számos hormon vesz részt az étvágy és a jóllakottság szabályozásában, az alvásnak alapvető szerepe van a fogyásban, a testgyakorlás fenn tudja tartani a fogyást, de sokszor nem segíti elő azt. Az energia-tárolást is sok tényező befolyásolja, ezek szerepe is sokrétű.
A phentermin nevű stimulánst 1959-ben törzskönyvezték, könnyű volt hozzászokni, ennek ellenére 1990-ben a fenfluraminnal kombinálva kezdték használni fogyasztószerként, „phen-fen”-elnevezéssel. A fenfluramint 1997-ben kivonták a forgalomból, mert pulmonális hipertenziót és szívbillentyű-eltéréseket okozott. A phentermint továbbra is használták fogyasztószerként, önmagában, vagy topiramattal (Qsymia) kombinálva, a „phen-top”ként emlegetett szerrel 8-9%-os átlagos fogyást mértek. A következő fogyasztószer a semaglutid volt, ez a válaszoló betegekben valóban jelentős fogyást eredményezett, jól tolerálható volt, leggyakoribb mellékhatásként hányingert okozott. Azonban, ahogy dr. Stanford is figyelmeztet nem mindenki reagál a gyógyszerre: ezért bármely szer adása előtt alapos klinikai profil felmérés szükséges, és az annak megfelelő kezelési stratégiát kell kialakítani és gyógyszereket kell bevezetni.
A kardiológusok is beszállnak a meccsbe
Dr. Michael Miller (University of Maryland, Baltimore), a „Heal Your Heart” könyv (Rodale, 2014) szerzője nagyon lelkesen fogadta a semaglutid törzskönyvezését., hisz a szer nem diabetses betegek testsúlycsökkentésére is alkalmas, és nagyon várja a SELECT (Semaglutide Effects on Heart Disease and Stroke in Patients with Overweight or Obesity) vizsgálat nem cukorbetegeken és prediabeteses betegeken tapasztalt 5 éves kardiális eredményeit, hisz a GLP-1 receptor agonisták bizonyította csökkentik a kardiovaszkuláris történéseket. Reményei szerint ezekkel a gyógyszerekkel közömbösíteni lehet a pszichotrop szerek által okozott testsúlynövekedést.
A Wegovyt hetente subcutan kell alkalmazni, és az inzulinhoz hasonlóan a beteg saját magának is beadhatja. Kérdés, hogy a betegek fogyás céljából teljes felelősséggel beadhatják-e maguknak ezt a gyógyszert? Bár egyesek nagyon félnek a tűszúrástól is, de mivel a COVID-19 világjárványban világossá vált, hogy szoros összefüggés van az obesitas és a COVID-19 betegség okozta halálozás között, egyre több beteg fontolgatja, hogy kezelteti elhízását, bár ez a szer igen költséges és jelenleg nem minden biztosító hajlandó finanszírozni.
Ez nem csak azért lenne fontos, mert az obesitas még ma is erősen stigmatizálja a beteget, egy csomó egyéb társbetegséggel jár, de azért is, mert a semaglutid alkalmazása mellett a pszichiátereknek módjuk nyílhat a pszichiátriai gyógyszerek súlygyarapodást okozó hatásának megelőzésére.
Forrás:
Miller D. Obesity treatment in mental illness: is semaglutide a game changer? Medscape Psychiatry. July 28, 2021.