Az aromatázgátlók okozta ízületi fájdalmak csökkentése
Egy új retrospektív analízis szerint az aromatázgátlókat szedő túlsúlyos emlőrákos nők ízületi fájdalmait az omega-3 zsírsavak jelentősen csökkentik.
A hír nagyon bíztató, hiszen az aromatázgátlók meghosszabbítják a posztmenopauzális, hormon-pozitív emlőrákos betegek meghosszabbító aromatázgátlók gyakran igen kifejezett ízületi fájdalmakhoz vezetnek, s emiatt a betegek sokszor megszakítják a kezelést, mondta el az ASCO 2018-as találkozóján a vizsgálatot vezető Dr. Sherry Shen (Columbia University Medical Center in New York City).
Az új eredmények a SWOG S0927-es vizsgálat "post hoc” analíziséből származnak. A SWOG S0927-es vizsgálat során az aromatázgátlókat (AI) szedő nőknek a gyógyszer mellé fél éven át omega-3 zsírsavakat, vagy placebót adtak, de az arthralgiás fájdalom tekintetében nem mutatkozott eltérés a két csoport között. Ugyanakkor a nagyobb testtömegű nőbetegeknél már különbséget lehetett gyanítani, ezért egy új feldolgozást indítottak.
A post hoc analízisben a 249 nőbeteget testtömegük szerint két csoportba sorolták: a 30-nál alacsonyabb a BMI-jűek (139 nőbeteg, 56%), és 30 fölött volt a BMI-jűek (110 beteg, 44%). A 30-nál magasabb BMI-vel rendelkező nőbetegeknél a napi egyszeri omega-3 zsírsav hozzáadásával 24 hét alatt a legerősebb fájdalom mértékét kifejező Brief Pain Inventory (BPI) 2,89 ponttal csökkent, míg a placebót kapók csoportjában ez a csökkenés csak 1,49 pont volt (P= 0,02). A 30-nál kisebb BMI-jű asszonyoknál szintén jelentősen különbözött a fájdalom mértéke az omega-3 és a placebo csoportok között (P=0,40, interakciós P=0,05). Az ízület-specifikus fájdalom viszont csak a 30-nál magasabb BMI-vel rendelkező, tehát túlsúlyos nők körében csökkent a 24 hetes omega-3 szupplementáció hatására a placebóhoz képest (0,98 vs 0,48, p=0,05), az alacsonyabb BMI mellett szinte semmi változás nem volt észlelhető (0,57 vs 0,50, P=0,80).
Jelenleg a nem szteroid gyulladásgátló gyógyszereket használjuk ízületi fájdalmak esetén, de kevés adat szól hatásosságuk mellett, és nem elhanyagolható a gasztrointesztinális és renális toxicitásuk. Az omega-3 zsírsavak alkalmazása csak az egyik lehetséges mód a fájdalom mérséklésére. Olcsó, könnyű beszerezni, igen kevés mellékhatása van, így kedvezőbb a jelenleg rendelkezésünkre álló arthralgia elleni gyógymódoknál (gyakorlás, akupunktura, a szelektív szerotonin visszavétel gátló duloxetin).
A halolaj-kiegészítők szedése magas BMI-jű betegek számára egyébként is javasolható: csökkentik a leukociták kemotaxisát, a reaktív oxigén-gyökök keletkezését, a keringő gyulladásos citokinek mennyiségét, mindezek révén hozzájárulnak az ízületi fájdalmak enyhüléséhez. Mivel a kövérség az arthralgia egyik kockázati faktora, ezért számukra minden lehetséges fájdalom enyhítő gyógymódot fel kell ajánlani: „a kövér betegek ízületei nagy mechanikai terhelésnek vannak kitéve, növekszik a csontjaik tömörsége és merevsége, mely a porcok károsodásához vezet. Ráadásul a kövér betegekben magasabb szinten áll a szisztémás gyulladás, nagyobb a keringő leptin és a gyulladásos citokinek (pl. az interleukin 1, vagy a tumor nekrózis faktor alfa) mennyisége, melyek mind az ízületek helyi gyulladásához vezetnek. Az omega-3 zsírsavak ezeket a szisztémás gyulladásos komponenseket célozzák meg”.
Egy második vizsgálat eredményei alapján a kutatók arról számoltak be, hogy emlőrákos túlélőkben a naponta nagy dózisban adott omega-6 zsírsav (szójaolaj) hatásosabban csökkenti a fájdalmakat, mint a naponta adott , kis vagy nagy dózisú omega-3 zsírsav (halolaj). A vak elrendezésű, fázis II vizsgálatban 108 olyan emlőrákos beteget vontak be, akik aromatázgátlókat vagy tamoxifent szedtek. A kutatók mérték a BPI-t a kezelés indításakor és 6 hét múlva. A legerősebb fájdalom tekintetében nem alakult ki különbség a kezelési csoportok között, de a vizsgálatot vezető Dr. Luke Joseph Peppone (University of Rochester Medical Center in New York) szerint a fájdalom a nagy dózisú omega-3-at kapók körében jobban csökkent.
Forrás: