Az egészséges étrend jót tesz az erekciónak is
Egészséges étrend mellett kisebb annak a kockázata, hogy az életkor előrehaladtával erektilis diszfunkció alakul ki – állítja egy most nyilvánosságra hozott tanulmány több mint 20 ezer férfi adatai alapján.
A több mint 20 ezer férfi részvételével lefolytatott hosszú távú Health Professionals Follow-Up Study azzal a következtetéssel zárult, hogy a legegészségesebb étrenden lévő férfiak csoportjában 22%-kal kisebb volt az erektilis diszfunkció (ED) előfordulásának esélye, mint a kevésbé egészséges ételeket fogyasztó férfiak körében – írja a JAMA Network Open. https://jamanetwork.com/article.aspx?doi=10.1001/jamanetworkopen.2020.21701
„Vizsgálatunk legfontosabb megállapítása, hogy az egészséges étrendet követő férfiaknak – azaz azoknak, akik több zöldséget, gyümölcsöt, diófélét és halat fogyasztanak – kevésbé kell tartaniuk ED megjelenésétől – mondja a vizsgálatot vezető dr. Scott Bauer, a University of California belgyógyász-urológusa. - Bár véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálatokra van szükség annak igazolására, hogy a diétás beavatkozások szerepet játszhatnak-e az ED prevenciójában, az erektilis funkciójuk miatt aggódó férfi pácienseket tájékoztatni kell arról, hogy az étrendnek is jelentősége lehet az ED kialakulásának kockázatában. Egyelőre nem tudjuk, hogy az egészséges étrend milyen mechanizmus révén mérsékli a rizikót, ám nem szabad megfeledkezni arról, hogy az erekció zavara – különösen fiatal férfiak esetében – szív-és érrendszeri betegség korai jele lehet, illetve hogy az ED és a kardiovaszkuláris betegségek kockázati tényezői részben átfedik egymást. Ennek az összefüggésnek a felismerésre vezette munkacsoportunkat annak a hipotézisnek a felállítására, mely szerint a szív- és érrendszeri betegségek prevenciójában és terápiájában hatásosnak bizonyult módszerek eredményesek lehetnek az ED megelőzésében is. A kedvező hatások mögött hasonló mechanizmusok, például az endotélfunkció javítása állhat.”
Annak a hipotézisnek a tesztelésére, mely szerint az étrend befolyásolhatja az ED rizikóját, dr. Bauer és munkatársai 21.469 amerikai egészségügyi dolgozó adatait elemezték 1986-tól kezdődően. A résztvevők életkora a vizsgálatba való beválasztáskor 40 - 75 év volt, átlagéletkoruk a jelenlegi elemzés időpontjában 62 évnek adódott, és állapotukat átlagosan 10,8 éven át követték nyomon.
A prospektív vizsgálatba beválasztottak 4 évente kérdőíveken válaszoltak arra, hogy naponta hányszor és mit fogyasztanak, 2 évente pedig életmódbeli tényezőkre, egészségi kimenetelekre és gyógyszerszedésre vonatkozó kérdőíveket töltöttek ki. Az erektilis diszfunkció előfordulására négyévente (2000-ben, 2004-ben, 2008-ban és 2012-ben) kérdeztek rá. Az étrend megítélése az Alternative Healthy Eating Index 2010 (AHEI) és a Mediterranean Diet pontszám alapján történt. Magasabb pontszámot ért a nagyobb mennyiségű zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, dióféle, többszörösen telítetlen zsírsav és ómega-3-zsírsav fogyasztása, illetve a kevés vörös és feldolgozott húsfélét, cukrozott üdítőitalokat, transz zsírsavakat és nátriumot tartalmazó étrend. Ugyancsak több pontot ért, ha az adott személy csak mértékletesen fogyasztott alkoholt.
A fenti pontszámok alapján a legmagasabb kvintilisbe tartozó férfiak esetében bizonyult a legkisebbek az ED kockázata, a legalacsonyabb kvintilissel összehasonlítva; a különbség különösen a 60 évesnél fiatalabb férfiak esetében volt szembetűnő.
„Az eddigi legnagyobb obszervációs vizsgálat megerősíti azt a jelenlegi vélekedést, mely szerint az erektilis diszfunkció – különösen 60 éves kor alatt – az érrendszer állapotát tükrözi – magyarázza dr. Ronald Tamler, a Mount Sinai Health System professzora. – Az egészséges étkezés elősegíthet egyéb egészséges egészségmagatartás-formákat is, például a fizikai aktivitást, ami ugyancsak pozitívan hat az erektilis funkcióra. Az üzenet egyértelmű: az egészséges étkezés nemcsak a szív és az érrendszer egészsége, hanem a szexuális egészség szempontjából is fontos.”