Diabétesz és szexuális működészavar
A diabeteszes betegeknek nem csak a vércukorszintjükkel, hanem a szexuális életük zavaraival is meg kell küzdeniük, hisz előbb-utóbb legtöbbjük kénytelen ezzel a problémával is szembesülni.
Ha a dolgok nem mennek jól a hálószobában az nem csak az önbecsülést és a párkapcsolatot rongálja, hanem az egész életet megkeserítheti. A stressz, a veszekedés és a depresszió őlyan problémák, amelyek megszűntekor a szexuális élet is visszatér a normális mederbe, egyes betegségek, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatásai azonban tartós problémát okozhatnak.
Az egyik leggyakoribb népbetegség, a diabétesz leggyakoribb szövődménye a szexuális működés zavara. Thomas Haak a mergentheimi (Németország) diabétesz központ vezetője szerint a már több éve diabéteszben szenvedő férfiak legalább 50 %-ának merevedési problémái vannak. Az ejakuláció hiánya, a késői vagy elmaradó orgazmus és a balanitis gyakori a diabeteszes férfiakban, kevéés ismertek viszont a nők problémái, hisz ők még kevésbé hajlamosak e tabutémával foglalkozni.
Egy diabeteszes és nem diabeteszes 40-80 éves hölgyek nemi életét összehasonlító amerikai tanulmány rávilágított, hogy a cukorbetegségben szenvedők kevésbé elégedettek szexuális életükkel. Minél idősebb a beteg, minél régebbi a diabétesze, annál kevesebb örömöt okoz neki a testi kapcsolat.
A megemelkedett vércukorszint károstja az idegrendszert, így a péniszhez és a klitoriszhoz vezető idegeket is, így a betegek nem reagálnak a korábbi , normális módon a szexuális ingerekre. A férfiak erekciós és ejakulációs problémákkkal küszködnek, a nők örömérzete és orgazmusképessége csökken. Nőkben a magas vércukorkoncentráció a nyálkahártya vérátáramlását is károsan befolyásolja, a csökkent perfúzió hüvelyszárazsághoz és közösülés közbeni fájdalomhoz vezethet, továbbá növeli a bakteriális és gomba eredetű fertőzések veszélyét is.
Az erektilis diszfunkció miatt orvoshoz forduló betegekben sokszor ez a szexuális működészavar hívja fel a figyelmet a háttérben húzódó érbetegségre, melynek talaján később arterioszklerózis alakulhat ki. Ha az artériák rugalmatlanná válnak és meszesednek, kevesebb vér jut a hímivarszervbe, és a merevedési zavar már gyakran a betegség kezdeti stádiumában kialakul. A magasvérnyomás és a magas vérzsírszint (amelyek gyakran a cukorbetegség velejárói) szintén hatnak a vérerekre. A szexuális zavarokkal való foglalkozás, azok gyógyítása tehát egyben a keringési és szívproblémák kezelésére is alkalmas.
A férfiak merevedési problémája igen sokféle módon orvosolható. A foszfodieszteráz-5 gátló szildenafil, tadalafil, vardenafil tablettákkal (amelyek segítségével a szexuális ingerek hatására több vér áramlik a pénisz barlangos testjeibe) 60 %-os válaszarány érhető el. Ezek nem kielégítő hatása, illetve bizonyos szívproblémák miatti ellenjavallata esetén mechanikus és műtéti megoldások is szóba jöhetnek.
A vakumpumpa segítségével a hímivarszervbe szivattyúzott vér visszaáramlását egy gumigyűrű segítségével lehet 30 percre megakadályozni. A jóval kellemetlenebb öninjekciós módszer (értágító anyag péniszbe injekciózása) sokkal ritkábban használatos, elterjedtebb a húgycsőbe helyezhető véráramlásserkentő tabletta. Rendkívól ritka esetekben a pénisz véráramlását fokozó műtétre is sor kerülhet.
A hormonális változáson átesett nők hüvelyszárazsága és közösülés alatti fájdalma hormontartalmú kenőcsökkel, kúpokkal, labdacsokkal oldható. a hüvely és a gát vérátáramlásának fokozását előmozdító intim tornával tapasztalatok szerint jelentősen javítható a hölgyek nemi élete.