Az erektilis diszfunkció gyógyszerei lökést adnak a szívnek is
Számos preklinikai vizsgálatban bizonyították, hogy a foszfodieszteráz-5 gátlás számos kedvezőtlen kardiológiai állapotot jótékonyan befolyásol. Az elemzett hat vizsgálatban a sildenafil férfiakban javította az ejekciós frakciót.
A szelektív foszfodieszteráz-5 gátlók (PDE5i-k) jóideje az erektilis diszfunkció (ED) eredményes kezelésének bevett szerei. Elsőként antianginás gyógyszerként fejlesztett sildenafil klinikai vizsgálatai során derült fény az erectilis diszfunkcióra, illetve a primér pulmonalis artériás hipertenzióra (PAH) kifejtett hatása. A sildenafil szívgyógyszerként történő fejlesztése abból a tényből indult, hogy a PDE5 az érfalak simaizmaiban található ciklikus guanozin monofoszfát (cGMP) katabolizmusáért felelős legfontosabb enzim. A krónikus balkamrai szisztolés diszfunkciót a pulmonális-, valamint a vázizomzat érrendszerében a hibás nitrogénoxid (NO)-cGMP által mediált vazodilatáció jellemzi. Újabban kiderült, hogy a molekulák ezen csoportja befolyásolja a hemodinamikát, a jobb szívfél tevékenységét, és az arteria pulmonalis hipertenziójában szenvedő betegek oxigenizációját is. A PDES5i-ket manapság már folyamatosan adagolják az erektilis diszfunkciós beteg rehabilitációja érdekében, valamint az alsó húgyúti szervek bizonyos problémái esetén is – bár az általános szisztémás hatás és a biztonságosság értékelése formálisan még nem történt meg.
Bár a PDE5i-knek az angina pectoris tüneti kezelésére történő alkalmazását az általuk okozott vérnyomásesésés koszorúsér„steal” szindróma miatt elvetették, (az ED-t befolyásoló hatása mellett) az egyéb hatásait tovább kutatták, és számos preklinikai vizsgálatban bizonyították, hogy a PDE5i-k kedvezően befolyásolják az ischémiás/reperfúziós károsodást, a szívizom infarktust, a doxorubicin által kiváltott kardiotoxicitást, a hipertófiás kardiális remodelinget és a szívelégtelenséget – mivel ezen állapotok mögött a szívizomsejtek fokozott PDE5 enzim expressziója áll. Az állatkísérletek bíztató adatai ellenére emberben nem volt egyértelmű a hatás. A kevés humán vizsgálatban speciális kardiális állapotokat kezeltek, de azért a PDE5i-k láthatóan kedvezően befolyásolták a kardiális kinetikát és geometriát, bár nem volt világos, hogy milyen hatásmechanizmussal: a szívizomsejtekre vagy a koronáriákra gyakorolt hatással, a perifériás vazodilatációval, esetleg egy perifériás endotheliális hatással. A PDE5i folyamatos alkalmazásának bevezetése óta jóval több kardiológiai adatunk van.
Olasz kutatók olyan angol nyelvű közleményeket kerestek a MEDLINE-ban, EMBASE-ban, Cochrane Central Register of Controlled Trials-ban és SCOPUS-ban, ahol folyamatos foszfodiészteráz-5 gátlás történt, és részletesen követték a kardiális hatásokat is. Dr. Elisa Gianetta (Sapienza University of Roma) és kollégái szerint a tipikus hálószobai használaton kívül az adatok analízise arra utal, hogy a „PDE5 gátlók használatának ideális célcsoportját a szívelégtelenségben és a bal kamrai hipertrófiában szenvedők képezik”. A következtetéseket 24 vizsgálatban szereplő 1622 beteg adataiból vonták le: 954-et PDE5i-kkel kezelték, 772 beteg mindössze placebót kapott. A klinikai vizsgálatokban szívelégtelenségben, infarktus utáni diasztolés zavarban, PAH-ban, kongesztív szívelégtelenségben, diabetikus szívizomkárosodásban szenvedők vettek részt, akiknél akár megtartott, akár már kiinduláskor is kóros volt az ejekciós frakció (EF). A betegek többsége sildenafilt (Viagra, Pfizer), 218 beteg vardenafilt (Levitra, GlaxoSmithKline), 54 beteg tadalafilt (Cialis, Eli Lilly) szedett. Hat vizsgálatban szereplő 286 szívbetegnél értékelték az ejekciós frakciót. A sildenafilt szedőknél 3,56%-kal javult az ejekciós frakció a placebót szedőkhöz képest, bal kamrai hipertrófiában (LVH) 4,38%-kal javult az ejekciós frakció. A PDE5 gátlókkal történő kezelések nem befolyásolták a pulzusszámot, nem volt megfigyelhető változás sem a szisztolés, sem a diasztolés vérnyomásban, az arteriás nyomás átlagában, és a szisztémás vaszkuláris ellenállási indexben sem. A leggyakoribb mellékhatás a kipirulás, a fejfájás, az orrvérzés, és a gyomorbántalmak voltak. A kutatók véleménye szerint „a PDE5 gátló kezelést értelemszerűen fel lehet ajánlani kardiális hipertrófiában és korai stádiumú szívelégtelenségben szenvedő férfiaknak”. Mivel a gyógyszercsaládot eddig csak férfiakban tesztelték, javasolható nőbetegeken való vizsgálatuk, és szükséges a hosszú idejű kimenetel értékelése is. Egy évvel ezelőtt a RELAX vizsgálatban a sildenafil hatástalannak bizonyult megtartott (50% fölötti) ejekciós frakciójú szívelégtelenségben szenvedő betegeken.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Heartwire
2. BMC Medicine
3. Heartwire > Conference News