Cabozantinib és májrák
A jövőben a cabozantinib adagolás lehet a választandó kezelés hepatocelluláris karcinómában.
A Gastrointestinal Cancers Symposiumon 2018. január 19.-én elhangzott előadáson (2018 Gastrointestinal Cancers Symposium. Abstract 207, Presented January 19, 2018) ismertették a CELESTIAL kódnevű, placebóval ellenőrzött fázis III klinikai vizsgálat eredményeit. A vizsgálatba sorafenib kezelés vagy egyéb szisztémás kezelés mellett is progrediáló 707 hepatocelluláris karcinómás (HCC-s) beteget vontak be. Az eredmények szerint a cabozantinib kezelésben részesült betegcsoportban átlagosan 2,2 hónappal hosszabb volt a teljes túlélés, mint a placebót kapó csoportban. A kijelölt másodlagos végpont is teljesült: az aktív kezelésben részesülő betegeknél 56%-kal csökkent a progresszió vagy az elhalálozás kockázata.
A cabozantinib szájon át szedhető multiplex receptor tirozin-kináz gátló (RET, MET, VEGFR2), mely a normális sejtműködés fenntartásában, és a patológiás folyamatokban is (onkogenezis, áttét-képződés, tumoros angiogenezis, tumoros környezet fenntartása) lényeges szerepet játszik. A molekulát az USA-ban már 2012-ben engedélyezték az áttétes medulláris pajzsmirigyrák kezelésére, majd 2016-ban törzskönyvezték az előzetesen már antiangiogén kezelésben részesült áttétes vesesejtes rákban szenvedő betegek terápiájára is.
A cabozantinib hatásosságát már egy korábbi fázis II vizsgálatban bizonyították, a progressziómentes túlélés 5,2 hónap, a teljes túlélés 11,5 hónap volt. A dr. Ghassan K. Abou-Alfa (Memorial Sloan Kettering Cancer Center, New York City) vezette CELESTIAL fázis III vizsgálatba vont 707 beteg anamnézisében 38%-ban hepatitis B, 22%-ban hepatitis C szerepelt, extrahepatikus terjedést mutatott 79% eset, a nagyerekbe való terjedés 27%-ban volt kimutatható. A betegek előzetesen legalább egy sorafenib kezelést kaptak. A betegeket 2:1 arányban randomizálták: az egyik csoport napi 60 mg p.o. cabozantinib kezelést, a másik csoport placebót kapott. A kezelést a kedvező tünetek megszűnéséig, vagy az erős toxicitás kialakulásáig folytatták. Az aktív kezelést kapók átlagos teljes túlélése 10,2 hónap, a placebót kapók átlagos teljes túlélése 8,0 hónap volt, ami a halálozás 24%-os csökkentését jelenti (HR: 0,76, P=0,0049). A kezelt betegek progresszió-mentes túlélése szintén sokkal kedvezőbb volt: átlagosan 5,2 hónap a placebót kapottak átlagos 1,9 hónapjával szemben (HR: 0,44, P=0,0001). Ebben a súlyos helyzetben alig várható objektív válasz: a cabozantinib mellett 4%-ban, a placebo mellett 0,4%-ban láttak mérhető választ (P=0,0086).
Teljes remissziót egyetlen esetben sem észleltek, de az aktív kezelést kapó betegek 60%-ában, míg a placebót kapó betegek csoportjában csak 33%-ban figyelték meg a betegség stabilizálódását. A betegség a kezelt csoportban 21%-ban, a placebo csoportban 55%-ban progrediált a kezelés folyamán.
Amennyiben az előzetesen egyedül sorafenibet kapó betegeket vesszük figyelembe, akkor az aktív kezelést kapóknál 11,3, a placebót kapóknál 7,2 hónap volt az átlagos teljes túlélés (HR: 0,70). Ezeknél a betegeknél egy kissé jobb volt a progressziómentes túlélés is (5,5 hónap vs 1,9 hónap, HR: 0,40).
A cabozantinib kezelésben részesülő betegeknél a grade 3-4 mellékhatás 17%-ban jelentkezett, a placebót kapóknál 0%-ban. A toxicitási arányok a következők voltak: hipertónia 16% vs 2%, emelkedett májfunkció 12% vs 7%, fáradtság 10% vs 4%, hasmenés 10% vs 2%, aszténia 7% vs 2%, csökkent étvágy 6% vs 1%.