Candida ellen flavonoiddal
A Candida albicans-szal fertőzött egerekben makrofág aktiválást indukál egy kaempferol-3,4’-dimetilétert tartalmazó Larrea divaricata Cav. frakció.
A Candida albicans a világszerte előforduló candida-nemzetség tagja. A bőr, a tápcsatorna és akár a hüvely normál flórájában is megtalálható ép immunrendszer esetén is. A candida fertőzés elleni védekezésben a sejt közvetítette immunválasz a kulcsfontosságú. A celluláris immunitás defektusa: AIDS, veleszületett T-limfocita defektusok (Di George-, Nezelof- szindróma, transzplantáció utáni állapot, immunszuppresszív és, immunmoduláns szerek, kiterjedt égés, malignus betegségek már kóros mértékű elszaporodását eredményezhetik. A candidiasis további rizikótényezői a diabetes mellitus, széles spektrumú antibiotikum terápia, intravénás katéterek alkalmazása, dialízis, művi szívbillentyű, intravénás droghasználat, gyomor-bélrendszeren történő jelentős nagy sebészeti beavatkozás. A természetgyógyászat számos nem specifikus tünet okozójának tartja és hasonlóképp számos terápiát javasol. Igazolt fertőzésekben az irányelvekben ajánlott fluconazol kiterjedt használata hozzájárul a fluconazol rezisztens vagy csökkent érzékenységű non-albicans Candida speciesek (C. krusei, C. glabrata, C. inconspicua, C. norvegensis, C. rugosa) gyakoribb izolálásához, ezért igazolt candiaemia esetén szükséges lehet, hogy a fluconazol terápiát amphotericinB-vel kombinálják.
A Larrea divaricata Cav. egy dél-amerikai növény. Mind a főzete, mind a kivonata (F1), immunomodulátor tulajdonságokkal rendelkezik. Ezen kívül az F1 képes aktiválni a Candida albicans-szalfertőzött egerekből származó markofágokat. A referált tanulmányban az F1-et fertőzött állatokba juttatták, és tanulmányozták a bennük található makrofágok állapotát és az aktiváció típusát. Az eredmények szerint az F1 a fertőzött egerek makrofágjait klasszikus és alternatív módon is aktiválni tudta, feltehetően a kappa-B nukleáris faktor transzlokációjának indukálásával. Az F1 nemcsak a makrofágok lizoszómás aktivitását fokozza, hanem a fagoszómális szuperoxid anion termelését is, mely a NADPH (nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát) oxidáz komplex aktiválásának következménye. Az F1 növelte a makrofágok gombaölő kapacitását, csökkent a szervkolonizáció. HPLC segítségével az F1-ben egy fő flavonoidot azonosítottak, a kaempferol-3,4’-dimetilétert. E komponens hatására in vitro növekedett a nitrogén-oxid termelés azokban a makrofágokban, amelyeket hővel elölt- C. albicans-szal stimuláltak. A flavonoid így az egyik olyan molekulának tekinthető, mely az F1 immunrendszerre gyakorolt hatásainak közvetítéséért felelős a fertőzött állatokban.
Forrás:
3. Dr. Diag