COVID-19 betegség utáni pszichiátriai tünetek
Egy új kutatás szerint a mentális megbetegedés neurokognitív és pszichiátriai tünetei riasztóan nagy számban fordulnak elő a COVID-19 fertőzésen átesett betegek körében, akár volt kórházi kezelésre szükség a vírusfertőzés miatt, akár nem.
A több mint 800, SARS-CoV-2 fertőzésen átesett személy online kérdésekre adott válaszainak értékelésér az Anxiety and Depression Association of America (ADAA) 2022-es konferenciáján ismertették Denverben. A válaszolóknak jelenleg is vannak tüneteik, attól függetlenül, hogy mennyi idővel ezelőtt fertőződtek meg a vírussal.
A COVID-dal összefüggő online vizsgálatban 827-en vettek részt, 81%-uk nőbeteg volt. A tünetek súlyossága és bizonyos fizikális és életminőségi faktorok igénybevételével mérték fel a válaszolók mentális állapotát és neurokognitív helyzetét.
Megjegyzendő, hogy az összes (100%) válaszolónál jelenleg is COVID-os tünetek állnak fel. Továbbá 729-en (88%) folyamatosan fennálló neurokognitív tünetekről számoltak be, holott csak 15,5%-uk szorult a COVID miatt kórházi kezelésre. A kórházi betegek 28,9%-a intenzív ellátást kapott, 42,2%-uk egy hétnél kevesebb ideig, 13,3%-uk viszont legalább 3 hétig feküdt a kórházban.
Nincs pontos adat, hogy mennyi idő telt el a COVID diagnózisa, vagy a kórházi felvétel óta, de a résztvevők többsége (68%-a) saját bevallása szerint még ma sem nyerte vissza a fertőzés előtti „normál” állapotát. A leggyakoribb tartósan fennálló tünet a fáradtság (75,9%), az agyi köd (67,9%), a koncentrálás nehézsége (61%) és a gyengeség (51,2%) volt. A válaszolók többsége a memória gyengüléséről (57,4%), az információ-feldolgozáskor a szavak kereséséről (46,9%) számolt be. Csak a résztvevők 11%-ánál nem jelentkeztek neurokognitív zavarok. Az összes válaszoló 41,7%-a a Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7) szerint szorongást tapasztalt, a Patient Health Questionnaire (PHQ-9) szerint 61,4%-ban depressziós volt. Poszttraumás stressz zavar (PTSD) állt fenn a válaszolók 40,5%-ánál a PTSD ellenőrző lista (PCL-5) használatával.
A szerzők hangsúlyozták, hogy bár diagnosztikai szűrés nem volt lehetséges, a résztvevők körében igen magasnak mutatkozott a mentális problémák aránya. Az elismert mérőeszközökkel mérve az elvárthoz képest döbbenetesen sok betegség volt valószínűsíthető. Fontos adat, hogy a válaszolók kb. 44%-ának már korábban is voltak mentális problémák és emiatt 33,7%-uk jelenleg is kezelés alatt áll.
Bár nem volt a vizsgálatban kontroll csoport, de az eredmények megegyeznek az olyan nagy vizsgálatok eredményeivel, ahol összehasonlító csoportok is voltak, mint pl. a BMJ-ben most megjelent tanulmányban (Yan Xie).
A BMJ tanulmányhoz írt szerkesztőségi közleményben Dr. Scott Weich (University of Sheffield, UK) hangsúlyozta, szükség lenne a COVID-19 fertőzés által okozott hosszantartó mentális problémák alaposabb megértésére. Csak nagyon keveset tudunk a mentális betegségek okairól – jelent esetben a vírus-járvány és a pszichopathológia összefüggéseiről. Ki kellene alakítani a világjárvány következtében keletkezett mentális zavarok hatásosabb ellátását.
A mentális zavarok okainak megoldása nagy kihívást jelent. Egyéb vírusokkal kapcsolatban is már sokszor felvetődött az (immunológiai és egyéb válaszokkal járó) elsődleges biológiai folyamatok és a mentális állapot összefüggéseinek kérdése, de az észlelt tünetek pszichológiai és társadalmi folyamatokkal is összefüggésben vannak. A myalgiás encephalomyelitis/krónikus fáradtság szindróma két eltérő entitás, és nagyon nehéz megtalálni a közös kiváltó okukat.
Forrás:
Melville NA. ’Straggelingly high’ rates of psychiatric symptoms after COVID-19. Medscape Medical News > Conference News > ADAA 2022. March 28, 2022.
Anxiety and Depression Association of America (ADAA) Conference 2022: Abstract 219B. Presented March 20, 2022.
Yan Xie, Evan Xu, Ziyad Al-Aly. Risks of mental health outcomes in people with covid-19: cohort study. BMJ 2022;376:e068993
Weich S. Mental health after covid-19. BMJ 2022;376:o326