COVID-19 megbetegedés utáni immunvédettség
Egy egészségügyi dolgozók körében végzett első prospektív vizsgálat szerint a SARS-CoV-2 fertőzés után az antitestek akár 6 hónapig is védték az ismételt megbetegedéssel szemben.
A The New England Journal of Medicine-ben 2020 decemberében online megjelent tanulmány legfőbb üzenete, hogy „ha átestél a COVID-on, nem valószínű, hogy ismételten megbetegszel – legalábbis rövid távon”. Dr. David Eyre (Big Data Institute és University of Oxford, Oxford, UK) és munkatársai az Egyesült Királyságban dolgozó 12.541 egészségügyi dolgozó vérében mérték a SARS-CoV-2 elleni két antitest (egy tüske-fehérje elleni és egy nukleokapszid elleni IgG) mennyiségét. A résztvevők 10%-ánal korábban PCR-rel igazolt fertőzöttséget mutattak ki. Az igazolt fertőzöttek közül 223-ban nem sikerült antitesteket kimutatni, de ennek ellenére a 31 hetes követés során PCR tesztjük pozitív volt, 2 esetben pozitív antitest érték mellett lett pozitív a lelet.
Az antitestekkel nem rendelkezők esetén a PCR-teszt pozitivitásának 10.000 napra eső kockázata 1,09, míg a tüske-fehérje elleni antitestekkel rendelkezőknél ez 10.000 naponként csak 0,13.
Az anti-nukleokapszid IgG antitest esetén azt találták, hogy a növekvő PCR-pozitivitással egyre nő az antitest szintje. Az tüskefehérje elleni antitesttel megegyezően, a 11.543 résztvevőből ugyancsak 226 esetben nem volt kimutatható anti-nukleokapszid IgG, annak ellenére hogy az ezt követő PCR-teszt pozitivitást mutatott. Ugyanakkor 1172 antitesttel rendelkező résztvevő közül 2 bizonyult PCR-el pozitívnak. Életkor, nem, stb szerinti igazítás után ez 0,11 gyakorisági arányt jelentett (10.000 kockázati évből 0,13, 95% CI 0,03-0,45, P=0,002).
Dr. Christopher L. King (Case Western Reserve University School of Medicine, Cleveland, Ohio) a vizsgálatot igen jelentősnek tartja, hisz sok résztvevő bevonásával, hosszú időn át végzett longitudinális vizsgálat igazolta azt a gyanút, hogy azok, akiknél a fertőzés után antitest-válasz keletkezik, jelentős mértékben védve vannak az ismételt fertőzéstől. Az is nagyon fontos adat, hogy a COVID fertőzés és antitest-termelődés után kb. tizedére csökken a kockázat.
Nem tudjuk, hogy mennyi ideig tart ez az immunitás. Az antitest-védelem egy-másfél évig tarthat, de a védett időszak egyénenként változó: egyesek hamar elvesztik az antitesteket, mások nem. Dr. Stifka szerint már a 6 hónapig lényegesen lecsökkent kockázat is igen jó hír, hiszen kifogyhatunk a vakcinából. Nem minden antitest-válasz azonos: a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcináció után magasabb antitest-szint alakul ki, mint a valódi fertőzés után. Az AstraZeneca vakcina viszont alacsonyabb antitest-szintet eredményez, mint maga a fertőzés. Az amerikai CDC azt javasolja, hogy tekintettel a COVID-19 súlyos egészségügyi kockázatára és arra, hogy fennállhat az ismételt fertőzés lehetősége, azoknak is ajánljuk a COVID-védőoltást, akik már átestek a SARS-CoV-2 fertőzésen. A hivatal szerint az eredeti fertőzés kezdete után kb. 90 napig nem valószínű az újbóli megfertőződés az előbb ismertetett UK vizsgálat viszont legalább 6 hónapos védettséget igazol, tehát a CDC ajánlást eszerint kellene módosítani: a fertőzésen átesetteket 6 hónap múlva kellene oltani – különösen addig, amíg nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű oltóanyag. Szintén nem tudjuk, hogy a 2 antitesttel rendelkező résztvevő miért lett (ismételt fertőződés miatt) PCR pozitív, amit sok minden okozhat. Pl. nagyon erőteljes SARS-CoV-2 fertőzésnek lettek kitéve, vagy csak más okból voltak immun-hiányosak.
Dr. King megjegyezte, hogy az immunválasz többet jelent, mint az antitestek szintje. Rhesus majmokon történt megfigyelések szerint a T-sejtek is szerepet játszanak, ha nem is olyan kiemelkedően, mint az antitestek. Fertőzés esetén elsősorban az antitestek védenek minket, de a T-sejtek is valószínűleg szerepet játszanak abban, hogy betegek leszünk-e, vagy sem.
A fertőzés nyomán kialakuló természetes immun-védelem 90%-os, míg a Pfizer és a Moderna vakcinái 95%-os védettséget biztosítanak. A megfertőzöttek nagy száma miatt az USA lakosságának bizonyos hányada már immunizáció nélkül is védve van egy jövőbeli fertőzéssel szemben. A CDC úgy számol, hogy minden ismert COVID-19 esethez 7,7 nem ismert, de fertőzésen átesett, tehát védett eset társul. 2020. szeptember 30- án a CDC szerint 6,891,764 igazolt eset volt az USA-ban, így kb. 53 millió fertőzött lehetett akkor az Államokban. 2020. december 22-én a Johns Hopkins University School of Medicine Coronavirus Resource Center 18,2 millió betegről számolt be ami 7,7-el szorozva azt jelenti, hogy a védettek száma az Egyesült Államokban elérheti a 140 milliót. Ha az igazolt COVID-os személyek vakcinációját – az ajánlásokat módosítva - kissé el is halasztjuk, akkor is hamar elérjük a nyáj-immunitást – mondta Dr. Slifka.
Nem alakul ki 100%-os védelem, még magáról a fertőzéstől sem. Tehát vélhetően COVID fertőzöttek mellett dolgozva továbbra is elővigyázatosnak kell lenni. Ugyanakkor a frontvonalban dolgozók számára jó hír, hogy egy előzetes COVID fertőzés után bizonyos fokban védve vannak.
A tanulmány egyik korlátja, hogy elsősorban egészséges, 65 év alatti egészségügyi dolgozókat tartalmaz, így nem tudhatjuk, hogy egyéb populációkban: gyermekekben, idősebb felnőttekben kísérőbetegségekkel rendelkezőkben (pl. immunszupprimáltakban) hogyan alakul az immunitás, meddig tart a fertőzés utáni védettség.
Források: