Csípős ételek, hosszú élet
Egy kínai tanulmány szerint szoros összefüggés van a gyakori chili-fogyasztás, és az alacsonyabb halálozási kockázat között. Az ok-okozati összefüggés nyilvánvaló, de nem bizonyított.
Táplálkozásunk vitathatatlanul nagy hatással van egészségünkre, és a várható élettartamra. A témával foglalkozó számos tanulmány ellenére azonban még mindig nagyon különbözőek a vélemények arról, mi is számít egészséges tápláléknak. Úgy tűnik, a csípős fűszerek ebbe a kategóriába tartoznak, legalább is a British Medical Journal-ban megjelent kínai tanulmány eredményei ezt mutatják. A kutatás hét éves megfigyelési időtartama alatt az derült ki, hogy a rendszeresen, hetente többször chilivel fűszerezett ételt fogyasztók halálozási kockázata akár 14%-kal is csökkenhet. A kutatók valószínűsítik, hogy ez az összefüggés a chili fő összetevőjére, a kapszaicin hatására vezethető vissza.
Kína 10 különböző geográfiai régiójából több mint 487 000, 30 és 79 év közötti nő, illetve férfi részvételével zajlottak a vizsgálatok. A tanulmány kezdetekor senki nem szenvedett rákos, vagy szív- és érrendszeri megbetegedésben. Az erősen fűszerezett ételek (hús, zöldség, gyümölcs) fogyasztásán kívül a résztvevők képzettsége, foglalkozása, jövedelme, fizikai aktivitása, dohány- és alkoholfogyasztása is rögzítésre került. Az adott válaszokat később szúrópróbaszerűen megismételt kérdésekkel erősítették meg. A leggyakrabban használt csípős fűszerek a chiliből készült termékek voltak.
A vizsgálat hét éve alatt 20 224 személy halt meg. A halálozási kockázat azok esetében, akik legalább heti háromszor erősen fűszerezett ételeket fogyasztottak, 14%-kal volt alacsonyabb, mint azoknál, akik kevesebb, mint egyszer ettek ilyeneket hetente. A heti 1-2 alkalommal elfogyasztott csípős étel is már 10%-kal csökkentette a kockázatot. A nemek között nem mutatkozott különbség, az összefüggés azonban szorosabb volt azoknál, akik nem fogyasztottak alkoholt. A dohányzás, a fizikai aktivitás és a testtömeg index (BMI) ebben a tekintetben nem befolyásoló tényező. Hasonló kapcsolat mutatkozott azonban a fűszerfogyasztás és bizonyos betegségek, mint a rák, szívinfarktus és tüdőbetegségek kialakulásának esélyében is. Nyilvánvalóbban megmutatkozott az összefüggés, ha a résztvevők fűszerpaprika helyett friss chilit fogyasztottak. Ez amellett szól, hogy a kedvező hatás oka a chili, mivel a friss paprikában több kapszaicin van, mint a szárított változatban. Ez, az erősségért felelős összetevő nem csak antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, hanem csökkenti a rák kialakulásának kockázatát, és az étvágy csökkentésével gátolja a súlygyarapodást.
A kutatásban résztvevő Nita Forouhi (University of Cambridge) szerint még túl korai lenne ajánlásokat tenni arra, hogy gyakrabban fogyasszunk chilivel fűszerezett ételeket. Egyrészt a fordított okság nem teljesen kizárt, vagyis lehetséges, hogy azok az emberek, akiknek még nem felismert a krónikus megbetegedésük, egyszerűen kevésbé részesítik előnyben a fűszeres ételeket. Másrészt az is lehet, hogy a chili szerelmeseinek más, a statisztikai kiértékelésben tekintetbe nem vett egészségmegóvó szokásaik vannak. Előfordulhat, hogy több zöld teát isznak, ami az alacsonyabb halálozási esély valódi oka lehet. Az eredmények azonban további vizsgálatokra adnak okot, hogy a chilipaprika összetevőinek pozitív hatását tisztázni lehessen. Amennyiben a további kutatások is megerősítik a jelenlegi tanulmány állításait, a táplálkozási ajánlások frissítésén túl, új funkcionális élelmiszerek kifejlesztését lehetne megkezdeni a hosszabb, egészségesebb élet érdekben.
Forrás: Wissenschaft aktuell