A fájdalomreceptorok blokkolása egérben meghosszabbítja az életet
Egy újabb eredményszerint, azok az egerek, amelyekből hiányzik a kapszaicin fájdalomreceptor, mintegy 14%-kal hosszabb ideig élnek, mint társaik és anyagcseréjük is „fiatalosabb” – egyebek közt erőteljesebben válaszolnak az inzulinra.
Andrew Dillin, a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) molekuláris és sejtbiológiai professzora szerint ennek a fájdalomreceptornak a blokkolása nem csak az emberi fájdalom csökkentésében lehet hasznos, hanem az élet meghosszabbításában és az egészséges anyagcserében is, különösen a diabétesz és a kövérség kezelésére emberekben. „Az öregedő emberek egyre gyakrabban számolnak be fájdalomról, s ez azt sugallja, hogy a fájdalom az öregedési folyamat hajtóereje.”
A kapszaicinről, amely a paprikát erőssé teszi, már ismert, hogy aktiválja a vanilloid receptor 1 (TRPV1, transient receptor potential cation channel subfmily V member1), amely egy nem szelektív kationcsatorna. Gyakran egyszerűen kapszaicin receptornak nevezik a TRPV1-et. A neuronon levő receptor konstans aktivációja az idegsejt pusztulásához vezet, ami a TRPV1 hiányát okozza; ez lehet a magyarázata annak, hogy a kapszaicinban gazdag étrendek mellett az emberekben kisebb a diabétesz és az anyagcsere problémák előfordulási gyakorisága.
Terápiás szempontból relevánsabb, hogy már kapható egy migrénellenes gyógyszer, amely gátolja a CGRP-nek nevezett fehérjét, amelyet a TRPV1 triggerel – e gyógyszer hatása hasonló ahhoz, mintha a TRPV1-et blokkolnák. Dillin professzor kimutatta, hogy ha ezt a gyógyszert idős egereknek adják, akkor metabolizmusuk olyan lesz, mint a fiatalabbaké.
„Eredményeink azt jelzik, hogy a TRPV1 és a CGRP farmakológiai manipulációja egészségesebbé teheti az anyagcserét és meghosszabbíthatja az életet” – mondta Dillin professzor. „Feltehetően a TRPV1-re ható szerek krónikus szedése megakadályozhatja az emberekben az anyagcsere korral járó romlását és megnyújtja az élettartamot.”
Dillin professzor és munkatársai a Cell május 22-i számában tették közzé eredményeiket.
A TRPV1 receptor, amely az extrémen magas hőmérsékletre és más fájdalmas ingerekre reagál, megtalálható a bőrben, az idegekben és az ízületekben. Jelen van a hasnyálmirigyhez haladó idegrostokban is, ahol olyan gyulladáskeltő anyagok felszabadulását serkenti, mint amilyen például a CGRP (calcitonin gene-related peptide), és gátolja az inzulin felszabadulását.
Korábbi vizsgálatok azt mutatták ki, hogy azok az egerek, amelyekből hiányzik a TRPV1, védettek az étrend okozta elhízással szemben; ez azt jelzi, hogy ez a receptor szerepet játszik az anyagcserében. A szenzoros percepció megszüntetése a férgek és a legyek életét is meghosszabbítja. Mostanáig azonban nem lehetett tudni, hogy a percepció emlősökben is befolyásolja-e az öregedést.
Dillin professzor és munkatársai most azt fedezték fel, hogy azok az egerek, amelyekből genetikai manipulációval eltávolították TRPV1 receptorokat, átlagosan majdnem 4 hónappal – 14%-kal – hosszabb ideig éltek, mint a normál egerek. A CGRP alacsony szintje miatt ezekben az egerekben az anyagcsere is fiatalabb típusú volt (a CGRP gátolja az inzulinfelszabadulást, és következményesen magasabb lesz a vércukorszint, és nagyobb lesz a valószínűsége a 2-es típusú diabétesz kialakulásának). A TRPV1-hiányos egereknek öregedésük során végig alacsonyabb volt a vércukorszintje, és több kalóriát égettek el változatlan fizikai aktivitás mellett.
Forrás: Science Daily