Csípőtáji törés és demencia
A csípőtörést szenvedett idősebb felnőtteknél nagyobb valószínűséggel alakul ki demencia - derül ki az Amerikai Geriátriai Társaság 2024-es éves ülésén bemutatott előzetes kutatásból.
A szerzők szerint a kiigazított és a kiigazítatlan értékek elemzése után azoknál, akiknek csípőtörésük volt, több mint kétszeres valószínűséggel alakult ki lehetséges vagy valószínű demencia a kontrollcsoporthoz képest.
Priya Singh és munkatársai (Mount Sinai Health Ichan School of Medicine, New York) vizsgálatukhoz a 65 évnél idősebb, közösségi vagy nem idősotthoni környezetben élő Medicare-ellátásban részesülők 2011-es National Health and Aging Trends Study (NHATS) felmérési adatait használták fel. A résztvevőket 2019-ig követték nyomon, és akkor kerültek a csípőtöréses csoportba, ha az előző évben önbevallásuk szerint ilyen sérülést szenvedtek (n = 137). Singh és munkatársai ezután megvizsgálták a normál kogníciótól a lehetséges vagy valószínű demenciáig terjedő elváltozásokra vonatkozó adatokat. A csípőtöréses csoportban nagyobb arányban voltak azok, akik gyengeségről és depresszióról számoltak be, életkoruk 75 év feletti volt, több társbetegséggel rendelkeztek, és több volt közöttük a nő, mint a kontrollcsoportban (n = 2435).
A kutatók a lehetséges demencia NHATS-definícióját használták, így ebbe a csoportba azok kerültek, akik értékei a memória, a tájékozódás, vagy a végrehajtó funkciók terén 1,5-nél kisebb standard eltéréssel az átlag alá esett. Demenciát akkor valószínűsítettek, ha az alábbi kritériumok bármelyike fennállt a betegnél: Alzheimer-kór vagy demencia orvosi diagnózisa, kettes vagy magasabb pontszám az Ascertain Dementia 8 tételes kérdőíven, vagy a három NHATS-jellemző közül kettőben pontértékük 1,5-nél kisebb standard eltéréssel az átlag alá esett. A kutatók többek között az életkor, és az etnikai hovatartozás és a Medicaid-státusz figyelembevételével is korrigálták az eredményeket.
Az elemzés kimutatta, hogy a csípőtáji törés elszenvedése növelte a normál kognitív funkcióból a lehetséges vagy valószínű demenciába való átmenet valószínűségét. A csípőtöréses csoportban a résztvevők mintegy 7,1%-ának volt lehetséges demenciája, míg a kontrollcsoportban ez az arány 1,4% volt. A csípőtöréses kohorszban a résztvevők 7,8%-ánál találtak valószínűsíthető demenciát, míg a kontrollcsoportban 4,4%-uknál.
Bár az eredmények statisztikailag szignifikánsak, nem zárhatják ki a törés előtt nem észlelt kognitív hanyatlást