Cukorbetegek szürkehályogműtéte
A szürkehályogműtét kockázatát nem befolyásolja, hogy a cukorbeteg glikémiás kontrollja megfelelő-e.
Zain S. Hussain és Ahmed F. Shakarchi (University of Arkansas for Medical Sciences in Little Rock, Arkansas) az American Journal of Ophthalmology- ban május 3-án online megjelent retrospektív, longitudinális kohorszvizsgálatukban a szürkehályogműtét és a posztoperatív endophthalmitis és a súlyos szisztémás nemkívánatos események kockázata közötti kapcsolatot kívánták feltárni cukorbetegeknél. Arra a következtetésre jutottak, hogy a szürkehályogműtét nem járt a posztoperatív endophthalmitis vagy a súlyos szisztémás mellékhatások fokozott kockázatával a cukorbetegeknél, még akkor sem, ha a műtét előtti HbA1C-szint rosszul volt beállítva és meghaladta a 11,3%-ot.
Megvizsgálták 94 952, 18 éves vagy idősebb, 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő, fakoemulzifikációs szürkehályogműtéten átesett férfi és nő orvosi adatait, és HbA1C-szintek szerint rétegezve őket: jól (< 7%), közepesen (7%-8,4%), rossulz (8,5%-11,3%) és nagyon rosszul (> 11,3%) kontrollált csoportokba sorolva.
Az egyes HbA1C-szintű csoportokba tartozó betegeket propensity score-elemzéssel párosították olyan nem cukorbeteg egyénekkel, akiknél szintén szürkehályogműtétet végeztek.
A súlyos szisztémás nemkívánatos események - halálozás, stroke, átmeneti iszkémiás roham, súlyos kardiovaszkuláris események és ezen események összetett kockázata - elemzéséhez a kutatók 12 835 szürkehályogműtéten átesett cukorbeteget hasonlítottak össze olyan cukorbetegekkel, akiknek hasonló HbA1C-szintjük volt, átestek a rutin szemészeti vizsgálaton, de nem történt náluk műtétes beavatkozás.
Mindkét elemzésben az HbA1C mérésnek a szürkehályogműtétet megelőző 3 hónapon belül kellett megtörténnie.
A posztoperatív endophthalmitis 30 napos kockázata nem különbözött az HbA1C-szintek szerint a cukorbetegek és a nem cukorbetegek között (jól kontrollált: kockázati arány [HR], 0,62; 95% CI, 0,30-1,27; közepes kontrollált: HR, 1,08; 95% CI, 0,44-2,66; rosszul kontrollált: HR, 1,36; 95% CI, 0,43-4,28; és nagyon rosszul kontrollált: HR, 2,85; 95% CI, 0,29-27,44).
Hasonlóképpen, a szürkehályogműtétet követő 30 vagy 90 napon belüli súlyos szisztémás nemkívánatos események kockázata nem mutatott különbséget a szürkehályogműtéten átesett illetve a nem műtött cukorbetegek HbA1C-szintjei között.
Az eredmények fényében tehát a műtét előtti HbA1C önmagában nem befolyásolja a szürkehályogműtét elvégzésének lehetőségét és a posztoperatív endophthalmitis vagy a súlyos szisztémás mellékhatások kockázatát.
A retrospektív felépítés korlátozza az ok-okozati összefüggések levonását. A HbA1C egyes alcsoportjainak kis mintanagysága széles CI-ket eredményezett néhány kimenetelnél, ami potenciálisan korlátozta a megállapítások pontosságát. A szürkehályog diagnózissal nem rendelkező cukorbetegek kontrollcsoportja egészségesebb lehetett, ami szelekciós torzítást eredményezett.
Forrás:
Is There a Safe Glycemic Threshold for Cataract Surgery? https://www.ajo.com/article/S0002-9394(25)00221-1