Edzéssel a „nyugati-diéta” okozta merevedési zavarok ellen
Patkányokon végzett kísérletek szerint az aerob testedzés segít megelőzni a helytelen táplálkozásból és fizikai inaktivitásból eredő merevedési zavarokat és koszorúér betegséget.
Az elhízott emberek száma járványszerűen növekszik az egész világon. Ennek egyik lehetséges oka, hogy egyre több ember eszik olyan ételeket, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak telített zsírokat, a növényi olajokban lévő omega-6 többszörösen telítetlen zsírsavakat és hozzáadott cukrot. Ez az étkezési forma, amit „nyugati-diétának” hívunk. Régóta közismert tény, hogy ez a táplálkozási forma elhízáshoz és számtalan egyéb betegség kialakulásához vezethet. Ilyenek a merevedési zavarok és a szívbetegségek. Eddig a kutatók csak egyetlen megelőzési módot ismertek: étkezési szokásaink megváltoztatását. Christopher Wingard és kollégái patkányokon végeztek kísérleteket, hogy megfelelő alternatívát találjanak a probléma kezelésére.
A kísérlet alatt a patkányok egy csoportja a nyugati-diéta megfelelőjét kapta, míg a másik csoport az egészséges táplálkozást reprezentáló patkánytápot. A két csoportot további két-két alcsoportra bontották, amelyek közül az egyikkel heti 4 alkalommal rendszeres testmozgást végeztettek, míg a másikkal nem. A 12 hétig tartó etetési fázis után megvizsgálták a patkányok merevedési képességét, illetve az art. coronaria endothel funkcióját (CAEF). Az egészségtelenül étkező, ám edzésben tartott patkányok eredményei szignifikánsan jobbak lettek, mint edzetlen társaiké. Az egészségesen étkező patkányok közül a legtöbbnél nem jelentkeztek a problémák.
Az eredmények szerint az ilyen nyugati típusú, egészségtelen étkezési szokások látszólag ellensúlyozhatóak nagyon nagy mennyiségű testmozgással. Azt, hogy milyen, vagy mekkora mennyiségű testmozgásra lenne szükség, hogy az életen át tartó helytelen diéta hatásait leküzdjük, még mindig homály fedi.
Forrás: American Journal of Physiology