Egy régi gyógyszer új kezelésekkel kecsegtet
A Michigani Egyetem Élettani Intézetének kutatói azt találták, hogy az amlexanox, amelyet jelenleg az asztma és az aftózus fekély terápiájára használnak, egérben jó hatással van a kövérségre, a diabéteszre és a zsírmájra.
Az eredmények, amelyek Alan Saltiel laboratóriumából kerültek ki, február 10-én jelentek meg a Nature Medicine online kiadásában.
„Az egyik oka annak, hogy a diétákkal sokszor nem lehet súlycsökkenést elérni, az, hogy az emberek egy részében a testük úgy alkalmazkodik a csökkent kalóriabevitelhez, hogy csökkenti az anyagcserét is, azaz „védi” a meglévő testtömeget” – mondta Saltiel. „Úgy látszik, hogy az amlexanox megakadályozza az extrém kalóriatárolást az egerekben.”
Jelenleg a több formában létező amlexanoxot Japánban az asztma, az Egyesült Államokban az aftózus fekélyek kezelésére használják. Saltiel együttműködik a Michigani Egyetem klinikai vizsgálóival, hogy megvizsgálják, hogy az amlexanox emberekben is hatásos kezelési módja-e az elhízásnak és a diabétesznek. Orvosi kémikusokkal is együttműködik azért, hogy kifejlesszenek a gyógyszer alapján egy olyan anyagot, amely minden szempontból optimális.
A mostani vizsgálat igazolta és kiterjesztette azt, hogy az IKKE és a TBK1 gének döntő szerepet játszanak az anyagcsere egyensúly fenntartásában – ezt a felfedezést Saltiel kutatócsoportja már 2009-ben publikálta a Cell-ben.
„Úgy látszik, hogy az amlexanox az egérben gátol két gént, az IKKE-t és a TBK1-et, amelyekről azt gondoljuk, hogy együttesen fékezik az anyagcserét. Az amlexanox felengedi ezt a „féket”, és ezáltal lehetővé teszi, hogy több kalória égjen el és a szervezet kevesebb energiát tároljon” – magyarázta Saltiel.
Az amlexanoxra úgy bukkantak rá, hogy a kémiai genomikai központ számos anyagot szűrt arra nézve, hogy melyik gátolja az IKKE-t és a TBK1-et. Ezután kimutatták, hogy az amlexanox erőteljes jótékony hatást gyakorol mind a genetikailag, mind az étrend miatt kövér egerekre. A szer csökkentette az elhízott egerek testsúlyát és visszafordította a kövérséggel kapcsolatos anyagcsere problémákat, mint amilyen a diabétesz és a zsírmáj.
„Vizsgálataink igazolták, hogy – legalábbis egérben – az IKKE/TBK1 út fontos szerepet játszik a testsúly fenntartásában azáltal, hogy növeli a kalóriák tárolását és csökkenti elégetésüket, valamint hogy ha ezt az utat egy szerrel blokkoljuk, akkor növelhetjük az anyagcserét és csökkenthetjük a testsúlyt, visszafordíthatjuk a diabéteszt és akadályozhatjuk a zsírmáj kialakulását” – mondta Saltiel.
A gyógyszer Japánban már több mint 25 éve kapható.
Azt azonban még nem tudják a kutatók, hogy az IKKE/TBK1 gén ugyanolyan szerepet tölt-e be emberben is, mint egérben, valamint hogy az amlexanox hatásossága egérben azt jelenti-e, hogy kifejleszthető egy olyan hatásos és biztonságos szer, amely emberben is hasonlóan hatna a kövérségre és a diabéteszre. „Keményen dolgozunk e kérdések megválaszolásán” – bíztatott Saltiel.
Forrás: Science Daily