Egyszerű módszer a mélyvénás trombózis megelőzésére
Egy olcsó módszer, a lábszár intermittáló kompressziója sok stroke-on átesett beteg életét mentheti meg – ezt mutatta ki egy skóciai kutatás.
A felhasznált eszköz egy, a lábszár köré tekert felfújható pólya, amelyet percenként egyszer fújnak fel, hogy fenntartsák a láb véráramlását és megelőzzék a sokszor halálos mélyvénás trombózis kialakulását.
A vizsgálatot 2876 stroke-os betegen végezték, 94 Egyesült Királyság-beli kórházban. A páciensek medián életkora 76 év volt. A betegek fele a kórházba való felvétel 0–3. napjától felfújható pólyát viselt, másik felük nem. Az eredményt, amely szerint a pólyát viselőkben ritkább volt a trombózis, a Lancet május 31-i online száma közölte. A Stroke Szövetség „rendkívül bíztatónak” nevezte az eredményeket, és szerintük emberek ezreinek az életét lehet megmenteni ezzel a módszerrel.
A mélyvénás trombózis rendszerint repülőutakon alakul ki, de nagy a veszélye az olyan kórházban fekvő betegekben is, akik nem tudnak mozogni.
Az Egyesült Királyságban a stroke miatt évente mintegy 60 000 ember válik járásképtelenné és kerül kórházba.
Az Edinburgh-i Egyetem és a Western General Kórház orvosai azt mondják, hogy a kompressziós harisnyák nem javítják a túlélést, és az alvadásgátló gyógyszerek más problémákkal járhatnak, köztük agyi vérzéssel.
Megvizsgálták az új eszközt, amely felfúvódásakor a lábból a vért a szív felé pumpálja. Ezeket a betegek egy hónapig viselték, vagy addig, amíg újra nem tudtak mozogni.
A kompressziós duplex ultrahangos vizsgálat kimutatta, hogy a kompressziós pólyát viselők 8,5%-ában alakult ki trombus, míg a pólyát nem viselők 12,1%-ában (korrigált esélyhányados: 0,65; 95%-os konfidencia intervallum 0·51—0·84; p=0,001). A kezelés 30 napja alatt a pólyát viselők 11%-a, a pólyát nem viselők 13%-a halt meg (p=0,057,marginálisan szignifikáns).
Martin Dennis professzor ezt mondta: „Végre van egy egyszerű, biztonságos és olcsó kezelés, amellyel csökkenthető a mélyvénás trombózis kockázata, sőt, úgy látszik, annak a kockázata is, hogy a beteg meghal a stroke után. Becslésünk szerint ez a terápia évente 60 000 személynek segíthet az Egyesült Királyságban. Ha valamennyiüket ezzel kezelnénk, 3000-rel kevesebb páciensben alakulna ki mélyvénás trombózis, és talán 1500 életet menthetnénk meg.” Szerinte ezt az eszközt ki kellene próbálni más mozgásképtelen betegeken is, például tüdőgyulladásban.
Tony Rudd professzor, a stroke szakértője szerint ez a vizsgálat az egyik legfontosabb a stroke területén az utóbbi években. Dr. Dale Webb, a Stroke Szövetség munkatársa azt szeretné, ha az eszköz használatát magukban foglalnák a nemzeti irányelvek.
Forrás: BBC