Fényérzékenyítő citrusfélék
Egy most megjelent tanulmány szerzői összefüggést találtak a citrusfélék fogyasztása és a melanoma kockázata között, de a jó nevű onkológiai szaklap szerkesztői felhívják a figyelmet arra, hogy ez nem feltétlenül oksági kapcsolat.
Egy 2015. június 29.-én a Journal of Clinical Oncology-ban megjelent tanulmányban több mint 100 000 egészségügyi dolgozót követtek két évtizeden keresztül, és azt találták, hogy azoknál, akik naponta 1,6, vagy több citrusféle gyümölcsöt fogyasztottak, 36%-kal megnőtt a melanoma kockázata azokhoz képest, akik kevesebbet fogyasztottak heti 2 ilyen gyümölcsnél. Dr. Abrar A. Quereshi (Brown University, Rhode Island) munkatársaival, a Harvard Medical School (Boston, Massachusetts) szakembereivel együttesen megállapították, hogy a Floridában élők sok citrusfélét (főleg grapefruitot) fogyasztanak, és az igen hosszú megfigyeléses kohorsz vizsgálat szerint ezeknél az egyedeknél valóban mérsékelten megemelkedik a melanoma kockázata.
Az érdekelte a kutatókat, hogy a gyümölcsökben és zöldségekben lévő fotoaktív anyagok valóban megemelik-e a melanoma kockázatot, vagy mással magyarázható az összefüggés.
Egy hasonló kérdés már többször is felmerült: pl. el kellene dönteni azt, hogy az erektilis diszfunkcióra szedett PDE5 gátló gyógyszerek (sildenafil, vardenafil, tadalafil) valóban növelik-e a melanoma malignum keletkezésének kockázatát, vagy esetleg a PDE5 gátlókat szedő férfiak gyakrabban mennek a teniszpályára napvédő krémek, vagy sapkák nélkül (JAMA). A több mint 4000 svéd melanomás férfit követő vizsgálatban a betegeknek magasabb végzettségűek és jobban keresők voltak, melyek a melanomával szintén szignifikánsan összefüggő faktorok, de több volt a bazaliomás beteg is köztük – ami inkább a fokozott inszoláció hatására utal. A PDE5 gátló melanoma-kockázatot fokozó hatása ellen szól az is, hogy a legnagyobb kockázat-emelkedés azoknál volt megfigyelhető, akik csak egyetlen egyszer használtak PDE5 gátlót.
Kétségtelen, hogy egy 2014-ben megjelent, 25 848 férfire kiterjedő amerikai vizsgálatban a sildenafil (Viagra) használata a melanomás megbetegedések kockázatát fokozta, amit azzal magyaráztak, hogy a sildenafil által kiváltott BRAF jelátvitel downregulálja a PDE5A szinteket, és az alacsony PDE5A expresszió növeli a melanoma sejtek inváziós képességét.
Viszont ebben a legújabb, Dr. Quereshi által vezetett vizsgálatban arra voltak kíváncsiak a kutatók, hogy a fotoszenzitizáló anyagok (pszoralének) emelik-e a melanoma gyakoriságot azoknál a személyeknél, akik rendszeresen fogyasztanak narancsot, grapefruitot, mandarint, citromot, vagy azok levét. A pszoraléneket súlyos pszoriázisos betegek gyógyítására használják kenőcs formájában, hogy a bőr erzékeny legyen az UVA-fényre. De a pszoralénekkel és az UVA fototerápiával való hosszú expozíció karcinogén is lehet. A kérdés vizsgálatára Dr. Quereshi csoportja két vizsgálatot analizált, melyekben 63 810 nő, illetve 41 622 férfi 25 évig folytatott követésekor összesen 1840 melanoma fordult elő. A testmagasság, testsúly, dohányzás, fizikai aktivitás, C-vitamin-fogyasztás és az ismert melanoma kockázati faktorok többváltozós analízise után kiderült, hogy a citrusfélék fogyasztása és a melanoma kockázat között dózistól függő összefüggés van.
Heti kettőnél kevesebb citrusféle fogyasztását vették HR 1,00 kockázatnak. A kockázati arány az elfogyasztott dózisnak megfelelően folyamatosan emelkedett: heti 2-4 adagnál a HR 1,10-nak, heti 5-6 adagnál a HR 1,26-nak, napi 1-1,5 adagnál a HR 1,27-nek, és napi 1,6-nál több adag elfogyasztása esetén a HR 1,36-nak adódott (95%CI 1,14-1,63, p<0,001). Legerősebb volt az összefüggés a felezett grapefruit gyümölcs fogyasztása és a melanoma kockázat között, de a vizsgálók megjegyezték, hogy sem a grapefruit dzsúsz, sem a narancs gyümölcs formában történő fogyasztása nem emelte a kockázatot.
Ez az összefüggés azonban korántsem jelent oki kapcsolatot. A tanulmány fontossága, több korlátja (pl. kizárták a bőr nem melanomás daganatait hordozó betegeket, pedig ezeknél magasabb a melanoma kockázat) ellenére mégis fontos, mert felhívja a figyelmet e gyümölcsök a fotoszenzitizáló hatására, amit Dr. Marianne Berwick (University of New Mexico, Albuquerque) szerkesztőségi kommentárja szerint nem kell túlreagálni. A citrusfélék fogyasztásának ugyanis számos bizonyított előnye is van: kedvezően hatnak a szívbetegségekre, a rák-megelőzésre és az általános egészségi állapotra.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: