Fényterápia súlyos depresszióban
Egy új vizsgálat szerint a fényterápia nem csak a napfény nélküli téli hónapokban jelentkező affektív zavarokban, de a súlyos, nem szezonális depressziós zavarban is hatásos.
A nem szezonális depressziós zavarokban a fényterápia és az antidepresszáns terápia kombinációja jelentős javult eredményez. A most ismertetendő randomizált, placebo kontrollált klinikai vizsgálatban az egyedüli fényterápia hatásosabbnak mutatkozott az antidepresszáns monoterápiánál.
Mostanáig azt gondolták, hogy a fénykezelés egyedül a téli hónapokban megjelenő szezonális affektív zavarokban (seasonal affective disorder = SAD) hatásos – melynek oka valóban a napfény hiánya, mely depresszióval, szorongással és egyéb hangulati változásokkal jár. A major depresszív zavarokat legalább két hétig tartó súlyos depressziós epizódok jellemzik, lehangoltsággal, alkalmatlansággal, és nem függ össze mániás, vagy hipomán előzményekkel, sem pedig az esetleges droghasználattal. A legújabb tanulmányok szerint a fényterápia nem csak a SAD-ban, hanem az évszaktól független major depresszív zavarokban is jótékony hatású lehet.
A JAMA Psychiatry-ban 2015. november 18.-án online megjelent közleményükben Dr. Raymond Lam (University of British Columbia, Vancouver) és munkatársai kifejtették, hogy „a fényterápia hatását a téli depresszióra már régebben tanulmányozzuk, de a nem szezonális depresszió egy más típusú betegség, ilyen módon jelen kutatásunk az első placebóval ellenőrzött klinikai vizsgálat ebben a témában”. Míg a fényterápiának meg van a saját helye, de a súlyosabb esetekben kombinált kezelésre pl. antidepresszívumok adására és pszichoterápiára, pszichoterápiára és fényterápiára, vagy fényterápiával kombinált antidepresszáns terápiára van szükség.
A vizsgálatba találomra választottak be 122 beteget, akik napi 30 perces fényterápiát, vagy egy negatív-ion generátorból szolgáltatott azonos időtartamú placebo fényterápiát illetve fluoxetin (napi 20 mg) és fényterápia vagy fluoxetin és placebo fényterápia kombinációját kapták. Ilyen módon mind a négy vizsgálati csoportba nagyjából 30-30 beteg került. A betegek mindegyikének a vizsgálat kiindulásakor legalább 20-as, vagy magasabb volt a Hamilton Depressziós Skálán mérhető pontértéke. A jelenlegi major depressziós zavar a placebo csoportban átlagosan mintegy 45 hete tartott, de a kombinációs csoportban akár 90 hetes tartamot is elért. Minden kezelési csoportban a 0. héten a Montgomery-Åsberg Depression Rating Scale (MADRS) nagyjából 22-nek adódott. A vizsgálat nemzetközi regisztrációja az NCT00958204 szám alatt található.
A fénykezelés egy napi 30 perces expozíciót jelentett lehetőleg rögtön a reggeli ébredés után egy fluoreszcens fénydobozban. A negatív-ion generátort úgy módosították, hogy halkan zümmögött, de ionokat valójában nem bocsájtott ki. 8 hét után a betegek MADRS értéke a kiinduláshoz képest lényegesen növekedett a fénykezelés plusz fluoxetin csoportban a többi csoporthoz képest. Adataik a következők:
A megfelelő válasz eléréséhez szükséges kezeltek száma (number needed to treat = NNT) a kombinációs kezeléssel 2,4 volt a placebóhoz képest, a remisszióhoz szükséges NNT a kombinációval 3,5 volt a placebóhoz képest.
A kombinációs csoportból egy beteget hospitalizálni kellett, mert 4 hetes kezelés után állapota rosszabbodott, öngyilkossági szándékai voltak, bár a kutatók a változást nem tartották a kezeléssel összefüggőnek. Egyébként a kezeléssel összefüggésbe hozott mellékhatások nem különböztek lényegesen az egyes csoportok között: 54%-ban fordultak elő a placebo csoportban, 80%-ban a fluoxetin monoterápiás csoportban, 62%-ban az egyedüli fényterápiás csoportban és 51%-ban a kombinációs csoportban. A mellékhatások idővel spontán elmúltak, egy betegnél sem alakult ki hipománia.
A kutatók véleménye szerint a fényterápia szezonális depresszióban visszaállítja a cirkadián ritmust, vagy talán helyreállítja a neurotranszmitterek működési zavarát. „A nem szezonális súlyos depresszióban szintén zavart szenved a biológiai ritmus és a fénykezelés a ritmus helyreállításában segít”.
Dr. Michael Terman (Columbia University, New York City) professzor kommentárjában kifejtette, hogy a fényterápia az 1970-es évek óta használatos, de leginkább SAD kezelésére használták. Dr. Lam csoportjának érdeme, hogy multicentrikus, összehasonlító vizsgálatukban kimutatták, hogy a kombinált kezelés előnyös nem szenizális depresszióban is. Meglepő volt, hogy a standard dózisú fluoxetin nem volt hatékonyabb, mint a placebo, míg a fénykezelés a 4. héten komoly eredményekkel járt. Ez annak fényében is elgondolkodtató, hogy Dr. Lam régebbi (2006-os) megfigyelése szerint a fluoxetin és a fénykezelés egyenlő értékű SAD-ban.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: