Gyermekkori rák után különösen fontos a megfelelő táplálkozás
A gyermekkori rák túlélői felnőttkorukban hajlamosabbak nem megfelelően táplálkozni, ami fokozza a krónikus betegségek előfordulásának esélyét.
Gyermekkori rákból kigyógyult személyek felnőtt korukban nagyobb eséllyel táplálkoznak elégtelenül, ami azt jelenti, hogy étrendjükből hiányoznak vagy a szükségesnél kisebb mennyiségben találhatók az alapvető tápanyagok. Ennek következtében gyakrabban alakulnak ki krónikus betegségek ebben a populációban, melyen belül egyébként is nagyobb a súlyos betegségek előfordulási valószínűsége, mint az átlagnépességben.
A Tufts Egyetem munkacsoportja azt vizsgálta, van-e összefüggés a gyermekkori rákbetegségben alkalmazott kezelések és a túlélők későbbi táplálékbevitele között. A Block Food Frequency kérdőív alapján 2570 olyan felnőtt étrendjét térképezték fel, akiket gyermekkorukban rosszindulatú daganatos betegség miatt kezeltek. Arra keresték a választ, hogy a ráktúlélők táplálkozása megfelel-e a 2010-es amerikai étkezési irányelveknek.
Azt találták, hogy felmérésben részt vevők különösen kis mennyiségben fogyasztottak teljes kiőrlésű gabonaféléket, ugyanakkor túlzott volt a nátrium és az úgynevezett üres kalóriák bevitele (ez utóbbi elsősorban szilárd zsiradékok és hozzáadott cukor nagy mennyiségű fogyasztását jelentette). A tanulmány úgy fogalmaz, hogy „a nátrium és a telített zsírok túlságosan magas szintje kockázati tényezőnek tekinthető az olyan krónikus betegségek szempontjából, mint amilyenek például a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség és az elhízás”. A vizsgálatot vezető dr. Fang Fang Zhang kiemeli: „A jelenleg érvényben lévő étrendi ajánlásokkal összevetve azt találtuk, hogy a gyermekkori rákbetegség túlélő az ajánlottnál kisebb mennyiségben fogyasztanak növényi rostokat, káliumot, magnéziumot, D-vitamint, kalciumot és E-vitamint.”
A Centers for Disease Control és Prevention szerint az elégtelen gyümölcs- és zöldségfogyasztás és a telített zsírsavak túlzott bevitele coronaria-betegség, bizonyos ráktípusok és cukorbetegség kialakulásához vezethet. Ezzel szemben a gyümölcsökben, zöldségfélékben és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag étrend – emellett a zsírok, a vörös húsok és húskészítmények, valamint a hozzáadott cukor bevitelének korlátozása − csökkentheti a második tumor és a krónikus betegségek kialakulásának esélyét – áll az American Cancer Society legutóbbi Cancer Treatment and Survivorship (Rákkezelés és Túlélés) jelentésében.
A Zhang által vezetett kutatócsoport a Healthy Eating Indexet (HEI-2010) használta annak kiszámításához, hogy a felmérésbe bevont személyek étkezése mennyiben felelt meg a táplálkozási irányelveknek. Az index értéke 0 és 100 között lehet, ahol a 0 az adherencia teljes hiányát jelzi, míg a 100 tökéletes adherenciát jelent. A vizsgálatban kapott átlagérték mindössze 57,9 volt.
Dr. Zhang és dr. Melissa Hudson (St. Jude Children’s Research Hospital) egyaránt kiemeli annak fontosságát, hogy a rákbetegek gondozása terjedjen ki a táplálkozásra is. „Az egészséges táplálkozás javíthatja a gyermekkori rák túlélőinek testi és mentális állapotát” – fogalmaz a vizsgálat vezetője.
Dr. Hudson szerint „a gyermekkori rák túlélői körében jelentős a krónikus egészségi problémák prevalenciája, melyet tovább súlyosbíthat az elégtelen táplálkozás”. Egy vizsgálatban gyermekkori rák túlélőinek utánkövetése alapján azt találták, hogy 50 éves korukra a személyek 50 százalékánál alakult ki súlyos vagy életveszélyes krónikus kórállapot.
Az American Cancer Society által idézett másik vizsgálat szerint a gyermekkori ráktúlélők több mint fele esik át potenciálisan toxikus kezelésen (például mellkasi besugárzáson nagy anthracyclinek adásán), ami a későbbi életszakaszokban szív- és tüdőproblémákhoz vezethet.
Ebben a vizsgálatban nem hasonlították össze a túlélők étrendjét azokkal, akiknél korábban nem fordult elő rosszindulatú daganat. Dr. Zhang ugyanakkor kijelenti, hogy a felnőtt korú ráktúlélők „étrendje a National Health and Nutrition Examination Survey szerint összességében rosszabb minőségű, mint az életkor és nem szerint hasonló összetételű kontrollcsoportoké”. A szerzők megemlítik azt is, hogy a jelen vizsgálat nem tért ki az étrendkiegészítők (pl. vitaminok, ásványi anyagok) kérdéskörére.