Gyógyíthatóvá válik az ultra-ritka molibdén kofaktor hiány
A BridgeBio Pharma bejelentette, hogy fázis II és fázis II/III vizsgálatainak eredményeire alapozva az FDA engedélyezésre befogadta készítményét, mely az ultra-ritka genetikai rendellenesség, a molibdén kofaktor hiány kezelésére szolgál.
- Magzati kromoszóma-rendellenességek prenatális szűrése
- Magzati kromoszóma rendellenességek szűrése Szegeden is
- A genetikai diagnosztika és a prediktív géntesztek lehetőségei és korlátai
- Újszülöttkori genetikai szűrés
- Gyógyszer-engedélyeztetés: mit jelent az „orphan designation”
- A fémek toxikológiája és a krónikus nem fertőző betegségek
A BridgeBio Pharma és leányvállalata, az Origin Biosciences szeptember 29-én jelentette be, hogy az FDA új gyógyszerjelölti státuszba (NDA; New Drug Application) vette foszdenopterin hatóanyagú készítményüket, melyet az ultra-ritka molibdén kofaktor hiány kezelésére fejlesztettek és vizsgálnak. A BBP-870 illetve ORGN001 kódnéven vizsgált szer már korábban elnyerte az áttörést jelentő terápia (Breakthrough therapy) és a ritka gyermekbetegségek gyógyszere (Rare Pediatric Disease) minősítést az Egyesült Államokban, és Európában valamint az USA-ban is ritka betegségek gyógyszere (Orphan Medicine/Orphan Drug Designation) minősítést kapott. Az FDA várhatóan elsőbbségi eljárás (priority review) keretében értékeli majd a benyújtott kérelmet, ami a standard eljárásnál szokásos 10 hónap helyett 6 hónapos engedélyezési határidőt tesz lehetővé.
A vizsgálati hatóanyagról (foszdenopterin)
A foszdenopterin egy ciklikus piranopterin monofoszfát (cPMP) hidrobromid-dihidrát, amelyet úgy terveztek, hogy a molibdén-kofaktor dependens enzimek aktiválásával és a szulfitok eliminációjával kezelje a ritka betegséget. Hatásmechanizmusa azon alapul, hogy a cPMP helyébe lépve a szervezetben biztosítja a molibdén-kofaktor szintézishez szükséges biokémiai lépéseket.
A molibdén kofaktor hiányról (MoCD)
Az autoszomális recesszív öröklésmenetű molibdén-kofaktor-hiányt (MoCODA, MoCoD Type A vagy MoCD; molybdenum cofactor deficiency) először 1978-ban írták le M. Duran és kollégái egy újszülött kislánynál, akinél táplálkozási nehézségek, súlyos neurológiai elváltozások, kontrollálhatatlan rohamok és agyszöveti elhalással súlyosbított mikrokefália volt megfigyelhető. Kimutatták, hogy a rendkívül ritka (körülbelül egymillióból egy újszülöttet érintő) rendellenesség egy anyagcserezavar következménye, amelyet a molibdén kofaktor dependens enzimek hiánya, alulműködése okoz, melynek következtében a szervezetben felhalmozódó szulfit, taurin, toxikus hatású s-szulfocisztein és tioszulfát súlyos neurológiai elváltozásokat okoz. Állatkísérletek során a ciklikus piranopterin monofoszfátok (cPMP-k) a tünetek enyhültek, a szervezetben felhalmozódott anyagcseretermékek kiürültek, és a fejlődés csaknem a normális ütemre állt vissza, így a korábban gyógyíthatatlannak vélt, csak palliatív ellátással menedzselhető betegséggel érintett csecsemők neurológiai fejlődése a normál fejlődéshez közelíthetővé vált.
A klinikai vizsgálatokról
Az Origin Biosciences és a BridgeBio Pharma két olyan klinikai vizsgálatot is folytat, amelyek a foszdenopterin hatásosságát és biztonságosságát vizsgálják MoCD-ben. A fázis II vizsgálatot (NCT02047461) még 2014-ben indította az Origin, a kórkép rendkívüli ritkasága miatt mindössze 7 résztvevővel – itt az intravénásan beadható hatóanyagot naponta adagolták egyre növekvő dózisban 6 hónapon keresztül, majd ezt követően a napi adagolást a legnagyobb biztonságos dózissal folytatták. A második, fázis II/III vizsgálatot (NCT02629393) 2015-ben, 7 beteg részvételével indították meg, itt az elsődleges végpont a 12 hónapos kezelést követően az volt, hogy a beteg életben van-e még, illetve önállóan fel tud-e ülni 30 másodpercre. A másodlagos végpontok között a csecsemők fejlődését értékelő Bayley fejlődési skála (ez a nemzetközileg legelterjedtebb pontrendszer, célja a fejlődési mérföldkövek elérésének feltárása), és a funkcióképességet és rokkantságot felmérő PEDI skála szerepelt, mindegyik 12 hónapos vizsgálati időszakra vonatkoztatva. A vizsgálatokba csak 5 évnél fiatalabb gyerekek vehettek részt, akik betegségét prenatális genetikai módszerrel vagy a fizikális/laboratóriumi leletek alapján diagnosztizálták.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Molybdenum Cofactor Deficiency, Complementation Group a (MOCODA)
Molybdenum cofactor deficiency
Molybdenum cofactor deficiency, complementation group a; MOCODA