Hormonpótlás helyett édeskömény
Az édesköményt sok helyen alkalmazzák gyógyhatása miatt, többek között enyhíti a változó kori panaszokat.
A Földközi-tenger vidékéről származó édesköményt (Foeniculum vulgare) már az ókorban is nagy becsben tartották mind zöldségként, mind fűszerként, mind gyógynövényként. Napjainkra világszerte elterjedt, és a legtöbb ember számára ez az egyik első gyógyír, amivel életében kapcsolatba kerül: az édeskömény tea közkedvelt puffadás elleni szer, amit a csecsemőknél széles körben használnak a szilárd táplálékra átállás után.
Az édesköményt, pontosabban a magjaiból nyert kivonatot vagy főzetet gyógyászati célra használják emésztési problémák: enyhe görcsökkel járó gasztrointesztinális panaszok, puffadás, felfújódás esetén, de torokgyulladásra is alkalmazzák. Gyermekeknek méz formájában is. Közép-Ázsiában és Iránban különösen sok rajongója van ennek a zöldségfélének. Majid Asadi-Samani (Shahr-e-Kord University, Irán) egy hosszú listát állított össze a növény gyógyhatású tulajdonságairól, ami az antioxidáns és gyulladásgátló hatástól kezdve, a gombaölő tulajdonságon át az antibakteriális hatásig tart, ösztrogén-szerű tulajdonságai miatt fokozhatja a tejképzést, csökkentheti a menstruációs panaszokat, megkönnyítheti a szülést, és természetesen a szexuális vágyat is fokozhatja.
Így került szóba az édeskömény a változó kori panaszok kezelésére, ahol nagy igény van a hormonpótló terápiákat kiváltó egyéb kezelésekre. Két randomizált (a Menopausa, illetve a Vaginal Maturation című szaklapokban publikált) tanulmányban vizsgálták, hogy e nagy mennyiségű fitoösztrogént tartalmazó közkedvelt zöldségféle enyhíti-e a változó korban lévő nők panaszait, illetve képes-e csökkenteni a hüvely atrófiáját.
Fatemeh Rihimikan (University of Teherán, Irán) kutatócsoportja 79 változókori panaszoktól szenvedő 45-60 év közötti nőt vont be egy randomizált tanulmányba. A két csoportba osztott résztvevők 8 héten át napi kétszer egy kapszulát vettek be. Az egyik csoportban ez 100 mg édeskömény kivonatot tartalmazott, a másik csoportban hatóanyag nélküli volt. Az elsődleges végpont a Menopauza Értékelési Skála-értékek változása volt, ami egy nemzetközileg elismert mérési eszköz a klimaxos tünetekre.
Az iráni kutatók az édeskömény kivonatot használó csoportban már a két hét után végzett első vizsgálatnál jelentős javulást dokumentáltak. Ez a nyolchetes kezelés végéig nyomon követhető volt. A készítmény jól tolerálható, súlyos mellékhatásokat nem tapasztaltak. Rihimikan szerint a keudeti, kis esetszámú vizsgálat eredményei bíztatóak.
A másik tanulmányban azt vizsgálták, mennyire hatékony az édeskömény a menopauza után jelentkező vaginális atrófia kezelésében: a részt vevő 60, ilyen panaszoktól szenvedő, változó korban lévő nők egyik csoportja hatóanyag nélküli, másik csoportja 5% édeskömény kivonatot tartalmazó krémet kapott. A kutatás vezetője, Masoumeh Yaralizadeh jelentős javulást és a hüvely pH-értékének normalizálódását tapasztalta a résztvevőknél. Azonban ezeket a megfigyeléseket is szükséges további vizsgálatok kontrollja alá vetni.
Forrás: aerzteblatt.de