HPV pozitív szájgarati rákok kezelése
Egy nagy fázis III vizsgálat eredményei alapján a HPV+ szájgarati rákok kezelésében továbbra is a sugár- és cisplatinterápia ajánlható, mert a többi módszer kevésbé sikeres.
Fej-nyaki laphámrákok – többek között a szájgarati rákok - kezelésére az FDA törzskönyvezte a cetuximab + sugárterápia kombinációt. Ez tekintendő a kezelési standardnak, különösen azokban az esetekben, amikor a beteg nem tolerálja a cisplatint. Úgy gondolták, hogy ez a kombináció kevesebb mellékhatással és hasonló eredményekkel jár, mint az eredeti sugár- és cisplatin terápia. Azonban az RTOG 1016 vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a cetuximab + sugárterápia mégsem kedvezőbb, mint a cisplatin- és sugárkezelés kombináció. A vizsgálatot vezető Dr. Quynh-Thu Le (aki egyben az NRG Oncology§ fej-nyaki rákokkal foglalkozó bizottságának vezetője), a Stanford University California sugárterápiájának vezetője elmondta: a kutatás elsődleges célja az volt, hogy a sugárkezelés mellé adott cetuximab helyett cisplatint adva összehasonlítsák betegek 5 éves teljes túlélését, és a kezelések toxicitását.
Az RTOG 1016 vizsgálatba 849, humán papillomavírus pozitív orofaringeális rákban szenvedő beteget vontak be. A betegeket a daganat kiterjedése szerint osztották csoportokba (T1-2 és T3-4, valamint N0-2a és N2b-3), de számított a Zubrod féle általános állapot (0 vs 1), és a dohányzás is. Minden beteg intenzitás-modulációs sugárkezelést kapott, az 1-4. napon napi egy alkalommal, az 5. napon napi két alkalommal, 6 héten keresztül. Az egyik betegcsoportban i.v. cisplatint adtak 1-2 óra alatt a kezelések 1. és 22. napján, a másik csoportban i.v. cetuximabot adtak 1 óra alatt hetente egyszer, 7 héten keresztül. 4,5 év követés után a cetuximab + sugárkezelés kombináció gyengébb eredményekkel járt, mint a cisplatin + sugárkezelés kombináció.
A radioterápiával és cetuximabbal kezelt betegek teljes túlélése és progressziómentes túlélése rosszabb, holott a súlyos (grade 3-5) mellékhatások ugyanolyan gyakoriak, mint a sugárkezelés + cisplatin kezelés esetén. Míg a súlyosabb mellékhatások aránya mindkét csoportban megegyezett, addig a toxikus mellékhatások különböztek: a cisplatin csoportban a renális toxicitás, a hallászavar és a csontvelő szuppresszió volt a jellegzetes, míg a cetuximab mellett a kiterjedt bőrkiütések voltak jellemzőek.
A pontos eredményekre és a másodlagos végpontok eredményeire (életminőség, költség-hatékonyság, a dohányzás befolyása, a molekuláris prediktorok szerepe, stb.) az ASTRO (American Society for Radiation Oncology ) októberi kongresszusán fogják ismertetni.
Dr. Maura L. Gillison (University of Texas MD Anderson Cancer Center in Houston) elmondta, hogy „ez az első olyan randomizált vizsgálat, melyben kifejezetten a HPV-pozitív szájgarati rákban szenvedő betegek sugárkezelését plusz cisplatin kezelését tanulmányozták, és igazolták, hogy inkább ez a módszer tekintendő kezelési standardnak.”
Dr. Brian O’Sullivan (Princess Margaret Cancer Centre in Toronto) szerint amíg nem igazolódik jobb megoldás, a cisplatin + sugárterápia tekintendő a szájgarati rákok kezelési standardjának.
Dr. Louis B. Harrison (a sugárterápia vezetője és a Moffitt Cancer Center elnökhelyettese) szerint egyelőre a cisplatin + sugárterápia marad a standard kezelés, ameddig nem találunk jobb kemoterápiát, vagy kedvezőbb sugárdozírozást.
§(Az 2012-ben létrehozott NRG Oncology egy non-profit egyesület, mely az orvosi gyakorlatot befolyásoló, számos intézményre kiterjedő, a transzlációs kutatásokat a klinikumhoz igazító munkát végez a daganatos betegek életének megkönnyítése érdekében. Egyesíti az NSABP Alapítványt, a Radiation Therapy Oncology Group-ot (RTOG) és a Gynecology Oncology Group-ot (GOG). A hálózat összefogja a férfi-, illetve a női daganatok kutatásával foglalkozó klinikai vizsgálatokat, mint pl. a nőgyógyászati-, az emlő-, és a prosztatarák. Elsősorban az USA-ban, Kanadában, de szerte a világban 1300 kutatóhellyel tart kapcsolatot).