Időlegesen megfontolandó az egydózisú COVID védőoltás
Valamennyi forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező 2 dózisú Covid-elleni oltóanyag már az első oltás után is erős védettséget ad, így a második oltás beadását nyugodtan késleltethetjük.
Üdvözlünk az Impact Factorban, ami a legújabb orvosi vizsgálatokról szóló, hetenként megjelenő jegyzet. Dr. F. Perry Wilson (Yale School of Medicine) a legújabb orvosi vizsgálatokról szóló, hetenként megjelenő Impact Factorban az alábbi figyelemreméltó jegyzetet tette közzé.
Amennyiben a Pfizer és a Moderna vakcinák FDA-hoz küldött beadványait részletesen elemezzük, akkor látni fogjuk, hogy mindkettő alapvetően fontos tényeket közöl: ezek a vakcinák már egyetlen adag után is nagyon hatásosak. Mivel az igények messze meghaladják az utánpótlás lehetőségeit, és ráadásul nem tudjuk megszüntetni a járványt, akkor a koronavírus újabb variánsai jelennek majd meg. Felmerül tehát, hogy egyetlen oltás is elégséges lehet. Jó gondolat lenne ez? Mint a népegészségügy egyéb kérdései, ez is igen komplikált. Először is, idézzük fel, hogy mit mondanak a kutatók.
Ha egy kicsit mélyebbre ásunk a Pfizer FDA-beadványába, akkor már az első dózis beadása utáni hetekben igen jelentősek az a BNT162b2 vakcina és a placebo közötti különbségek COVID-19 betegség a vakcinált 21.689 eset közül 50-ben, a 21,686 placebóval oltott vizsgálati személynél 275 esetben alakult ki, azaz összességében 82%-os volt a vakcina hatékonysága. Mivel a fejlesztők sem gondolták, hogy a vakcina azonnal a beadás után hatásos lesz, ezért a teljes hatásosságot a második dózis után ≥7 nappal mérték. Tehát legkevesebb 7 nappal a második oltás után a valódi vakcinát kapói csoportban 9, a placebo csoportban 172 volt a COVID-ban megbetegedettek száma, tehát a 2. oltás után ≥7 nappal a hatásosság már 94,8%-os volt. Az 1. és a 2. dózis beadása között a vakcináltaknál 39, a placebót kapottak között 82 megbetegedés fordult elő, tehát a hatásosság csak 52,4%-os volt.
Nagyon fontos, amit a New England Journal of Medicine-hez írt levelükben írtak a szerzők: a vakcina hatásossága az 1. adag után 70% (68,5%), és az 1. adag után legalább 14 nappal már 92,6% (95%CI 69,0-98,3%). Csak kevés személy betegedett meg, tehát bő a konfidencia intervallum. Összességében (a 2. dózis után ≥7 nappal) pedig 94,8%-ot mértek, mint láttuk az előbbiekben.
Hogy magyarázzuk a nagyon tág konfidencia intervallumot? Fogadjuk el, hogy az adatok jók. Az 1. adag után legalább 14 nappal (még a 2. adag előtt) az oltottak közül 2 személy, a placebót kapottak közül 27 személy betegedett meg, ez 92,6%-os hatásosságot jelzett (95%CI 69,0-98,3). De ha a vakcináltak két személyéhez még egy személyt hozzáadunk (3 fő lesz), akkor a hatásosság már 89%-ra esik vissza. Ha még egy személyt hozzáadunk (4 fő lesz), akkor már csak 85%-os a hatásosság, tehát ilyen kevés megbetegedett esetén nem lehet precízen értékelni az adatokat. De ha igazak a számok, akkor egyetlen oltás is jelentős védettséget adhat. Erre utalnak a Moderna vakcina adatai is.
Nem tudjuk, hogy milyen hosszan tart a védettség, de a vakcinák erős immunogenitása alapján feltételezhető, hogy nem lesz nagyon rövid. Az utólagos számítgatások növelik a tévedés kockázatát. De néha a „tökéletes” ellenkezik a „jóval”. Ez nem jelenti azt, hogy elvetnénk a két dózisból álló oltási programot, de – mivel az oltóanyagellátás korlátozott – elfogadhatónak látszik az is, hogy az alacsony kockázatú, de nagy expozíciónak kitett egyéneket (pl. tanárokat és létfontosságú területeken dolgozókat) egyetlen dózissal kezeljék. Tartsuk fenn a két adagból álló vakcinálást az idősebbek és az egyéb betegségeik miatt nagy kockázatnak kitett személyek számára. Ha növekszik az oltóanyagok utánpótlása, akkor adjunk emlékeztető oltásokat mindenkinek.
Források: