Tudnivalók a Novavax COVID-19 vakcinájáról
Fázis III eredmények szerint csaknem 90%-os hatásosságot mutatott a Novavax oltóanyaga, ám a dél-afrikai variáns ellenében jóval szerényebb eredményeket produkált.
- A COVID-19 fertőzést okozó új szuper vírustörzsek
- Mikorra becsülhető a nyájimmunitás Európában?
- Mikrovaszkuláris agyi károsodások COVID-19-ben
- A stroke előfordulása COVID-betegekben
- Kapacitásbővítés miatt érkezik átmenetileg kevesebb Pfizer/BioNTech vakcina
- A SARS-CoV-2 elleni oltóanyagfejlesztés
- COVID-19 elleni génterápiás orrspray
- Vérplazma terápia COVID-19-ben
A Novavax január 29-én hozta nyilvánosságra fázis III vizsgálati eredményeit, melyek szerint NVX-CoV2373 vakcinájuk 89,3%-os hatásosságot mutatott az Egyesült Királyságban bevont betegeknél a koronavírus B.1.1.7 variánsával szemben. Ugyanakkor egy kisebb betegszámú fázis IIb vizsgálat eredményei szerint az oltóanyag sokkal kevésbé (60%), bizonyult hatásosnak azzal a variánssal szemben, amit először Dél-Afrikában azonosítottak. Ez az eredmény is erősíti azokat az aggodalmakat, amelyek szerint a folyamatosan változó vírus elleni profilaxisban a későbbiekben új oltóanyagokra lehet szükség.
A Pfizer, a Moderna és az Oxfordi Egyetem klinikai vizsgálatai már azelőtt véget értek, hogy a B.1.1.7 és a B.1.351 variánsokat azonosították volna, így ezekben a vizsgálatokban nem is szerepeltek ilyen variánsokkal fertőzött betegek (vagy nem tudunk róla). A Moderna a közelmúltban hozott nyilvánosságra in vitro vizsgálati adatokat, amelyek szerint oltóanyaguk a B.1.1.7 variánssal szemben ugyanolyan hatásos, mint a korábbi variánsoknál, viszont a B.1.351 variáns neutralizálásánál a hatásosság jelentősen lecsökken.
A Novavax klinikai vizsgálata az első kontrollált vizsgálat amelyet a két újabb variánssal végeztek, és az eredmények összességében azt mutatják, hogy NVX-CoV2373 vakcinájuk a régebbi variánsokkal szembeni profilaxis céljára nagyjából pont annyira hatásos, mint az eddig vizsgált vakcinák.
Az NVX-CoV2373 oltóanyagról
Az NVX-CoV2373 egy fehérje alapú oltóanyag-jelölt, amelyet a SARS-CoV-2 vírus genetikai kódjának felhasználásval készítettek a Novavax rekombináns nanopartikulumokat alkalmazó technológiájával (érdekesség, hogy magát a tisztított fehérje hatóanyagot rovarsejtek termelik). Az oltóanyag ugyanúgy a koronavírus „S” tüskefehérjéjéből származó antigént termelteti a szervezettel, mint a korábban ismertetett és engedélyezett vakcinák, az immunválasz erősítésére pedig a Novavax szabadalmaztatott, szaponinbázisú Matrix-M™ vivőanyagát tartalmazza, hogy a képződő neutralizáló antitestek mennyisége minél magasabb legyen. Az NVX-CoV2373 tisztított fehérje antigént tartalmaz, amely egyrészt nem képes szaporodni, másrészt nem okoz COVID-19 fertőzést. Eddig öt országban négy klinikai vizsgálatot folytattak le az oltóanyaggal, összesen 37 ezer beteg bevonásával, jelenleg pedig két pivotális fázis III vizsgálat van folyamatban: az egyik az Egyesült Királyságban, ahol novemberben fejezték be a betegek bevonását, a másik pedig az Egyesült Államokban illetve Mexikóban, ahol decemberben kezdődött meg a betegek bevonása. A vakcina 2-8°C közötti hőmérsékleten, azaz hűtött körülmények között stabil, és azonnal felhasználható folyékony formában kerül kiszállításra, így a már meglévő oltóanyag-ellátási láncokon keresztül szállítható, nem igényel különleges szállítási vagy tárolási eljárásokat.
Az angol és a dél-afrikai vizsgálatokról részletesebben
Az Egyesült Királyságban, összesen több mint 15 ezer, 18-84 év közötti résztvevő (melynek 27%-a 65 év feletti volt) bevonásával végzett fázis III vizsgálat elsődleges végpontja a PCR teszttel igazolt szimptomatikus (enyhe, közepes vagy súlyos tünetek) COVID-19 megjelenésének aránya volt a vakcina második adagjának beadását követően legalább 7 nappal (ekkortól számítható a teljes hatásosság elérése) későbbi időponttól számítva. A betegek a vakcina első adagjának beadásakor negatív szerológiai tesztet kellett felmutatniuk. Az első köztes adatelemzés során 62 fertőzöttet azonosítottak, ezek közül 56 a kontroll, 6 pedig a beoltott csoportba tartozott. Ennek alapján a vakcina hatásossága 89,3%-ra (95% CI: 75,2-95,4) becsülhető. A 62 esetből 61 enyhe vagy közepes tünetekkel jelentkezett, az egyetlen súlyos eset a placebo csoportban következett be. Az előzetes elemzések szerint az egyre jobban terjedő angol variánst azonosították a PCR-rel igazolt szimptomatikus esetek 50%-ában (32 angol variáns, 24 változatlan és 6 ismeretlen). Az egyes vírustörzsek szerinti bontásban elvégzett PCR-elemzés szerint a vakcina hatásossága 95,6% volt az eredeti vírustörzs, és 85,6% az angol variáns ellenében (post hoc elemzés). A köztes elemzés biztonságossági adatai szerint súlyos mellékhatások igen alacsony számban fordultak elő, és hasonló arányban jelentkeztek a placebo és a kezelt csoportban. Amint további adatok is rendelkezésre állnak, a Novavax azok elemzéseit is közölni fogja, illetve január közepén megkezdték a dokumentáció gördülő rendszerű egyeztetését az Egyesült Királyság gyógyszer-engedélyeztetési hatóságával, az MHRA-vel.
A Dél-Afrikai Köztársaságban végzett fázis IIb vizsgálat eredményei 60%-os (95% CI: 19,9 – 80,1) hatásosságot mutattak az enyhe, közepes és súlyos COVID-19 megelőzésében a HIV-negatív vizsgálati populáció 94%-ában. Augusztus közepétől kezdve valamivel több, mint 4400 résztevőt vontak be a vizsgálatba, és ez azért fontos, mert eközben a tripla-mutáns variáns (mely három kritikus mutációt tartalmaz a receptorkötő doménben, és több mutációt a doménen kívül is) széles körben, szabadon terjedt Dél-Afrikában. Az eredmények szerint 29 beteget azonosítottak a placebo, és 15 beteget a beoltott csoportban. Egyetlen súlyos eset fordult elő (a placebo karon), az összes többi esetben enyhe vagy közepes súlyosságú fertőzés jelentkezett. A vizsgálatban mérték a teljes populáción (HIV-pozitív és –negatív betegek összesen) értelmezett hatásosságot, amely így 49,4% volt (95% CI: 6,1 – 72,8). Az összesen 44 fertőzött betegből 27 beteg előzetes szekvenálási adatai állnak rendelkezésre, ezek szerint a fertőzések 92,6%-át, azaz a 27 esetből 25-öt a dél-afrikai variáns okozott. Fontos még megemlíteni, hogy szemben az Egyesült Királyságban végzett vizsgálattal, itt a bevont résztvevők körülbelül egyharmada már a vizsgálat megkezdésekor szeropozitív volt, azaz már a kiinduláskor korábbi COVID-19 fertőzés jeleit mutatta, de ezen résztvevők adatai a fenti elemzésben még nem szerepeltek, később várhatók. Az adott időpontokra vonatkozó epidemiológiai adatok alapján valószínűsíthető, hogy a vizsgálat megkezdése előtti fertőzéseket még az eredeti koronavírus-törzs okozta, míg a vizsgálati időszak során bekövetkező fertőzések már túlnyomórészt a dél-afrikai variáns következtében léptek fel. Ezek az adatok azt sugallják, hogy a dél-afrikai variáns ellen a korábbi fertőződés sem nyújt teljes körű védelmet, viszont az NVX-CoV2373 vakcina hatásos, bár az eredeti variánsnál kevésbé jelentős profilaxist biztosít. Nem szabad elfelejteni, hogy mindezidáig ez az egyetlen oltóanyag, mely igazolt hatásosságot mutat a dél-afrikai variáns ellen, tekintettel arra, hogy a többi vakcinát erre még nem tesztelték. A Novavax tervei között szerepel, hogy a lehető leghamarabb megkezdje egy kifejezetten a dél-afrikai variánssal szemben védettséget biztosító vakcina kifejlesztését, sőt, nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a második oltás egy ún. booster vakcina lesz, vagy hogy esetleg egy bivalens vakcinát fejlesszen ki. Ezen megoldási lehetőségek tesztelését várhatóan a következő negyedévben kezdi meg a cég. Tehetik ezt annál is inkább, mert szabadalmaztatott platformjuk igen kis mennyiségű antigént igényel, ezért gyorsan létre lehet hozni, illetve fel lehet skálázni a kombinált vakcinákat, vagyis aránylag gyorsan reagálhatnak egy esetlegesen időközben feltűnő új variánsra is.
Időközben jól halad az Egyesült Államokban és Mexikóban indított fázis III klinikai vizsgálat, a PREVENT-19 is, amelybe eddig már 16 ezer résztvevőt léptettek be, és már randomizálásuk is megtörtént. A várakozások szerint február közepére sikerül elérni az eredetileg tervezett 30 ezres betegszámot. A PREVENT-19 vizsgálathoz az Operation Warp Speed program keretében támogatást nyújt az amerikai kormány, a védelmi minisztérium, valamint a BARDA (Biomedical Advanced Research and Development Authority) is. A vizsgálat elsődleges végpontja a Novavax által végzett másik vizsgálattal harmonizálásra került, azaz itt is a PCR-teszttel igazolt, szimptomatikus COVID-19 fertőzés profilaxisa a cél, míg másodlagos végpontként a pozitív PCR-teszttel megerősített közepes vagy súlyos szimptomatikus COVID-19 megelőzése szerepel.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Novavax COVID-19 vaccine 90% efficacious in phase 3, but protection plummets against one variant
Novavax COVID-19 Vaccine Demonstrates 89.3% Efficacy in UK Phase 3 Trial