Kapacitásbővítés miatt érkezik átmenetileg kevesebb Pfizer/BioNTech vakcina
A Belgiumban működő üzem kapacitásbővítése miatt érkezik átmenetileg kevesebb vakcina több országba, így például Kanadába és egyes EU tagállamokba.
- Adható-e a Pfizer/BioNtech vakcina allergiásoknak és várandósoknak?
- COVID-19 elleni génterápiás orrspray
- Vérplazma terápia COVID-19-ben
- COVID-19 elleni orálisan szedhető AT2R agonista
- A COVID-19 közvetlen hatása az agyra
- Egyéb betegségekkel rendelkezők COVID-19 elleni védőoltása
- Mikorra becsülhető a nyájimmunitás Európában?
- Mikrovaszkuláris agyi károsodások COVID-19-ben
- COVID-19 megbetegedés utáni immunvédettség
- A COVID-19 fertőzést okozó új szuper vírustörzsek
Január 15-én a Pfizer és a BioNTech közleményt adott ki, melyben bejelentette, hogy a korábban vállalt 1,3 milliárd helyett 2 milliárd adag vakcinát fognak legyártani az idén, ám ehhez többek között a Belgiumban (Puurs) található üzem kapacitásának bővítése és egyes gyártási folyamatok módosítása szükséges, amit a következő hét során végeznek el. Ez a gyár január 25-én tér vissza a normál termelési volumenhez, ekkor a kiszállítások is a korábbi szintre állnak vissza, majd február közepén a létesítmény megkezdheti az emelt mennyiségű termelést. Ez azzal jár, hogy ezen a héten (január 18-24.) az ellátás Kanadában, Európában és néhány egyéb országban még átmenetileg akadozhat, ám a február közepétől folyamatosan nagyobb tételben termelő üzem miatt a Pfizer/BioNTech teljesíteni tudja az első negyedévre vállalt kötelezettségeit, és már a második negyedévtől képes lesz felül is teljesíteni azokat. A Pfizer/BioNTech a kapacitást nem csak a puursi gyár bővítésével, hanem további beszállítók bevonásával és a szerződéses gyártók körének kiterjesztésével is kívánja növelni.
Az Egyesült Államok oltópontjainak vakcinaellátása zavartalan, de ennek nem valami összeesküvés az oka, hanem a gyártási és disztribúciós folyamatot a Pfizer/BioNTech egyszerűen úgy tervezte meg, hogy az USA igényeit az amerikai Pfizer üzem (Kalamazoo, Michigan állam), az összes többi országét pedig a belga gyár (és hamarosan a németországi gyártóhely) látja el.
Az utóbbi napokban sorra jelentek meg a különböző felületeken olyan hírek, illetve egyes országok kormányzatai is tettek olyan nyilatkozatokat, hogy a helyzet „elfogadhatatlan”, illetve hat EU tagállam közös levélben szólította fel a két vállalatot arra, hogy ezen lépésük nemcsak a kidolgozott és a lakosság számára már kihirdetett oltási tervek megvalósíthatóságát befolyásolja, hanem alááshatja a vakcinázási folyamattal szembeni bizalmat is. Németország egyenesen a vállalt kötelezettségek nem teljesítését rótta a fel a cégeknek. Kanadában a hatóságok tájékoztatták a lakosságot, hogy a belga üzem átalakítása miatt ezen a héten a vártnál 80%-kal kevesebb, majd egy rövid ideig 20%-kal kisebb mennyiségű vakcina érkezik, viszont február végétől az előzetesen kitűzötthöz képest több oltóanyag lesz elérhető.
Az átmeneti kiesés főleg azért okozhat szervezési gondokat, mert a vakcina beadását követően legalább 21, legfeljebb 27 nappal meg kell ismételni az oltást. Eleinte az országok többsége a beérkező oltóanyagoknak a felét használta fel, a másik felét pedig félretette a második adagra, ám miután ígéretet kapta arra, hogy bőven lesz oltóanyag, a teljes mennyiség felénél többet kezdtek el beadni, azaz szélesebb körben oltottak, mivel biztosítottnak vélték a további szállítmányok beérkezését (például Ontario államban). A kanadai hatóságok biztosították a lakosságot, hogy a tartós ellátásban részesülők és az idősotthonokban ápoltak (magas kockázatú populáció) illetve gondozóik, valamint az egészségügyi dolgozók mindenképpen megkapják a második adagot 21-27 nappal az első dózis beadását követően.
A BioNTech még a közlemény kiadásának napján egy jó hírrel is szolgált: megkapta a működési engedélyt az a németországi (Marburg) gyártóüzemük, amelyet még tavaly szeptemberben vásároltak a Novartistól. Ez a gyár 300 ember foglalkoztat, és évi 750 millió adag vakcina előállítására lesz képes. A megvásárolt üzem tökéletes választás volt a BioNTech részéről, mert az 1904-ben (a Nobel-díjas Emil von Behring által) alapított gyár több mint száz éve működött, így infrastruktúrája kiváló, másrészt a Novartis is vakcina előállítására használta, harmadszor pedig mindössze egy óra autóútra helyezkedik el a frankfurti repülőtértől.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Statement on European Upscaling as well as Impact on Deliveries
JPM: BioNTech hikes COVID-19 vaccine output to 2B doses in 2021—and plans a bigger label, too
BioNTech buys Novartis plant for COVID-19 vaccine, eyes capacity of up to 750M doses
Ontario facing 'huge' drop in vaccine supply: Ford
Coronavirus: Hamilton, Niagara change vaccine rollout plans amid Pfizer delivery delays
BioNTech buys Novartis plant for COVID-19 vaccine, eyes capacity of up to 750M doses
Vaccine Shortfall to Hit Europe, Canada as Pfizer Plant Is Upgraded
Fragile Covid-19 Vaccine Rolled Out in the U.K. Tests Global Supply Network
The Mass Distribution of Covid-19 Vaccines Is Under Way. ‘Everything Has to Come Together.’