Influenzás? Fogjon békát!
Az Immunity című szaklapban publikált állatkísérletek eredményei szerint egy dél-indiai béka bőrváladékának egyes peptidjei hatékony védelmet nyújtanak az influenza A vírusok ellen.
A különféle békák bőre – élőhelyüktől függően – különböző peptideket termel. Joshy Jacob (Emory University, Atlanta) és kutatócsoportja ezek között keresett új antivirális anyagokat az indiai Thiruvananthapuramban. Elsősorban a dél-indiai Kerala államban őshonos Hydrophylax bahuvistara béka bőrváladékát vizsgálták. Enyhe elektromos stimulációval ösztönözték a békák nyálkatermelő mirigyeit nagyobb mennyiségű ellenanyag kiválasztásra, és a megfelelő mennyiségű nyálka összegyűjtése után az állatokat szabadon engedték. Azt kutatták, hogy a békákból nyert bőrváladék tartalmaz-e olyan peptideket, amelyek hatékonyan használhatók az influenza vírusok ellen.
A 32 azonosított peptidből meglepő módon 4 nem csak gátolta az influenza vírusok szaporodását, de tartósan inaktiválta is a kórokozókat. A vírusgátló 4 anyag közül azonban három toxikus volt a vörösvértestekre, ezért humán alkalmazásuk nem jöhet szóba. Ezzel szemben a negyedik peptid – amit felfedezője az indiai kard után „urumi”-nak nevezett el – anélkül pusztított el számos vírustörzset, hogy a vérsejteket károsította volna. Ez a hatás azonban csak az influenzavírus H1 felszíni fehérjével rendelkező szerotípusaira korlátozódik.
Az influenza A vírusok a felületükön elhelyezkedő két fehérje (hemagglutinin és a neuraminidáz) alapján különböző szerotípusokba sorolhatók. Ez alapján a spanyolnátha (1918) és a sertésinfluenza (2009) kórokozói a H1N1 típusú, a madárinfluenzáé (2003) a H5N1 típusú vírusok. Az ismert vírusellenes gyógyszerek, (Tamiflu és a Relenza) neuraminidáz-gátlók, amelyek csak blokkolják a patogének szaporodását, de nem pusztítják el őket teljesen. Ezzel szemben az urumi a H1 hemagglutininhez kapcsolódva a teljes vírusrészecske szétesését okozza. Mivel az indiai békák nem fertőzöttek az influenza A vírussal, Jacob szerint az immunvédelmük ezen alkotórészét normál esetben más, még nem ismert kórokozók ellen vetik be.
A kutatók H1 típusú influenza A vírussal fertőzött egereknél vizsgálták az urumi hatékonyságát. A halálos dózisú kórokozóval megfertőzött egerek egy részével orron keresztül inhaláltatták a peptidet. A kezelt egerek között alacsonyabb volt a halálozási arány, és a kontrollcsoporthoz képest 80-90 százalékkal csökkent a tüdőben található vírusok száma. A H3N2 típusú influenza vírus ellen a kezelés hatástalannak bizonyult.
Az influenza A vírusok világméretű járványt idézhetnek elő, súlyos szövődményekkel járhatnak, és halált okozhatnak. Ha a fertőzött betegek nem kapják meg időben a védőoltást, vagy a megfelelő oltás nem áll gyorsan rendelkezésre, az antivirális gyógyszerek csak a betegség lefolyását tudják enyhíteni. A meglévő készítményekkel szemben rezisztens vírusformák azonban gyorsan kialakulnak. Az újonnan felfedezett peptid esetében viszont ez a veszély jelentéktelen, így hatékony lehet a betegség kezelésében.
Forrás: Wissenschaft aktuell