Káliummal a magasvérnyomás ellen
A magas káliumbevitel legalább annyira fontos a normál vérnyomás fenntartásában, mint az alacsony nátriumtartalmú étrend – derül ki egy összefoglaló tanulmányból.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) adatai szerint a stroke okozta halálesetek 51%-ért, a szívbetegség miatti haláleseteknek pedig a 45%-áért tehető felelőssé a magasvérnyomás. Egy tipikus nyugati étrend, melyet magas sófogyasztás jellemez, igen megnöveli a magasvérnyomás, valamint szövődményeinek rizikóját. Az alacsony nátriumbevitel már régóta ismert módja a vérnyomás csökkentésének, azonban újabb tanulmányok arra utalnak, hogy legalább ekkora jelentősége lehet a magas káliumfogyasztásnak. Az erre irányuló tanulmányok eredményeit összegezte McDonough és kutatócsoportja, melyet az American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism folyóirat ismertetett.
A kálium a neuromuszkuláris junkció, a szívműködés elengedhetetlen eleme, valamint fontos szerepe van a sejtek táplálásában és a bomlástermékeik kiválasztásában is. Mindemellett a csontok anyagcseréjében és a veseműködésben is jelentős feladatokat tölt be. Magas káliumtartalmú ételek között említhetők a tonhal, a lazac, a joghurt, zsírszegény tej, a kesudió, a mandula, a tojás és a korpa. Ezek gyakori fogyasztása csökkentheti a vérnyomást, akár még magas nátriumbevitel mellett is – derül ki az összefoglalóból, mely mind intervenciós, mind populációs, mind kísérleti szintű tanulmányok elemzéseit is feldolgozta.
A kálium vérnyomáscsökkentő hatásainak magyarázatára kísérleti patkánymodelleket alkalmaztak; ezen tanulmányokból az derült ki, hogy a szervezet a nátriumion segítségével féken tartja a szérum káliumszintjét. Magas káliumkoncentráció esetében a vesék több sót (és következményesen vizet) választanak ki, mely növeli a kálium kiválasztását is. A magas káliumtartalmú diéta ezáltal vízhajtóként funkcionál, így pedig a kálium alapvető fontosságú a normál vérnyomás fenntartásában. Természetesen a nátriumion is központi szerepet tölt be ebben, azonban a nátriumbevitel csökkentése nem feltétlenül elegendő a vérnyomás szabályozásában.
McDonough szerint a magas káliumbevitel egy igen tudatos döntés és odafigyelést igénylő folyamat. Az evolúció során ugyanis az emberiség a magas káliumtartalmú friss gyümölcsök és zöldségek helyett inkább feldolgozott élelmiszereket fogyaszt, melyek magas nátrium-, de alacsony káliumtartalmúak és sokkal több sót tartalmaznak, mint amennyire szükségünk lenne. Mindezek magas nátrium- és alacsony káliumszintet eredményeznek, megnövelve ezzel a magasvérnyomás kialakulásának esélyét. Egy 2004-es ajánlás szerint napi legalább 4,7 gramm kálium már elegendő a vérnyomás csökkentéséhez és csökkentheti a nátrium okozta ellenhatásokat, mindemellett pedig még a vesekő kockázatát és a csontveszteséget is mérsékelni képes.
A fentiek azért is lenyűgözőek, mert ez az összefoglaló számos tanulmány eredményeit összevetve jutott ezekre a következtetésekre, mely által ezek az eredmények mindenképpen ösztönzőek a nyugati étrend mellőzése és az egészségesebb táplálkozásra való áttérés szempontjából.
Forrás:
2. American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism