Két kézzel nyomogasd az okostelefont
Az okostelefonokon történő levelezés, szörfözés csukló-, hüvelykujj és nyak fájdalmat okozhat. A készülék egy kezes használata a hüvelykujj túlerőltetését és carpal tunnel szindrómát okozhat.
Az elmúlt évtizedben az okostelefonok robbanásszerűen terjedésével egyre több egészségügyi probléma is megjelent, pl. a csukló, a hüvelykujj, a nyak fájdalmai. A készüléket egy kézben tartva, a hüvelykujjal kapcsolgatva szokás működtetni, olyan mozgásokat végezve, melyek elősegíthetik a carpal tunnel szindróma (CTS) * kialakulását.
Egy, a Muscle & Nerve folyóiratban 2015. június 3.-án online megjelent közleményében arról számolnak be, hogy az okostelefonjukat legtöbbet használó fiataloknál (egyetemi hallgatóknál) gyakoribb a csuklóalagútban futó nervus medianus megduzzadása, a kéz funkcióinak, szorítóerejének gyengülése. A direkt összefüggés nem tisztázott, az eredmények „pontos klinikai relevanciája nem ismert” – jelentette ki a tanulmányt vezető Esra Erkol Inal doktornő (Süleyman Demirel University, Isparta, Törökország), „de a fiataloknak tisztában kell lenniük ezzel a veszéllyel”. A kézben tartott okostelefon ismételt flexióra és extenzióra kényszeríti a csuklót, a szöveget a hüvelykujj finom mozgatásával „gépeljük”, ezen mozgások pedig hozzájárulnak a carpal tunnel szindrómakialakulásához.
A probléma egyre nagyobb jelentőségű, mert egyre több és több fiatal használ ilyen telefont: manapság az egyetemi hallgatók átlagosan napi 3 órát töltenek a telefonon történő internetezésre, szörfölésre, e-mailezésre, szövegek olvasására. A kutatók a vizsgálatba 102 egyetemi hallgatót vontak be, közülük 66 használt napi rendszerességgel okostelefont, 36 hallgatónak pedig nem is volt ilyen készüléke. A 102 fiatalt három csoportba sorolták: nem használók, keveset használók és gyakori használók csoportjaiba. A Smartphone Addiction Scale (SAS) törökországi változatát alkalmazva 33 kérdést tettek fel, és a válaszok 1-6-ig terjedő értékeit összesítve állapították meg az addikció mértékét. Bár az okostelefon-addikciónak nincs hivatalos diagnosztikus meghatározása, az internet addikció kritériumai alapján akkor beszélünk túlzott mértékű okostelefon használatról, ha az zavarja a használó mindennapi életét. Az okostelefon addikció a függőségek számos ismert tünetében jelenik meg: intolerancia, elvonási tünetek, belefeledkezés, hangulati változások, erős vágyakozás, kontrollvesztés.
Amennyiben a SAS érték 84, vagy ennél magasabb volt, a fiatal a gyakori használók csoportjába került, ezen érték alatt a keveset használók csoportjába sorolták. Egy 18 kérdést tartalmazó kérdőív (Duruoz Hand index) alapján számos funkcionális értékelést is végeztek a napi aktivitások, az erőt és rotációs mozgást igénylő illetve a kézügyességet és precizitást igénylő feladatok mérésére, és az első három ujj rugalmasságát befolyásoló tényezőkre. A szorító- és fogóerőt a Jamar-féle dinamométerrel értékelték. Ultrahanggal vizsgálták mindkét oldalt, és többek között a m. flexor pollicis longus (FPL) inának hosszanti és keresztirányú kiterjedését, valamint a hüvelykujj ízületeit vizsgálták. Az esetleges fájdalmat a szokásos VAS skálával határozták meg. A gyakori használóknál lényegesen nagyobb volt a medianus ideg tömege (p=0,022) és a m. flexor pollicis longus vastagsága az ultrahangos mérések alapján. A SAS mértéknek megfelelően alakult a szorítóerő, és a VAS-al mért fájdalom is a gyakori használóknál volt magasabb az egyáltalán nem használókhoz, vagy a keveset használókhoz képest (p=0.016, illetve p>0,05). A hüvelykujji fájdalom mértéke a telefonok használatának gyakoriságával egyenes arányban állt.
A klinikusnak figyelnie kell a nervus medianusra és a m. flexor pollicis longusra, ha egy gyakran telefonozó egyént vizsgál- A problémák megelőzésére az okostelefonok két kézzel történő kezelése javasolható, de az is sokat segítene, ha a gyártók az okostelefonok fölső részén jelenítenék meg a fontosabb gombokat és az íráshoz szükséges karakterkészletet.
*A carpal tunnel szindróma (CTS) a nervus medianus csuklótáji kompressziós neuropátiája. A csuklóalagút alapját és két oldalsó falát a kéztőcsontok alkotják, míg az elülső falat a haránt irányú csuklószalag zárja le. Az alagútban fut a nervus medianus, kilenc hajlító izom inai, valamint ezek szinoviális burkolata. CTS leginkább akkor alakul ki, amikor a nervus medianus a csuklószalag megvastagodása, a flexorok szinoviájának hipertrófiája vagy ödémája miatt megszorul. A gyulladás a leggyakoribb ok, de CTS-t okozhat a kéz túlerőltetése (pl. kerékpározáskor, motorozáskor, tornászoknál, stb.), valamint a terhességi vizenyő, a hipotireózis, a rheumatoid arthritis, a diabetes, és sok egyéb tényező. A keletkező zsibbadást, fájdalmat, súlyosabb esetben villanyozási érzést leginkább az ideg vérellátási zavara okozza, kevésbé a direkt ideg-károsodás.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: