Koffein és a férfiak reprodukciós képessége
Egy elemző tanulmány szerint a túlzott koffeinbevitel ronthatja a férfiak nemzőképességét.
A reproduktív korban lévő populáció mintegy 13%-a küzd nemzőképességi problémákkal, melyek mintegy 30%-át férfi fertilitási faktorok teszik ki. A férfiak ondójának minőségét számos életviteli faktor befolyásolhatja, melyek között említhetők a magas proteintartalmú, nyugatias étrend, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, testsúlybeli jellegzetességek, fizikális aktivitás és meghatározott diéták. Az elmúlt időben az is felmerült, hogy a koffein-, illetve kávéfogyasztás is befolyásolhatja a férfiak termékenységét, mely nemcsak az ondó tulajdonságait, hanem a spermiumok épségét is befolyásolhatja. Jelen közleményben megfigyelésen alapuló tanulmányok alapján határozták meg a kávé-, vagy koffeinbevitel és a férfi nemzőképességet befolyásoló faktorok közötti összefüggést, így a spermiumok kromoszómaszámát, DNS-ük épségét, az ondó minőségét és a teherbe esésig eltelt idő hosszát.
A koffein nemcsak a kávéban, hanem egyéb italféleségekben: teában, (kólatartalmú) üdítőitalokban, energiaitalokban is megtalálható, ahogyan a csokoládéban is. Könnyen átdiffundál a biológiai membránokon, hamar szétoszlik a szervezetben, kimutatható a nyálból, az anyatejből, illetve az embrióban és a magzatban is megjelenik. Biológiai hasznosulása közel 100%-os, fogyasztást követően a vérben 15-45 percen belül éri el a maximális hatásfokát. Számos biológiai hatása között említhető a központi idegrendszeri stimuláció, fokozott katekolamin elválasztás, simaizom elernyedés, valamint a szívfrekvencia növekedése. Ugyan mérsékelt fogyasztása számos kedvező élettani hatást eredményez (kardiovaszkuláris megbetegedések elleni védelem, kedvező hatás a szénhidrát- és lipidanyagcserére), túlzott bevitele komoly egészségügyi problémákat idézhet elő.
A kávét fogyasztó férfiak körében magasabb tesztoszteron- és SHBG- (nemi hormon kötő globulin) szintek mutathatók ki, mindemellett a koffein feltehetően befolyásolhatja a Sertoli sejtek glikolitikus és oxidatív anyagcseréjét is, mely nemzőképességi problémákhoz vezethet. A koffein ezeket a hatásait egyrészt a hypothalamo-hypophysealis-gonadális tengelyen keresztül, másrészt a csírasejtekre gyakorolt direkt toxikus hatásain keresztül éri el. Az elemzett (közel 20 000 férfi adatait tartalmazó) közlemények szerint, bár a koffeibevitel az ondó minőségét nem befolyásolta, a kólatartalmú italok fogyasztása mellett kimutatható az ondó mennyiségének és koncentrációjának csökkenése. További fontos felfedezés, hogy jelentős koffeinfogyasztás mellett gyakoribb volt a spermiumok aneuploidiája, valamint a DNS törése, de más jellegű DNS sérülésekről nem számoltak be a vizsgálatot végzők. Mindemellett kimutatták azt is, hogy túlzott koffeinfogyasztás mellett a teherbeesésig eltelt időtartam is elhúzódóbb lehet. Kis vagy mérsékelt dózisban fogyasztott koffein esetében az elemzett közlemények jelentős része nem talált összefüggést a férfiak nemzőképességét befolyásoló faktorokkal.
Ugyan a fenti eredmények igen látványosak, számos további, jól megtervezett vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy ezekből komoly következtetéseket vonhassunk le; a legtöbb tanulmány ugyan felmérte a fertilitást potenciálisan befolyásoló egyéb faktorok meglétét (dohányzás, közösülések gyakorisága, nemzőszervek betegségei, alkoholfogyasztás, kor és BMI), mégis további esetlegesen fennálló, fertilitást befolyásoló faktorok vizsgálatára (pl.: stressz jelenléte vagy speciális diéták) sok esetben nem tértek ki. A gyermekre vágyó férfiaknak mindenesetre érdemes tartózkodniuk a túlzott koffeinbeviteltől.
Forrás: Nutrition Journal