Nem jól ítélik meg a férfiak meddőségét
Dél- ausztráliai szerzők átfogó áttekintése szerint ki kellene terjeszteni a férfi meddőség kivizsgálásában használt teszteket annak érdekében, hogy azok az összes lehetséges okot feltárják – köztük az elhízást is.
A fenti megállapítás alapját 24 olyan tudományos közlemény képezte, melyek elhízott férfiak infertilitásának okait elemezték. A metaanalízist dr. Jared Campbell, az adelaide-i Joanna Briggs Institute munkatársa vezette. „Eredményeink azt jelzik, hogy elhízott betegeknél a férfi meddőség kivizsgálására általánosan használt szokványos tesztek nem nyújtanak teljes képet – magyarázza dr. Campbell. – A speciálisabb módszerekkel közelebb juthatunk az infertilitás valódi okaihoz.”
A meddőségi kezelésre jelentkező férfiak rutin kivizsgálása jelenleg a spermiumok koncentrációjára és motilitására valamint az ondó térfogatára terjed ki. Dr. Campbell és munkatársai megfigyelései szerint az elhízás nem befolyásolja a felsorolt három paramétert. A spermiumok állapotát jelző más tényezők tekintetében ugyanakkor a testsúly függvényében eltéréseket tapasztaltak. Elhízottaknál növekszik azon spermiumok száma, melyekben a DNS fragmentálódott, vagy a mitokondriumok membránpotenciálja megváltozott, márpedig az ilyen spermiumok nem alkalmasak a petesejt megtermékenyítésére, illetve ha mégis, akkor az életképes utódok létrehozására. A vizsgálat megerősítette azokat a korábbi megfigyeléseket is, melyek szerint az elhízás csökkenti a nemzőképesség esélyét. „Elhízott férfiak esetében kisebb az egy mesterséges megtermékenyítési (IVF) -ciklusra eső klinikai terhességek aránya, és ugyancsak kisebb annak esélye is, hogy a terhesség élveszüléssel végződik” – mondja a vizsgálat vezetője. Ezek az eredmények egybecsengenek a populációs tapasztalatokkal, melyek azt jelzik, hogy az elhízott férfiak körében nagyobb a nemzőképtelenség aránya, mint normális testsúly esetén.
Bár mind ez ideig még nem történtek kutatások annak megítélésére, hogy a spermiumok minősége javítható-e testsúlycsökkentéssel, az állatkísérletek arra engednek következtetni, hogy ez nem lehetetlen.
A reprodukciós tudományok specialistája, Robert Norman professzor szerint a fertilitási tanácsadás során ki kell térni mind a nők, mind a férfiak testsúlyára és egészségi állapotára is: „Bár korábban a nők álltak a fókuszban, a meddőségi klinikákon a férfiak számára is tanácsokat kell adni az életmódra és az étrendre vonatkozóan.”
A kutatók az ausztráliai Medical Research Week rendezvényei keretében hozták nyilvánosságra megállapításaikat, melyek a Human Reproduction Update című kiadványban fognak nyomtatásban megjelenni.