A meddőségi kezelés nem növeli a petefészekrák kockázatát
A meddőségi kezelések nem hozhatók összefüggésbe a petefészekrák kockázatának emelkedésével – tették közzé a National Cancer Institute (NCI) által támogatott vizsgálat kapcsán, csaknem két évtizedet felölelő utánkövetéses adatok alapján.
- Új remény a meddő pároknak
- A ráktúlélők is lehetnek anyák
- Ízérzés és a nemzőképesség
- Az IVF eredményesebb, ha van elég D-vitamin
- Az endometriózis költségei és az életminőségre gyakorolt hatása
- Ovulációindukció a mindennapi nőgyógyászati gyakorlatban
- Asszisztált reprodukció és születési rendellenességek
- A nők sem forgathatják vissza az idő kerekét
A Fertility and Sterility című lapban megjelent tanulmány szerzői 9825 olyan nő adatait elemezték, akiket meddőség miatt kezeltek az Egyesült Államok öt nagy praxisának egyikében 1965 és 1988 között. A kutatók figyelemmel kísérték azon nők sorsát, akiknél petefészekrák alakult ki (n = 85) átlagosan 17,6 év elteltével, illetve azokét is, akiknél átlagosan 26,2 éves utánkövetés során sem észlelték petefészekrák előfordulását.
A vizsgálati kohorszon belül nem észleltek összefüggést a petefészekrák kialakulása és a clomiphen-citrát (korrigált kockázati arány [RR] 1,34, 95%-os megbízhatósági tartomány [CI, confidence interval] 0,86−2,07) vagy gonadotropinok korábbi használata között (RR 1,00, 95% CI 0,48−2,08). Nem találtak bizonyítékot arra, hogy az egyes alcsoportokon belül megemelkedett volna a petefészekrák előfordulásának esélye. Ez alól egyetlen kivétel volt: azoknál a nőknél, akiket korábban clomiphen-citráttal kezeltek, de soha nem szültek, szignifikánsan nagyobb volt a kockázat, mint azoknál, akiknél terhesség jött létre, illetve soha nem szedtek clomiphen-citrátot (RR 3,63, 95% CI 1,35−9,72 vs. RR 0,88, 95% cI 0,47−1,63).
A szerzők arra figyelmeztetnek, hogy a vizsgálatban az 1970-es és 1980-as években érvényes alkalmazási mód szerint elemezték az említett szereket, ami azzal jár, hogy megállapításaik csak korlátozottan vihetők át a jelenlegi gyakorlatra, mivel a gyógyszerexpozíciók később jelentősen csökkentek. Továbbá az is tisztázásra vár, hogy azoknál a nőknél, akiket clomiphen-citráttal kezeltek, de végül soha nem jött létre náluk terhesség, miért nagyobb a petefészekrák kialakulásának valószínűsége. E kérdés megválaszolása további kutatásokat igényel.