Kórházban is alkalmazható az életfunkciókat mérő okosóra
Az FDA kórházi felhasználásra engedélyezte a Biobeat többek között vérnyomást, oxigenizációt és pulzust is mérő okosóráját.
Az FDA augusztus 28-án kórházi alkalmazásra engedélyezte a Biobeat vérnyomást, pulzust, oxigenizációt valamint még több mint 10 különféle vitális paramétert mérő okosóráját. Az izraeli (Tel-Aviv) székhelyű cég szerint ez az első olyan FDA által jóváhagyott vérnyomásmérő, amely nem rendelkezik hagyományos mandzsettával, ugyanis a készülék fotopletizmográfiás elven működik, azaz a bőrfelületen bekövetkező változások regisztrálásával méri a fenti paramétereket. A mandzsetta helyett az okosóra egy tapaszt használ, amely 10 napig hordható.
A Biobeat okosóra a szenzorként használt tapasszal
Az óra feltöltés nélkül 3 napig képes folyamatosan működni. Tartalmaz egy egycsatornás elektrokardiogramot is, amely a mellkas bal felső részére helyezve rögzít adatokat. Ezeket az adatokat a készülék a beteg okostelefonján vagy egy előre meghatározott gateway-en keresztül egy felhőalapú szerverre továbbítja, így az adatok valós időben tekinthetők meg még úgy is, hogy a beteg már nem a kórházban, hanem otthonában tartózkodik.
Az otthonában tartózkodó beteg paraméterei távolról is leolvashatók
A fotopletizmográfiáról
A digitális fotopletizmográfia működése azon alapul, hogy egy infravörös fényforrás által kibocsájtott és az ujjbegyen áthaladó infravörös fényt egy fotódióda detektál. A detektált fény mennyisége egyenesen arányos az ujjbegyben lévő vér térfogatával, ilymódon meghatározható a digitális pulzustérfogat görbéje, amely jellegzetesen két púpú. A szisztolés fázisban az aortától az ujjbegy kapillárisokig végigfutó pulzushullámból származik a szisztolés hullám. A diasztolés vagy reflexiós hullám a test alsó felében lévő elasztikus erekben, az ellenállástól függően visszaverődő anterográd pulzushullámból származik, amely az aorta és nagyerek rugalmasságától függő időtartammal és a perifériás ellenállás által befolyásolt amplitúdóval rárakódik a szisztolés komponensre.
Rugalmas erekben a visszavert hullám a diasztolé alatt éri el az aortabillentyűt, ami a koszorúerek vérellátását növeli. Merev falú erekben a nagy sebességű pulzushullám túl gyorsan verődik vissza és rárakódik a szisztolés komponensre, fokozva a szisztolés nyomást és csökkentve a koronáriákban a perfúziós nyomást.
A Biobeat okosórája nyerte el az idei IOT/WT Innovation World Cup ® díjat, ami az Internet of Things (IOT, a Dolgok internete) és a Wearable Technology (Hordható, viselhető technológiai eszközök) innovációs díja.
A Biobeat okosóra több színben is választható, krónikus, otthon kezelt betegek számára különösen hasznos lehet
A „Dolgok Internete” lényegében olyan különböző, egyértelműen azonosítható elektronikai eszközöket jelent, amelyek képesek felismerni valamilyen lényegi információt, és azt egy internet alapú hálózaton egy másik eszközzel kommunikálni. A fogalom más szavakkal hálózatba kötött „intelligens” eszközöket takar. Ez a technológia gyorsuló ütemben fejlődik, illetve terjed. Az intelligens („okos”) eszközök lehetnek háztartási vagy egészségügyi berendezések, irodai eszközök, de akár testünkön viselhető (pl. okosóra) technológiák is. A „wearable technology” eszközök esetén olyan hordozható, hétköznapi tárgyról van szó, mely beépített mikroprocesszort tartalmaz. Ezek a tárgyak képesek e-mailt küldeni, fényképet, esetleg videót készíteni, észben tartani, hány lépést, esetleg kilométert tett meg viselője egy nap stb. Jelenleg a legelterjedtebb eszközök az okosórák, okosgyűrűk, okoskarkötők és az okosszemüvegek.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Biobeat’s Wearable Blood Pressure Monitors Receive FDA 501K Clearance
Deaths from Uncontrolled High Blood Pressure Slowing the Progress in Fight Against Heart Disease