Makuladegeneráció: a táplálék-kiegészítők nem mindenkiben hatnak egyformán
A makuladegeneráció megelőzésében bizonyos táplálékkiegészítők (vitaminok, fémvegyületek) egyes csoportokban hatásosnak bizonyultak, de vigyázzunk, kinek ajánljuk, bizonyos genetikai priszpozicó esetén ugyanis növelhetik a szívelégtelenség és a rák kockázatát.
Az életkorral összefüggő makuladegeneráció (age-related macular degeneration = AMD) a 65 év felettiek látásromlásának, megvakulásának legfontosabb oka. Alig ismert olyan bizonyítottan hatásos kezelés, mely ezt a folyamatot lassítani tudná, vagy meg tudná előzni. A lézerrel végzett fotokoaguláció, illetve a fotodinamiás kezelés csökkentheti látásvesztés a kockázatát a betegség neovaszkuláris formájában. Az AMD patogenezisében szerepet játszhat a retina oxidatív károsodása, de epidemiológiai vizsgálatokban, vagy kisebb klinikai vizsgálatokban nem találtak bizonyítékokat az antioxidánsok vagy a cink és a makuladegeneráció között.
A hiányos bizonyítékok ellenére már évekkel ezelőtt mindennapos gyakorlattá vált az antioxidánsok és a cink különböző preparátumainak szemészeti céllal történő alkalmazása. A National Eye Institute (National Institutes of Health, Bethesda) randomizált klinikai vizsgálatot szervezett Age-Realted Eye Disease Study (AREDS) címmel a cink, valamint az antioxidánsok (C és E vitamin, valamint béta-karotin) adásának, illetve ezek együttes adásából származó előnyök és hátrányok kimutatására, melynek eredményeit már 2001-ben közölték (AREDS report No 8.). Az átlagosan 6,3 évig követett 3 640 (55 és 80 év közötti) beteget az általuk szedett táplálékkiegészítők szerint négy csoportba sorolták: az 1./ csoport 500 mg C-vitamint, 400 IU E-vitamint és 15 mg béta-karotint szedett naponta, a 2./ csoport 80 mg cinkoxidot és 2 mg rézoxidot kapott, míg a 3./ csoport antioxidánst és cinket is szedett, a 4./ csoport pedig placebót kapott. A placebóhoz képest a kombinált kezelést kapóknál lényegesen csökkent a súlyos AMD kialakulásának kockázata (OR: 0,72, 95%CI 0,52-0,98). Kisebb mértékben az antioxidánsok és a cink önmagukban is hatásosak voltak.
De a táplálék-kiegészítés visszafelé is elsülhet. Az AREDS adatok előzetes analízise szerint bizonyos genotípusú embereknél több haszon várható a kiegészítőktől, mint másoknál (Awh). A legújabb felmérés szerint pedig nincs genotípus szerint különbség a hatásosságban (Chew). Dr. Carl Awh szerint az 1200 beteget 27 genetikai csoportba sorolták, így minden csoportban csak kevés személy szerepelt, ezért a minta nem volt alkalmas statisztikai elemzésre. Ha csak 9 különböző genetikai csoportot képeztek, akkor egyértelműen kiderült, hogy a betegek 13%-át kitevő magas szívelégtelenség és alacsony ARMS2 kockázatúaknál az előrehaladott MD progressziója a kiegészítőket szedőknél 135%-kal magasabb volt a placebót szedőkéhez képest! Az alacsony CFH és magas ARMS2 kockázatúak az összes beteg 35%-át képezték, az ő esetükben a táplálékkiegészítőket szedőknél 37%-al kevesebb volt az MD progresszió kockázata, mint a placébót szedőknél. Nem tudjuk tehát pontosan, hogy kiknek ajánljunk kiegészítőket és kiknek nem.
Időközben az AREDS formulában lévő béta-karotint az AREDS2 formulában luteinnel és zeaxanthinnal helyettesítették. Dr. Yong (Yale-New Haven Hospital-Waterbury Hospital, Conn) szerint az USA-ban a felnőttek 59%-a szed valamilyen táplálékkiegészítőt, 7% szed valamit a szeme miatt. Ezek közül 11 készítményt megvizsgálva csak négy termék (36%) összetétele felelt meg az AREDS vagy az AREDS2 formulának. További 7 készítményben voltak vitaminok, de nem az AREDS formula szerintiek, és nem az ajánlott mennyiségben. A fogyasztók számára készült honlapok információi hiányosak voltak. Nem hívták fel pl. a figyelmet arra, hogy a béta-karotin dohányos egyéneknél fokozhatja a tüdőrák kockázatát, vagy az AREDS formula – eleve magasabb szeléniumszintű férfiaknál – fokozhatja a prosztatarák kialakulásának kockázatát.
A betegek a diagnózis hallatán megrettennek, összezavarodhatnak, és a legszívesebben az összes vitamint bevennék, de Dr. Khurana csak a dohányzás abbahagyását és a (sötétzöld) zöldségek fogyasztását javasolja, melyek nemcsak a szemnek, hanem az általános egészségnek is jót tesznek. Az idős embereknek célszerű írott formában is átadni a javaslatokat, nehogy roszzul emlékezzenek az esetlegesen javasolt készítményekre..
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: