Már kevésbé depressziósak az amerikaiak
Az Egyesült Államok 50 év feletti lakossága körében csökkent a depresszió előfordulása – állapította meg a University of Michigan Health System friss kutatása.
Az 1998 és 2008 közötti időszakban az idős korosztályok többségében, különösen a legöregebbek között csökkent a súlyos depresszió előfordulása, akiknél egyébként is a legnagyobb az esély a betegség kialakulására – állítják a tanulmány szerzői. Ezzel szemben a középkorúak (55−59 évesek) körében az utóbbi években gyakoribbá vált a depresszió.
A reprezentatív országos felmérés eredményeit a Journal of General Internal Medicine című lapban hozták nyilvánosságra. „Az utóbbi évtizedben a depresszió előfordulásának szignifikáns csökkenését észleltük az időskorúak körében, és további kutatások szükségesek annak tisztázására, hogy ebben szerepe lehet-e a jobb terápiás módszereknek – hangsúlyozza Kara Zivin pszichiáter adjunktus, a tanulmány egyik szerzője. – A jelentős előrelépések ellenére a populáció nagy hányada továbbra is súlyos depressziós tünetektől szenved, ezért további erőfeszítéseket kell tennünk, hogy e betegcsoport megfelelő kezeléshez jusson.”
Az időskori depresszió nagy közegészségügyi problémát jelent, mivel a kutatások azt jelzik, hogy nagyobb a depresszió esélye az élet késői szakaszában, amikor az érintettnek szembesülnie kell szerettei elveszítésével, a társadalmi elszigetelődéssel, az egészségi problémákkal vagy az anyagi helyzet megváltozásával. A mostani vizsgálat azonban némi javulást jelez ezen a téren és azt mutatja, hogy a depressziós tünetek súlyossága leginkább a 80 és 84 év közöttiek körében csökkent. Az 55 és 59 év közötti korosztályban ugyanakkor fokozódott a depresszió problémája – és éppen ez az életkor, melyet nagy kockázatúként tartanak számon.
„Nem világos, hogy arról van-e szó, hogy eltolódás következett be, mely miatt a betegebb populáció nem jut megfelelő kezeléshez, vagy valami más magyarázata van a jelenségnek” – mondja Zivin. A kutatók a Health and Retirement Study adatait dolgozták fel, mely az idősebb amerikai populáció országosan reprezentatív mintáját ölelte fel.
„Örömmel látjuk a depressziós tünetek tekintetében az Egyesült Államokban tapasztalható javulást, ami valószínűleg a jobb diagnosztikával és terápiával magyarázható. Reméljük, hogy adataink rávilágítanak a felismerés és kezelés fontosságára, és további eredményeket érhetünk el a depresszió kimenetelének javításában” – zárja eredményeik ismertetését a rangidős szerző, Sandeep Vijan belgyógyász docens.