Mesterséges epevezetékeket hoztak létre
Cambridge-i kutatók új módszerével létrehozott mesterséges epevezeték beültetésével a jövőben mód nyílhat a veleszületett májbetegséggel (biliaris atresiával) élő gyermekek eredményes kezelésére májátültetés nélkül is.
A Nature Medicine című lapban publikált vizsgálatban a kutatók háromdimenziós (3D) sejtstruktúrát alkottak, melyekből − azokat kísérleti egerekbe ültetve − normálisan funkcionáló epevezetékek fejlődtek ki.
A cambridge-i egyetem Ludovic Vallier professzor, dr. Fotios Sampaziotis (Wellcome-MRC Cambridge Stem Cell Institute) és dr. Kourosh Saeb-Parsy (Sebészeti Tanszék) által vezetett kutatócsoportja egészséges sejteket (cholangiocytákat) nyert az epevezetékből, majd ezekből funkcionáló 3D vezetékstruktúrákat (biliaris organoidokat) alakítottak ki. A biliaris organoidokat egerekbe transzplantálva azokból az epeutakhoz hasonló tubuláris struktúrák alakultak ki.
A kutatók eztán arra keresték a választ, hogy a biliáris organoidokból növeszthető-e biológiai úton lebomló kollagén „váz”, melyet aztán cső formájúra alakítva fel lehet használni a szervezet saját károsodott epeútjainak helyreállítására. Négy hét elteltével a sejtek tökéletesen befedték a miniatűr vázszerkezetet, ami olyan mesterséges csövet eredményezett, mely alapvető tulajdonságaiban megegyezett a normális, működőképes epeutakkal. Ezeket a mesterséges csöveket aztán a károsodott epeutak helyettesítésére használták kísérleti egereknél. A mesterséges csövek transzplantációja sikeresnek bizonyult, és az állatok további szövődmények nélkül túlélték a beavatkozást.
„Mostani kutatásunk eredményei kamatoztathatók az epeutakat érintő betegségek kezelésében – magyarázza Vallier professzor. − Pillanatnyilag az egyetlen lehetőségünk a májátültetés, erre azonban csak korlátozottan áll rendelkezésre transzplantációra alkalmas máj. Reményeink szerint a jövőben meglesznek a feltételek mesterségesen előállított szövetek termelésére nagy mennyiségben, melyekkel pótolhatók a megbetegedett epeutak, ezzel hatásos új terápiás módszer kerül a kezünkbe, mellyel elkerülhetők a szervtranszplantációk.”
Dr. Sampaziotis az alábbiakkal egészíti ki e fentieket: „A regeneratív medicina ígéretes példáját láthatjuk. Ezek a mesterséges epevezetékek nemcsak a transzplantációk során tehetnek jó szolgálatot, hanem az epeutak egyéb betegségeinek terápiájában is alkalmazhatók lehetnek, és akár új gyógyszeres kezelési módok kifejlesztéséhez is elvezethetnek.”
Vallier professzor cambridge-i munkacsoportja a Wellcome Trust-MRC Cambridge Stem Cell Institute és a Wellcome Trust Sanger Institute kutatóival együttműködésben végezte a kísérletet és hozta nyilvánosságra eredményeiket.