Mit mutatnak a koronavírus tesztek és hol érhetőek el?
A lakosság nagy része szeretné tudni, vajon megfertőződött-e már az új típusú koronavírussal. Utána néztünk, jelenleg mely magán egészségügyi intézmény végez PCR tesztet és szerológiai vizsgálatot.
A PCR teszt azt mutatja ki, hogy a fertőzés aktív, a vírus jelen van a légutakban, míg a szerológiai vizsgálat azt igazolja, hogy a szervezetet fertőzés érte és az immunrendszer reagált erre a fertőzésre.
A SARS-CoV2 kimutatása- PCR teszt
A fennálló koronavírus-fertőzés a költséges, eszköz- és munkaigényes PCR-teszttel igazolható. Ezzel a módszerrel az orr- és garatváladékból a megfertőződést követő 2-5. naptól mutatható ki a SARS-CoV-2-vírus örökítő anyaga.
A COVID-19 kórokozója a SARS-CoV2 egy 90 nanometer átmérőjű vírus, genetikai információját egy egyszálú RNS molekula hordozza, amelyet egy 4 különböző fehérjéből álló burok vesz körül. Amikor a sejtek receptoraihoz kötődött vírus bejut a sejtbe, fehérjeburka lebomlik és a replikációs enzim segítségével sokszorosan, 100-1000 példányban újratermeli magát. Eközben előfordul, hogy nem minden -az emberi sejt által termeltetett- vírus RNS-t vesz körül a -szintén a gazdasejt által termeltetett - fehérjeburok, így szabad vírus RNS-ek kerülnek a véráramba, a garat és az orrnyálkahártya váladékába, ebből a váladékból polimeráz láncreakcióval (PCR) mutatható ki a koronavírus.
Jelenlegi tudásunk szerint a SARS-CoV2 vírus RNS 5-6 nappal a fertőzés után (és a tapasztalatok szerint már 1-2 nappal a klinikai tünetek megjelenése előtt) mutatható ki a garat és az orrnyálkahártya váladékában.
A teszt elvégzése költséges laboratóriumi berendezéseket és professzionális tudást igényel, pontossága 95% fölötti. A teszthez szükséges minta vétele egyszerű: a nyál és orr-váladékból vattapálcával vesznek (sodornak le) sejteket, ami szintén szakértelmet igényel, fontos, hogy a mintavételt végző a garatban és az orrüregben kellő magasságig tolja fel a mintavevő eszközöket és megfelelő technikával minél több sejtet gyűjtsön össze, ugyanis az összegyűjtött sejtek mennyisége befolyásolja a vizsgálati eredményt. Levett sejteket a mintát vevő egy megfelelő folyadékba mossa be, majd az anyagot a laboratóriumba juttatja. A teszt eredménye 24 óra múltán tudható.
A mintavétel előtt 8 órával nem szabad sem enni, sem folyadékot fogyasztani, sőt fogat mosni, vagy szájöblítést végezni sem.
A teszt eredménye lehet:
pozitív: a minta elégségesnek bizonyult, és benne jelen van a vírus
negatív: a minta elégségesnek bizonyult, és nincs jelen benne a vírus
és az is előfordulhat, hogy nem sikerült elegendő sejtet tartalmazó mintát venni (sejtszegény minta), ilyenkor a mintavétel és a vizsgálat ismétlése javasolt.
A betegség gyógyulása után a vírus eltűnik a nyálkahártyáról. Korábban igazolt koronavírus fertőzés esetén 2 egymást követő, 2 nap különbséggel vett mintán elvégzett PCR teszt negatív eredménye esetén tekinthető a páciens gyógyultnak.
A vírusfertőzésre adott ellenanyagválasz kimutatása- szerológiai vizsgálat
A koronavírus-fertőzöttség kimutatásának – egyszerűbb és költségkímélőbb – módszere a fertőzést követően a szervezetben a vírus ellen termelt védekező molekulák, ellenanyagok (vagy más néven antitestek) kimutathatása. A fertőzés után 5-9 nappal a korai ellenanyag, az IgM, a fertőzés után 10-12 nappal a késői ellenanyag, az IgG van jelen a vérben és mutatható ki a tesztekkel, az újjbegyből vagy a vénából vett vérből (teljes vérből, vérszérumból vagy vérplazmából). A vírus ellen termelődött specifikus IgM ellenanyag mennyisége hetek alatt fokozatosan csökken, majd eltűnik a vérből, az IgG pedig valószínűleg tartósan ott marad, és mai tudásunk szerint ez biztosíthatja a fertőzéssel szembeni, feltehetően 1-3 évig fennálló védettséget.
Az újjbegyből vett vér vizsgálata kevésbé érzékeny, mert a kisebb mennyiségű ujjbegyvér kevesebb ellenanyagot tartalmazhat. A vénából levett vér kimutatható ellenanyag koncentrációját tovább növeli, ha a vénás vér alakos elemeit centrifugálással
Az új koronavírus törzs (2019-nCov) elleni antitesteket kimutatása nitrocellulóz membrán alapú immunkromatográfia, amely a jól ismert terhességi tesztekhez hasonló módon működik, a tesztre cseppentett vérminta a kapilláris elv szerint diffundálva eljut az. IgG, az IgM, illetve C (kontroll) csíkokhoz, és a vérben található antigének a megfelelő helyen reakcióba lépve a nitrocellulózra felvitt antitestekkel, elszineződést okoznak, így mutatják a vérben jelenlévő IgM és IgG antitesteket.
Az IgG csík humán antitest-elleni egér IgG antitestet, az IgM csík humán antitest-elleni egér IgM antitestet tartalmaz. Amikor megfelelő mennyiségű minta kerül a tesztcsíkra, az a kapilláris elve szerint elindul csíkban. Ha a mintában (tehát a vizsgálandó vérben) az új koronavírus elleni IgM antitest van jelen, a tesztcsíkon levő egérből származó antitestekhez fog kötődni. Az így kialakult immunkomplex a tesztcsík membránján pirosas csíkként jelenik meg, ez a teszt pozitivitását jelzi. Ha a mintában az új koronavírus elleni IgG antitest van jelen, akkor az előzőhöz hasonló mechanizmussal az IgG vonalban is megjelenik a pozitivitást jelző csík. Ha az IgG és IgM vonalak egyikében sem jelenik meg csík, az a teszt negativitását jelenti. A C-vel jelzett kontrollvonalban megjelenő csík azt jelzi, hogy a nitrocellulóz tesztcsíkra elegendő vérminta került és a membránhoz kötődés is megtörtént.
A gyorstesztek eredményei lehenek:
IgM és IgG negatív. Vagyis egyik ellenanyag sem mutatható ki a levett mintában. Ilyenkor a páciensnek vagy nincs COVID–19 fertőzése, vagy van fertőzése, de az valószínűleg friss, ezért ellenanyag még nincs jelen a vérben kimutatható mennyiségben. Tünetek vagy valószínű fertőződés esetén újabb ellenanyagteszt, illetve szükség esetén PCR-teszt javasolt.
IgM-pozitív: A páciens nagy valószínűséggel fertőzött, és a fertőzés időpontjától mintegy 5-21 nap telhetett el. Ilyenkor kialakulhatnak tünetek is, de az esetek egy részében teljesen tünetmentesen is átvészelheti a fertőzést. Az akut fertőzés valószínűsége miatt karantén indokolt. Szükség esetén PCR-módszerrel megerősíthető.
IgM- és IgG-pozitív: Mindkét antitest kimutathatóan jelen van, ez a fertőzéstől számított 14–28 nap között a legvalószínűbb, de az ezt követő időszakra is áthúzódhat. Az aktív fertőzés valószínűsége miatt karantén indokolt. Szükség esetén PCR-módszerrel megerősíthető.
IgG-pozitív: A páciens átesett a fertőzésen, és meggyógyult. Jelenlegi ismereteink szerint tartósan védett (1–3 év), tehát egy újabb fertőzést minimális tünetekkel vagy tünetmentesen képes leküzdeni. Ha voltak tünetei, és ezek több mint 14 napja elmúltak, a betegség valószínűleg lezajlott, a karantén feloldható. A páciens nagy valószínűséggel nem fertőz tovább. Mivel erre még nincs elegendő tudományos bizonyíték, munkába állás, és a "normális életbe történő visszatérés" előtt célszerű PCR-tesztet végezni a vírusok eltűnésének igazolására.
A szerológiai teszt esetén a pozitív eredményeknek van érdemi információtartalmuk, ezek azt jelzik, hogy a páciens vérében az IgM- és/vagy az IgG-molekula kimutatható koncentrációban van jelen. A pozitívak nagy valószínűséggel fertőzöttek, vagy a közelmúltban átestek a fertőzésen. Amennyiben valamelyik teszt eredménye pozitív, azt a tesztet végző laboratórium és cég a hatályos szabályok értelmében a szolgáltatók kötelesek jelenteni a Nemzeti Népegészségügyi Központnak, amely elrendeli a karanténba helyezést.
Egyes esetekben azonban előfordulhat, hogy az ellenanyag molekulák, bár jelen vannak, de nem kimutatható mennyiségben, és az is megtörténhet, hogy a koronavírus-fertőzés következtében termelődő antitest eltér a fertőzöttek túlnyomó többségében megtalálható formától, és így a teszttel nem kimutatható, a negatív eredményeket tehát eszerint kell értelmezni. Fontos hangsúlyozni, hogy a negatív lelet , vagyis, amikor nem igazolható fertőzés, nem jelent védettséget a fertőzéssel szemben, az ilyen személy is bármikor megfertőződhet, ha nincs másoktól elkülönítve. Sőt az is lehet, hogy már megfertőződött, de csak a napokban, és így még szervezetében nem alakultak ki a vírussal szembeni specifikus ellenanyagok.
Szerológiai, vagyis ellenanyag kimutatáson alapuló tesztet végeznek
Affidea
Affidea 3 budapesti helyszínen, az Affidea Bank Center Egészségközpontban, az Árkád Egészségközpontban és a Mammut Egészségközpontban. indított a vénás vér vizsgálatán alapuló COVID–19 szerológiai szűrést, melyhez a COVID–19 IgG/IgM Rapid Test (WB/S/P)-ICOV4212) -et használják.
Emineo
Az Emineo Magánkórházban szintén az ujjbegy megszúrásából vett vérből kimutatott ellenanyag vizsgálatot végeznek.
Kelen Kórház
Az ujjbegyből vett vér vizsgálatához a Clungene® COVID-19 IgG/IgM Rapid Test (WB/S/P)-ICOV4212 Immunkromatográfiás assay-vel történik.
Róbert Károly Magánkórház
Az országban három intézményben végeznek tesztelést: Róbert Egészségközpont Hegyalja, Róbert Genium Egészségközpont, Apollo Egészségügyi Centrum, Debrecen. A Róbert Károly Magánkórházban csak szerológiai gyorstesztet végeznek, de a három fenti helyszín mellett vállalnak csoportos, céges szűrést is.
Swiss Clinic
Budapesten a Swiss Clinic Ipoly utcai és Győri úti rendelőjében az ellenanyag kimutatáson alapuló gyorsteszthez az ujjbegyből vesznek vért, és az eredményt a páciens 15 perc múlva kézhez kapja. A Húsvét előtti héten két mobilegységgel vidéken is elindították a szűrést. Kérésre a páciens otthonában is elvégzik a tesztelést.
Szerológiai és PCR tesztet is végeznek
Rózsakert Medical Center (RMC)
Az intézményben egyaránt végeznek PCR és szerológiai tesztet is, ez utóbbit is elvégzik kérésre a páciens otthonában is.
Csak PCR tesztet végeznek
Mikromikomed Lab
A saját engedéllyel rendelkező laboratóriumukban PCR vizsgálatot végeznek.
Forrás:
Pénzcentrum
Portfolio
Rózsakert Medical Center