Nemzőképesség gátló paracetamol?
A férfi partner vizeletének nagyobb paracetamolkoncentrációja esetén hosszabb idő telik el a terhesség létrejöttéig–a National Institutes of Health egyik vizsgálat előzetes eredményei szerint.
Az acetaminofenként is emlegetett paracetamol széles körben használt, vény nélkül kapható fájdalom- és lázcsillapítók hatóanyaga, de a szervezetbe került anilin lebomlásakor is ez az egyik végtermék. Az anilint a gumi- és növényvédőszer-gyártásban, illetve színezőanyagként az élelmiszer-, kozmetikai és ruhaiparban alkalmazzák.
A Human Reproduction című lapban megjelent közlemény első szerzője, dr. Melissa Smarr (National Institutes of Health, Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development)
szerint a vizsgálatban részt vett férfiak némelyikének vizeletében talált nagy mennyiségű paracetamol valószínűleg nem gyógyszerszedés, hanem anilinnal, paracetamollal vagy mindkét vegyülettel történt környezeti expozíció eredménye. A megfigyelések olyan mértékű paracetamolexpozícióval függhetnek össze, melyet még elfogadhatónak tekintenek.
A most nyilvánosságra hozott eredmények a Longitudinal Investigation of Fertility and the Environment (LIFE) vizsgálat legutóbbi elemzéséből származnak, melynek célja annak tisztázása, hogy az életmód és a környezeti kemikáliákkal történt expozíció miként befolyásolja a fertilitást. A LIFE vizsgálat 501 párra vonatkozóan ölel fel fertilitási adatokat négy michigani és 12 texasi megyéből 2005 és 2009 között.
A vizsgálatba 18 évesnél idősebb nőket és férfiakat vontak be. Minden résztvevő a vizsgálatba való belépéskor vizeletmintát szolgáltatott, melyből többek között a paracetamol koncentrációját is meghatározták.
A nőkben magasabb átlagos paracetamolkoncentrációkat mértek (26,6 ng/ml), mint a férfiakban (13,2 ng/ml). A női partnernél mért magasabb paracetamolkoncentráció nem társult a fogamzóképesség csökkenésével. Azoknál a pároknál azonban, akiknél a férfi vizeletében nagy mennyiségben (73,5 ng/ml felett) volt jelen a paracetamol, 35 százalékkal kisebb volt a terhesség létrejöttének esélye, mint azokban az esetekben, amikor a koncentráció nem érte el az 5,4 ng/ml-t.
A szerzők nyomatékosan hangsúlyozzák, hogy eredményeik nagyobb vizsgálatokban megerősítésre szorulnak, melynek során pontosabban be kell határolni a paracetamol forrását, az expozíció időtartamát, illetve az expozíciót okozó vegyület mennyiségét.