Onkológiai szerek forgalma az USA-ban
A tavalyi évben legnagyobb forgalmat elért 10 onkológiai gyógyszer listáját a Genetic Engineering & Biotechnology News közölte 2018. január 15.-én online megjelent cikkében.
Meglepő módon a myeloma multiplexben használt lenalidomidról (Revlimid) fogyott leginkább 2017 első, második és harmadik negyedében. A gyógyszer a myeloma multiplexen kívül bizonyos myelodiszpláziás szindrómákban és köpenysejtes leukémiában használatos. Forgalma 2016 első három negyedéhez képest kirívóan, 16,1%-kal emelkedett.
A második, harmadik és negyedik helyen álló szerek (rituximab, trastuzumab, bevacizumab) monoklonális antitestek, és mindhármat a Roche/Genentech gyártja.
Az eladásokban második helyen álló rituximab (Rituxan, MabThera) a non-Hodgkin limfóma és a krónikus limfócitás leukémia kezelésének alapja, de használatos rheumatoid arthritisben, polyangiitisszel járó granulomatózisban is. A harmadik helyezett trastuzumab (Herceptin) nélkül ma már nem lehet a HER2 pozitív emlőrákot kezelni, de HER2-t expresszáló gyomorrákban is hatásos. A negyedik bevacizumab (Avastin) eladása az előző évhez képest valamit csökkent (-2,3%). A vaszkuláris endotheliális növekedési faktort (a VEGF-et) hatásosan blokkoló antiangiogén molekula többféle daganatban hatásos: vastag- és végbélrák, tüdőrák, veserák, méhnyakrák és glioblastoma, de használatos a szem maculadegenerációjában is. Mivel mindhárom monoklonális antitestet már bioszimiláris formában más cégek is gyártják, így az USA-beli eladásaik megtorpantak, sőt a bevacizumab eladásai a 2016. évihez képest csökkentek is.
A következő gyógyszer a filgrastim (Neupogen) és annak egy pegilált változata, a pegfilgrastim (Neulasta), melyek különféle daganatos megbetegedésekben a neutropénia és a neutropéniához társuló fertőzések kivédésére alkalmasak. Az előző évihez képest itt is csökkentek az eladások a bioszimiláris gyógyszerek megjelenése miatt.
Jelentősen megugrottak viszont az immunterápiás szerek és egyéb szerek eladásai: a nivolumab esetén 45,6%-kal, az ibrutinib esetén 45,4%-kal, a pembrolizumab esetén 173,3%-kal, a palbociclib esetén 61,5%-kal nőttek. A bortezomib eladásai viszont 5,1%-kal csökkentek.
Az eladások sorrendjében a hatodik helyen a nivolumab (Opdivo) áll, melanomában és laphám szerkezetű nem-kissejtes tüdőrákban és vesesejtes rákban használatos ellenőrzőpont (checkpoint) gátló (a programozott sejthalál beindításáért felelős PD1-receptor gátlószere). A hetedik helyre kerül az ibrutinib (Imbruvica), ami több hematológiai betegségben indikált (krónikus limfócitás leukémia, köpenysejtes és marginális zóna limfómák, krónikus host-vs-graft betegség. Nyolcadik helyen a szintén PD-1 gátló pembrolizumab (Keytruda) áll, melynek eladásai óriásit ugrottak. Melanomában, nem-kissejtes tüdőrákban, fej-nyaki laphámrákokban, Hodgkin-limfómában adható.
Kilencedik helyen a hormonérzékeny emlőrák elleni gyógyszerek új fajtája, a ciklin-dependens kináz gátló (CDK 4/6 gátló) molekula, a palbociclib (Ibrance) áll, melynek eladásai az utóbbi időszakban szintén igen jelentősen nőttek, ami egyértelműen arra utal, hogy a klinikusok megfogadták a klinikai vizsgálatok kedvező eredményeit.
Az USA-beli eladások tizedik helyén áll a bortezomib (Velcade), melyet myeloma multiplexben, köpenysejtes limfómában használnak, eladásai csökkentek.
Forrás: Medscape Medical News