Óvjuk a csecsemőt is a transzzsírtól
A transzzsír túlzott fogyasztása szívinfarktust, agyvérzést, hasi elhízást, meddőséget vagy akár daganatokat is okozhat és kimondottan káros hatással van a gyerekek fejlődésére, különösen az agy működésére.
A növényi olajok jelentős mennyiségben tartalmaznak egészséges, többszörösen telítetlen zsírsavakat. A növényi olajokat élelmiszeripari feldolgozásuk során a kedvezőbb tulajdonságok (könnyebb kezelhetőség és fagyaszthatóság, hosszabb eltarthatóság) érdekében hidrogénezik, ekkor a telítetlen zsírsavak egy része átalakul transz típusú zsírsavakká. A transz-zsírsavak negatív hatásait az utóbbi években egyre több vizsgálat bizonyította: jelentősen növelik a szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus, agyvérzés) kockázatát, sőt a keringésből eredő halálozást is. Jelentősen emelik az LDL- és csökkentik a HDL-koleszterin szintjét, gyulladáskeltő és érfal károsító hatásuk miatt pedig felgyorsítják az érelmeszesedés kialakulását.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint az összenergia-bevitel maximum 1 százaléka származhat transz-zsírsavakból. Ez felnőttek esetében (2000 kcal napi energia-bevitelt feltételezve) azt jelenti, hogy a transz-zsírsav bevitel naponta maximum 2 gramm lehet.
Az oktatási intézményben étkező óvodás és iskolás gyermekek egészségét a februárban elfogadott transzzsír-rendelettel is igyekeznek védeni. Erre szükség is van, hiszen az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) 2009-es felméréséből az derült ki, hogy az óvodák csaknem 10 százalékában a napi menü transzzsír-tartalma meghaladta a maximálisan ajánlott mennyiséget. Természetesen a szülők is sokat tehetnek gyermekük egészséges táplálkozásáért, a csecsemők transzzsírral szembeni védelme pedig teljesen az édesanyán múlik, azon, hogy a szoptatás idején milyen táplálékot vesz magához
Bevásárláskor nézzük meg jól a termékek címkéjét és ne vegyünk olyan élelmiszert, amely részlegesen hidrogénezett növényi olajt, zsírt vagy zsiradékot tartalmaz. Különösen sok transzzsírt tartalmaznak: csokoládék, kekszek, nápolyik, chipsek, levesporok, instant kakaó-, kávé-, és tejporok, valamint a pékáruk is. Minden esetben nézzük meg a termék címkéjét, mielőtt azt beletennénk a kosarunkba.
Az egeszseg.hu összegyűjtötte a legtipikusabb transzzsírt tartalmazó élelmiszereket és pár tippet, hogy miként helyettesíthetjük vagy készíthetjük el ezeket az élelmiszereket mi magunk.
Kakaómasszát vagy bevonót tartalmazó ételek: Transzzsírt tartalmazhatnak a kakaós szeletek, a csoki bevonóval készült édességek, így például a szaloncukrok és a csoki nyuszik is. Tipp: Ezek helyett válasszunk magasabb kakaótartalmú (legalább 50 százalék feletti), transzzsíroktól mentes csokoládékat és édességeket. A mértékkel fogyasztott étcsokoládé kifejezetten jót tesz a szívnek és az érrendszernek.
Bolti édességek: Ilyenek lehetnek a kekszek, édes aprósütemények, nápolyik, a krémmel töltött cukrászsütemények és bizonyos torták. Tipp: Válasszunk egy hasonló, de transzzsírtól mentes, jobb minőségű terméket. Készítsünk házilag pudingot gyümölccsel vagy zabpelyhes gyümölcsös muffint - lehetőleg minél kevesebb cukorral.
Péksütemények: A péksüteményekkel nehezebb dolgunk van. A legtöbb pékség vagy élelmiszerüzlet ugyanis nem teszi közzé, hogy milyen összetevőket tartalmaz az adott termék. Tipp: Vásárlásnál kerüljük a magasabb zsírtartalmú változatokat, például a leveles vagy omlós tésztákat. A legbiztosabb, ha házilag készítjük el a kívánt sós vagy édes péksüteményt kevesebb zsiradékkal, sóval és cukorral.
Mélyhűtött pékáru, fagyasztott pizza: Kerüljük a fagyasztott félkész termékeket, mivel azok magas energia-, zsír-, transzzsír- és/vagy cukortartalmúak is lehetnek. Tipp: Ezeket a fogásokat egy kis türelemmel könnyen elkészíthetjük mi magunk is!
Instant termékek: Az instant termékek közé tartoznak például a leves- és mártásporok, az ételízesítők, a gyári salátaöntetek, illetve a kávéfehérítő porok is. Tipp: A vasárnapi húslevesből megmaradt "üres" levest fagyasszuk le! Ez később alapja lehet egy zöldséglevesnek, amit pillanatok alatt feldobhatunk különféle zöldséggel, fűszerrel vagy valamilyen levesbetéttel.
Egyes margarinok: Ma már sok olyan jó minőségű margarin található a boltokban, amelyek nem, vagy csak minimális mennyiségű transzzsírt tartalmaznak. Válasszunk ezekből! Tipp: A margarin alternatívája lehet a 12%-os tejföl, a vajkrém, az alacsony zsírtartalmú sajtkrém, de akár az otthon elkészített zöldfűszeres túrókrém vagy zöldségkrém is.
2014 februárjától hatályos az a rendelet, amely Magyarországon az Európai Únió országai közül Ausztria és Dánia után harmadikként a gyártók számára megszabja, hogy maximálisan mennyi transz-zsírsav kerülhet egy-egy termékükbe. Az egy év türelmi idő alatt (2015 februárjáig) azonban lehetnek még nagyobb transz-zsírsav tartalmú élelmiszerek a polcokon.
Forrás: egeszseg.hu; oeti.hu