Pajzsmirigydaganat műtéti megoldása
A kisméretű, áttét nélküli differenciált pajzsmirigyrák sebészi eltávolítása szignifikánsan jobb túlélést eredményez, mint amilyen a nem műtött, de aktív kontroll alatt álló betegnél észlelhető.
Az utóbbi évtizedekben rohamosan nőtt a pajzsmirigyrákok előfordulása világszerte és az USA-ban is, ezek a daganatok legtöbbször differenciált pajzsmirigyrákok (DTC). Megfigyeléses vizsgálatukban a szerzők a kisméretű DTC-ben szenvedő betegeknél összehasonlították a műtéti kezelés utáni és a műtét nélküli ellátás után mérhető túlélést és a DTC kapcsán a műtéti rezekció túlélési előnyeit tapasztalták.
A vizsgálat kialakítása
A vizsgálatban a 2004 és 2016 között az US National Cancer Database-ban szereplő, szövettanilag igazolt, áttét nélküli, kicsiny (2 cm-nél nem nagyobb) DTC-s felnőtt betegek adatait értékelték. A vizsgálat elsődleges végpontja a teljes túlélés (OS) volt, melyet a betegség diagnózisának időpontja és a bármely okból bekövetkezett halál időpontja közötti eltelt idővel határoztak meg.
A kutatók az OS meghatározására a Kaplan-Meier-féle túlélési görbéket használták. Log-rank tesztet használtak a két különböző csoport túlélése közötti különbség meghatározására, és Cox regressziós analízist végeztek a kedvezőbb OS-hez társuló faktorok értékelésére. A többváltozós analízis során az adatokat kapcsán az ellátó intézményhez, a beteg életkorához, neméhez, rasszbéli hovatartozásához, képzettségéhez, bevételéhez, biztosítási helyzetéhez, lakóhelyéhez, a Charlson Comorbidity Index alapján kisérőbetegségeihez, a daganat szövettani típusához, a daganat méretéhez és a sebészeti megoldáshoz igazították.
A legfontosabb eredmények
A bevételi kritériumoknak 98.501, áttét nélküli, kisméretű DTC-ben szenvedő beteg felelt meg: 96.612 betegnél (98%) műtét történt, 1889 (2%) betegnél nem került sor sebészeti beavatkozásra. (Az is megfigyelhető volt, hogy az elmúlt 13 évben nőtt a műtétre nem kerülő betegek aránya, egyre több beteg döntött amellett, hogy nem műteti meg magát.) A nem igazított analízis során a műtétes betegek túlélése lényegesen meghaladta a műtét nélküliek túlélését (ami az előbbieknél átlag 171 hónap, az utóbbiaknál átlag 134 hónap volt). A „propensity-score matching” (a becsült részvételi valószínűség szerinti párosítás) alapján 1889 betegpárt alakítottak ki. Ilyen módon a műtéten átesett betegek átlagos túlélése 166 hónap, a műtét nélküli csoport átlagos túlélése 134 hónap volt, ami szignifikáns különbség. A többváltozós analízis szerint a műtét szignifikánsan csökkenti (78%-kal) a bármilyen okból bekövetkező relatív halálozást. A műtét a betegek számos alcsoportjában, minden szövettani altípusban, továbbá mind az 1 cm-nél kisebb tumorok-, mind az 1-2 cm-es tumorok esetén, és a betegek különböző életkori csoportjaiban is (55 év alattiak vs. 55 év fölöttiek) is jelentős OS előnnyel járt.
A vizsgálat korlátai
A vizsgálathoz felhasznált adatbázis nem tartalmazta azt az információt, hogy milyen okból történt műtét helyett az egyedüli aktív követés. A National Cancer Database nem tartalmaz az OS-en kívül egyéb daganatos végpontokat, pl. a betegségmentes túlélést, illetve a daganat-specifikus túlélést sem. Ezért elképzelhető, hogy az aktív követéses betegek magasabb arányú halálozása nem a pajzsmirigyrák, hanem egyéb oka volt, különösen azért, mivel a két betegcsoport már kiinduláskor sem volt kiegyensúlyozott (idősebbek, és több kísérőbetegséggel rendelkezők voltak a műtétre nem kerülő betegek között), így lehet, hogy az idősebb életkoruk és az egyéb betegségeik miatt nem kerültek műtétre. E különbséget csökkentendő a kutatók kor szerint, kísérőbetegségek szerint és egyéb, nem pajzsmirigyrákkal összefüggő faktor szerint végzetek többváltozós analízist, valamint a sokféle alcsoport értékelésére igénybe vették a „becsült részvételi valószínűség szerinti párosítást” is. Az adatbázis nem tartalmazott olyan, a magas kockázatra utaló részleteket sem, hogy pl. agresszív szövettani típus, vagy pl. előzetes nyaki sugárkezelés. A vizsgálat retrospektív volta miatt sok egyéb tényező is befolyásolhatta az eredmények hitelességét és az adatok magyarázatát.
Forrás:
Zoler ML. Surgery tops surveillance fro small differenciated thyroid cancer. Medscape First Look. March 07, 2022.
Baidoun F, Abdel-Rahman O. The role of surgery in small differentiated thyroid cancer. Endocrine. 2022. Kiadás előtti változat (Research Square preprint). https://doi.org/10.21203/rs.3.rs-1351213/v1