Philadelphia-kromoszóma pozitív leukémia is kezelhető
A célzott kezelés és az immunterápia kombinációja forradalmasította a Philadelphia-kromoszóma-pozitív akut limfoblasztos leukémia kezelését.
Az új terápiás sémával 75%-80%-os hosszú távú túlélési arányt sikerült elérni szisztémás kemoterápia vagy transzplantáció nélkül.
Robin Foa (Sapienza Egyetem, Róma) és munkatársainak a The New England Journal of Medicine-ben májusban online megjelent cikkükben arról számolnak be, hogy 2000-ben indították el azt a protokollt, amelyben a Philadelphia-kromoszóma-pozitív akut limfoblasztos leukémiás betegek kezelésére tirozinkináz-inhibitorokat és glükokortikoidokat használtak indukcióra szisztémás kemoterápia nélkül.
Az elemzésbe bevonták az első, második és harmadik generációs tirozinkináz-gátlókkal történt terápiákat, amelyeket több éven keresztül értékeltek.
A kutatók ≥ 18 éves felnőtteket vontak be a vizsgálatba (felső életkori határ nélkül), akik 84 napon át dasatinib indukciós terápiát kaptak, az első 32 napon glükokortikoidokkal kombinálva. Az eredmények hematológiai teljes választ mutattak a felnőttek 94%-100%-ában minden korcsoportban, korlátozott toxikus hatások mellett.
Minden beteg teljes hematológiai remissziót ért el, a 20 hónapos teljes túlélés 69,2%-os, a betegségmentes túlélés 51,1%-os volt.
A kemoterápiára és transzplantációra nem alkalmas, 60 évnél idősebb betegeket érintő protokollban 6 hét alatt 94%-os teljes hematológiai remissziót mutattak ki, a 2 éves teljes túlélés 64%-os volt.
Két blinatumomab-ciklust követően a molekuláris választ mutató betegek aránya 60%-ra emelkedett, és az ezt követő kezelési ciklusok során tovább javult.
A 18 hónapos medián követés során az általános túlélés 95%-os, a betegségmentes túlélés pedig 88%-os volt.
„Ez az előrelépés tanulságos példája annak, hogy a betegség biológiájának jobb megértése, az alapjául szolgáló genetikai hibára irányuló célzott kezelés bevezetése, a kezelésre adott válasz mélységének pontos molekuláris nyomon követése, és legújabban az immunterápia hozzáadása a legtöbb érintett betegnél gyógyulást biztosított” - írták a tanulmány szerzői.
A kezelés során a betegek 29,5%-ánál fordultak elő szív- és 27,3%-ánál érrendszeri mellékhatások. A dóziscsökkentés (43,2%), a kezelés megszakításának (43,2%) és a kezelés abbahagyásának (27,3%) nagy gyakorisága arra utal, hogy a csökkentett kezdő adagot kell megfontolni.
forrás:
Ph-Positive Acute Lymphoblastic Leukemia — 25 Years of Progress
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra2405573?query=TOC