CAR-T terápia limfómában és leukémiában
A TRANSCEND vizsgálatban 47%-os válaszarányt és 18%-os remissziót sikerült elérni a liso-cel CAR-T terápiával.
A The Lancet július 14-én publikálta a TRANSCEND CLL 04 fázis II. klinikai vizsgálat eredményeit, amelyben a liso-cel (lisocabtagene maraleucel) CAR-T terápia hatásosságát értékelték relapszáló vagy refrakter krónikus limfoid leukémia (CLL) és kis limfoid leukémia (SLL) indikációkban. A vizsgálatba olyan betegeket léptettek be, akiknél a Bruton tirozin kináz (BTK) gátló plusz venetoclax terápia nem hozott javulást.
A CLL és az SLL egymáshoz nagyon hasonló betegségek, és a leukémia leggyakoribb típusai a felnőttek körében. Mind a CLL-t, mind az SLL-t a rákos fehérvérsejtek, limfociták okozzák, csak CLL-ben a limfociták a csontvelőből származnak, az SLL-ben pedig a nyirokcsomókban találhatók. A CLL/SLL terápiák terepe az elmúlt évtizedben jelentősen átalakult, és az orális célzott terápiák (BTK-gátlók és Bcl-2-gátlók) a hagyományos immunkémiai terápiát felváltva a kezelés új standardjává váltak. Bár ezek a célzott terápiák rendkívül hatékonyak a CLL/SLL-ben, vannak olyan nagy kockázatú betegek, akik végül refrakterek vagy rezisztensek lesznek a kezelésre. Azoknál a betegeknél, akiknél a kezelés mindkét gyógyszerosztályban kudarcot vallott (kettős-refrakter CLL/SLL), nagyon kevés további terápiás opció áll rendelkezésre. A jelenlegi vizsgálatban a kutatók célja egy CAR T-sejtes terápia a lisocabtagen maraleucel (liso-cel) hatékonyságának és biztonságosságának értékelése volt 117 olyan felnőtt, relapszáló vagy refrakter CLL-ben vagy SLL-ben szenvedő betegnél, akik korábban már átlagosan öt vonalbeli kezelést kaptak. A lisocabtagene maraleucel tulajdonképpen két hatóanyagot tartalmaz, CD8+ illetve CD4+ sejteket. A készítmény alkalmazása során a betegtől először vért vesznek, majd extrakciót követően a beteg saját T-sejtjeit genetikailag módosítják, kiméra antigén receptor T-sejteket (CAR-T) hoznak létre, amelyeket infúzióval visszajuttatnak a beteg szervezetébe – ezek a módosított sejtek felismerik és szelektíven elpusztítják a rákos B-sejteket.
A vizsgálatban a betegek egyszeri infúziós liso-cel kezelésben részesültek, és a betegeknél két eltérő dózist alkalmaztak. A magasabb dózist kapott 49 kettős-refrakter CLL/SLL beteg esetében 47%-os teljes válaszarányt, valamint 18%-os teljes választ és remissziót figyeltek meg, ami messze felülmúlja az ilyen sokadik vonalbeli kezelés során eddig tapasztalt 0-5%-ot. A válasz jelentkezésének ideje körülbelül egy hónap volt, és a teljes választ, remissziót elérő betegek közül a 20 hónapos utánkövetési időszakban senkinél sem figyeltek meg relapszust, ami a klinikai válasz tartósságát bizonyítja.
A mellékhatások között átmeneti immunrendszerrel kapcsolatos nemkívánatos események jelentkeztek a beadást követően. Súlyosabb (grade 3) mellékhatásnak bizonyult a betegek 9%-ánál megfigyelt citokin-felszabadulási szindróma, és a betegek 18%-ánál neurológiai jellegű mellékhatásokat is megfigyeltek.
Összességében az eredmények azt sugallják, hogy az egyszeri infúziós liso-cel terápia gyors és tartós választ képes kiváltani olyan relapszáló vagy refrakter CLL/SLL betegeknél, akiknél további terápiás opciók már nem állnak rendelkezésre. Shuo Ma professzor, az eredményeket összefoglaló cikk társszerzője szerint a CAR-T terápia ígéretes jövőbeli kezelési opció lehet a CLL/SLL-ben szenvedő betegek számára, és már tervben vannak olyan vizsgálatok, amelyek során ezt az újszerű kezelési módszert a standard kezelésekkel hasonlítják össze.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Immunotherapy improves remission for relapsed, refractory leukemia: Clinical trial
Irodalmi hivatkozás:
Tanya Siddiqi et al, Lisocabtagene maraleucel in chronic lymphocytic leukaemia and small lymphocytic lymphoma (TRANSCEND CLL 004): a multicentre, open-label, single-arm, phase 1–2 study, The Lancet (2023). DOI: 10.1016/S0140-6736(23)01052-8