Új készítmény diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a diffúz nagy B-sejtes limfóma (DLBCL) kezelésére szolgáló Zynlonta (loncastuximab tesirine) készítményt.
- Daganatba juttatott immunsejtek
- Új készítmény diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
- Monoklonális antitest diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
- Diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére engedélyezett szer
- A diffúz nagy B-sejtes lymphoma kezelésének irányelvei
- Az immunhematológiai kezelések lehetséges mellékhatásai
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) szeptember 12-15-i ülésén pozitív véleményt fogalmazott meg a diffúz nagy B-sejtes limfóma (DLBCL) és az előrehaladott B-sejtes limfóma (HGBL) kezelésére szolgáló Zynlonta (loncastuximab tesirine, 10 mg por alakú koncentrátum oldatos infúzióhoz) készítményre (kérelmező: ADC Therapeutics (NL) B.V.) A teljes indikáció szerint a Zynlonta monoterápiában javallott a két vagy több szisztémás terápiás sort követően kiújult vagy refrakter diffúz nagy B-sejtes limfómában (DLBCL) és előrehaladott B-sejtes limfómában (HGBL) szenvedő felnőtt betegek kezelésére.
Az Egyesült Államokban az FDA már 2021. április 23-án engedélyezte a készítményt azonos márkanéven, a kérelmező itt az ADC Therapeutics SA volt.
A hatóanyagról (loncastuximab tesirine)
A Zynlonta hatóanyaga, a loncastuximab tesirine (ATC kód: L01FX22) egy monoklonális antitest-gyógyszer konjugátum (ADC; antibody-drug conjugate). Hatásmechanizmusa szerint az SG3199-et, egy pirrolobenzodiazepin (PBD) dimer citotoxint juttat be a B-sejtes rosszindulatú daganatokba a CD19-et célozva. A CD19-hez kötődve a készítmény internalizálódik és az SG3199 felszabadul, ami erősen citotoxikus DNS-szálközi keresztkötések kialakulásához vezet, ezek pedig a sejtek pusztulását okozzák. A klinikai vizsgálatokból származó adatok alapján a készítmény legfőbb előnye, hogy akár 1 éves kezelés után is képes tartós terápiás választ kiváltani a relapszáló vagy refrakter DLBCL-ben szenvedő betegeknél. A leggyakoribb mellékhatások az alábbiak voltak: gamma-glutamiltranszferáz (GGT) enzimszint emelkedése, neutropénia, fáradtság, vérszegénység, trombocitopénia, hányinger, perifériás ödéma és kiütések.
Klinikai vizsgálatok
Az FDA a Zynlonta engedélyezése során a 145 beteg bevonásával végzett multicentrikus fázis II. LOTIS-2 klinikai vizsgálat (NCT03589469) eredményeit vette figyelembe, ahol az elsődleges végpont a teljes válaszarány (ORR; overall response rate) volt a legfontosabb másodlagos végpontok között pedig a válasz időtartama, a teljes klinikai válasz aránya, a relapszusmentes túlélés és a progressziómentes túlélés voltak. A vizsgálati programba 9 vizsgálat tartozik (LOTIS 1-9 vizsgálatok), ezek közül több olyan is van, amelyben a készítményt valamely más szerrel kombinációban alkalmazzák (pl. durvalumab, rituximab, ibrutinib), illetve fej-fej melletti összehasonlításra (idelalisib) is sor kerül.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a szeptemberi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
EMA CHMP positive opinion for Zynlonta
Loncastuximab Tesirine Clinical Assessments