Új készítmény diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a diffúz nagy B-sejtes limfóma és több más limfóma típus kezelésére szolgáló Breyanzi (lisocabtagene maraleucel) készítményt.
- A CAR-T-sejtes kezelés figyelemre méltó eredményei
- A CAR-T-kezelések a hemato-onkológiában
- Három hónapot késik a liso-cel engedélyezése
- A CAR-T sejt kezelés költséghatékonysága
- A diffúz, nagy B sejtes lymphoma genetikai változatai
- A diffúz nagy B-sejtes lymphoma kezelésének irányelvei
- Diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére engedélyezett szer
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) január 24-27-i ülésén pozitív véleményt fogalmazott meg a non-Hodgkin limfóma több típusának (relapszáló vagy refrakter diffúz nagy B-sejtes limfóma (DLBCL), primer mediasztinális nagy B-sejtes limfóma (PMBCL), follikuláris limfóma grade 3B (FL3B)) kezelésére szolgáló Breyanzi (lisocabtagene maraleucel (liso-cel), 1,1-70×106 sejt/ml (CD4+ sejtek)/1,1-70×106 sejt/ml (CD8+ sejtek) infúzióhoz való diszperziós oldat) készítménnyel szemben (kérelmező: Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG). A teljes indikáció szerint a Breyanzi DLBCL-ben, PMBCL-ben vagy FL3B-ben szenvedő felnőtt betegek kezelésére alkalmazható legalább kettő vagy több szisztémás terápiát követően. A készítményt kizárólag hematológiai malignitások kezelésében jártas, és a Breyanzi-val történő kezelésre képzésben részesült orvosok írhatják fel és alkalmazhatják.
Az Egyesült Államokban az FDA 2021. február 5-én már engedélyezte a készítményt azonos márkanéven, elsőbbségi felülvizsgálat (priority review) keretében ugyan, ám az eredetileg tervezett 2020. novemberi időponthoz képest mégis jelentős késéssel (lásd korábbi cikkünket: Három hónapot késik a liso-cel engedélyezése). A liso-cel az Egyesült Államokban áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítést szerzett, az Európai Unióban pedig felvételt nyert a PRIME programba. Minthogy a Breyanzi a fejlett terápiás készítmények csoportjába tartozik, a mostani pozitív véleményt a CHMP a CAT (Committee for Advanced Therapies) értékelése alapján adta ki.
A hatóanyagról
A Breyanzi hatóanyaga, a lisocabtagene maraleucel tulajdonképpen két hatóanyagot tartalmaz, CD8+ illetve CD4+ sejteket. A készítmény alkalmazása során a betegtől először vért vesznek, majd extrakciót követően a beteg saját T-sejtjeit genetikailag módosítják, kiméra antigén receptor T-sejteket (CAR-T) hoznak létre, amelyeket infúzióval visszajuttatnak a beteg szervezetébe – ezek a módosított sejtek felismerik és szelektíven elpusztítják a rákos B-sejteket. A hatóanyagról bővebben a Három hónapot késik a liso-cel engedélyezése című cikkünkben írtunk, a CAR-T sejtek előállításáról és felhasználásáról pedig Dr. Gergely Lajos cikkében olvashatók érdekes részletek - A CAR-T-kezelések a hemato-onkológiában.
Klinikai vizsgálatok, mellékhatások
Az FDA a Breyanzi engedélyét a 314 beteg bevonásával végzett egykarú, nyílt elrendezésű, multicentrikus TRANSCEND (NCT02631044) klinikai vizsgálat eredményei alapján adta ki, de azóta a készítmény hatásosságát és biztonságosságát további vizsgálatokban is értékelték. A DLBCL, a PMBCL és a FL3B egyaránt a non-Hodgkin limfóma altípusai, melyek kezelésében a standard immun-kemoterápiával a betegek 50-60%-ánál sikerül hosszú távú választ elérni, és ezek a betegek ki is gyógyulnak a betegségből. Nehéz viszont azon betegek kezelése, akik a standard terápiára nem reagálnak, illetve akiknél a betegség a korábbi kezelések ellenére visszatér. A Breyanzi ezeknél a betegeknél nyújthat kezelési alternatívát. Bár a készítményt a betegek általában jól tolerálják, bizonyos esetekben súlyos mellékhatásokat is okozhat, különösen citokinvihart, amely a szervezetnek a CAR-T sejtek aktiválódására és elszaporodására adott szisztémás válaszreakciója. Az influenzaszerű tünetekkel és magas lázzal járó citokinvihar életveszélyes állapot, ezért a tünetek megjelenésének szigorú monitorozása kötelező.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a januári ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Meeting highlights from the Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) 24-27 January 2022
New gene therapy treatment for patients with relapsed or refractory large B-cell lymphoma
FDA approves lisocabtagene maraleucel for relapsed or refractory large B-cell lymphoma