Az immunhematológiai kezelések lehetséges mellékhatásai
A kiméra antigén receptort hordozó T-sejtes kezelések mellékhatásai veszélyesek lehetnek, de könnyen felismerhetőek és épp ezért megelőzhetőek.
Az immunsejtes kezelések új fejezetett nyitottak az onko-hematológiában. Az új kezelés új mellékhatásokat von magával, melyeknek felismerése és kezelése újabb feladatot jelent a gyakorló klinikusoknak. A Nature tematikus lapjában, a Clinical Oncology-ban megjelent írás a kiméra antigén receptort hordozó (innentől CAR) T-sejtes kezelések mellékhatásait veszi szemügyre és ad azokhoz néhány egyszerű ajánlást.
A vizsgálatban több mint száz CAR T-sejttel kezelt beteg adatait elemezték, olyanokét, akik négy különböző amerikai centrumban kaptak ilyen kezelést, hematológiai indikációban. A limfómák kezelésére korábban nagyon korlátozottak voltak a lehetőségek. Valójában az elmúlt 30 évben nem jelent meg újdonság az agresszív B-sejtes malignomák terápiájában és a betegek átlagos túlélése nem haladta meg a 10 évet. Az elérhető másodvonalas lehetőségek, pl. kombinált kemoterápiák és azt követő autológ őssejt transzplantáció megkezdése és végigvitele 3-6 hónapot vett igénybe. Ezzel szemben a CAR T-sejtes kezelések néhány hét alatt lebonyolíthatók. A CAR T-sejtek ebben az esetben a B-limfociták felszíni antigénjét, a CD19-et támadják. Az antigént az egészséges és a daganatos sejtek is kifejezik. A kezelésre adott válaszarány 50-90% között mozog. A módszerrel szerzett tapasztalatok olyannyira biztatók, hogy reformálhatják a teljes hemato-onkológiai terápiát. A cikkben megjelent ajánlások a szerzők tapasztalatain alapulnak. Módszereik egyszerűen elérhetők, konzervatívak.
A CAR T-sejtes kezelésnél két, eddig szinte ismeretlen tünetegyüttes megjelenésével lehet számolni. Az egyik a citokin felszabadulási szindróma (röviden CRS), ami egy drámai mértékű citokinkibocsájtáson alapul. Influenzaszerű tünetekkel kezdődik, de fatális kimenetelű lehet. A másik, a CRES, azaz CAR T-sejtekhez köthető encephalopathiás szindróma. Ennek hátterében a módosított T-sejtek neurotoxocitása, valamint az ehhez köthető agyödéma áll.Szerencsére mindkét mellékhatás kezelhető, ha idejében felismerik. Épp ezért a terápiával összefüggésben szoros obszerváció javasolt.
A kutatók egy gyors és egyszerű módszert ajánlanak a neurotoxicitás felmérésére. Ez nem más, mint egy 10 pontos, a kognitív képességek felmérésére szolgáló skála, amely pontszámai az alábbi kérdésekre adott válaszokon alapulnak: melyi év, milyen hónap, hányadik napja van, milyen városban, melyik korházban tartózkodik, hogy hívják az elnököt. Rákérdeznek, 3, a közvetlen környezetben felellhető tárgy nevére, majd leíratnak egy egyszerű mondatot a beteggel és arra kérik, hogy 100-tól számoljanak vissza tízesével. Amennyiben az összes válasz helyes, úgy a szellemi tevékenység normálisnak tekinthető. A tévesztések alapján az enyhe kognitív károsodás felismerhető. A vizsgálatban részt vevő egyik betegnél a kézírás kezdett kuszává válni, melyet neurotoxikus jelnek tartottak. A kezelés átmeneti felfüggesztése és a gyors beavatkozás megelőzte a CRES-t.
A citokin felszabadulás „karmesterének” az interleukin-6-ot tartják. Az empirikusan adagolt IL-6 szuppresszor segítségével több alkalommal elkerülhetővé vált a CRS. Ennek gyermekgyógyászati esettanulmányai is elérhetővé váltak.
Természetesen kevés még a tapasztalat a fenti kezeléssel, így nincs konkrét evidencia, hogy mi hatásos és mi nem. A kutatás azonban új lendületet kapott, a hamarosan induló CARTOX-10 program és más vizsgálatok célja ezek azonosítása és hatékony kezelése.
Forrás: Science Daily