Polifenolokban gazdag táplálékkal a diabetes ellen
A polifenolokban gazdag tápanyagok (pl. fekete csokoládé, zöld tea, kávé, extraszűz olivaolaj) jelentősen javítják a szénhidrát-anyagcserét és serkentik az agyműködést.
Az Európai Atherosclerosis Társaság 2014. májusi, madridi. kongresszusán (EAS 2014) két előadás is foglalkozott a táplálék és a szénhidrát-anyagcsere, valamint a kardiovaszkuláris állapot összefüggéseiről. A Dr. Lutgarda Bozzetto (II. Ferenc Nápolyi Egyetem) vezette munkacsoport szerint a polifenolokban gazdag tápanyagok (pl. fekete csokoládé, zöld tea, kávé, extraszűz olivaolaj) jelentősen javítják a szénhidrát-anyagcserét a diabetesre és a kardiovaszkuláris megbetegedésekre erősen hajlamos egyénekben.
Manapság egyre-másra jelennek meg vizsgálatok a különböző polifenolokat tartalmazó táplálékokról, a koffein, a zöld tea, vagy a fekete csokoládé előnyeiről. A természetben számos tápanyagban megtalálható polifenoloknak a kardiovaszkuláris megbetegedések és a diabetes kockázatának csökkentésén túl egyes daganatok prevenciójában is szerepük van, és nem utolsó sorban pozitívan befolyásolják az agyműködést. Állatkísérletekben és humán megfigyeléses vizsgálatokban igazolni lehet a szénhidrát-anyagcserére gyakorolt kedvező hatást is.
A résztvevő 45 túlsúlyos vagy kövér (30 fölötti BMI-vel rendelkező) beteget négy különböző étrendre osztottak be: az első csoportba sorolt betegek egy standard étrendet kaptak, melyben kevés volt az omega-3 zsírsav és a polifenol tartalom is (ez volt a kontroll csoport), a második csoport omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékot kapott, a harmadik polifenolokban gazdagot, és a negyedik omega-3 zsírsavakban és polifenolokban egyaránt gazdag táplálékot fogyasztott 8 héten keresztül. Bár a második csoport (omega-3 zsírsavakban gazdag étrendet fogyasztó) betegei fogytak a legtöbbet, mégis a harmadik csoport (polifenolokban gazdag diéta) betegeinél javult legjobban a vércukor- és inzulin-szint. Míg a glukóz anyagcsere és a cukorfelszívódás javulását csak a polifenolokban gazdag táplálékot fogyasztó 3-mas és 4-es csoportban figyelték meg. A béta-sejt funkciók csak a kiozárólag polifenolban gazdag táplálékot fogyasztókban javultak. Dr. Bozzetto szerint a polifenolok e speciális hatásmechanizmusa hasonlít a diabetesben használt gyógyszerekéhez, tehát mielőtt tétlenül várnánk a diabetes kialakulását, meg kellene előzni azt polifenolokban gazdag táplálkozással. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a fenti vizsgálat csak kevés betegen, és rövid megfigyeléssel történt, tehát nagyobb betegcsoportokon, hosszabb ideig végzett vizsgálattal lehetne igazolni az eredményeket.
A Dr. Masaru Kominami (Osaka, Japan) vezette vizsgálatban a szőlőmag- és az oliva-kivonatokat tesztelték 72 egészséges férfin és nőn: a szőlőmag kivonatban antioxidáns, antihipertenzív és gyulladásellenes tulajdonságú katechinek és proanthocyanidinek vannak, míg az oliva polifenol tartalmú. Négyheti használat után az oliva/szőlőmag kivonatok 0,52%-kal növelték az arteria brachiálison mért áramlás mediált dilatációt (FMD) a kezeltek csoportjában, míg a kontroll csoportban az FMD 0,09%-al csökkent. A kivonatok hatására az antioxidáció javulását és a szérum C-reaktív protein szintjének enyhe csökkenését figyelték meg.
Dr. Gabrielle Riccardi (Nápoly, Olaszország) úgy kommentálta az eredményeket, hogy az eredmények jók és kedvezőek, de mivel utóbbi vizsgálatban a két hatóanyagot nem választották el, nem tudjuk, hogy melyiknek köszönhetjük a kedvező hatást.
Írásunk az alábbi közlemény alapján készült:
1. Medscape
2. EAS 2014; June 1, 2014; Madrid, Spain