Pontatlanok a szívfrekvenciát mérő mobilappok
A szívfrekvencia nyomonkövetésére kifejlesztett, a kereskedelmi forgalomban lévő applikációk pontossága még azonos technika alkalmazása esetén is igen széles határok között változhat.
„A szívfrekvencia nyomonkövetésére az okostelefonokra kifejlesztett alkalmazásokkal kapott értékeket a felhasználók összehasonlítják egymással – magyarázza dr. Christophe Wyss, a zürichi Heart Clinic kardiológusa, a European Journal of Preventive Cardiology című lapban most megjelent közlemény egyik szerzője. − A problémát az jelenti, hogy nincs olyan törvény, mely megkövetelné ezeknek az applikációknak a validálását, ezért a fogyasztóknak nincs lehetőségük a kapott értékek pontosságának megítélésére.”
A most közzétett vizsgálatban véletlenszerűen négyet választottak ki a kereskedelmi forgalomban elérhető szívfrekvencia-applikációk közül, és ezeket iPhone 4 és iPhone 5 készülékekre letöltve tesztelték. Egyes applikációk kontakt fotopletizmográfiát használnak (a méréshez az ujjbegyeket kell a telefon beépített kamerájához illeszteni), míg mások nem-kontakt fotopletizmográfia elvén működnek (a kamerát az arc elé kell tartani).
A kapott értékek pontosságát a klinikai gold standardnak tekinthető vizsgálatok (elektrokardiográfia (EKG), vagy az ujjbegy pulzusoximetriája) eredményeivel történő összehasonlítással határozták meg.
A vizsgálatba 108 beteget vontak be, akiknek szívfrekvenciáját EKG-val, pulzusoximetriával, valamint mind a négy applikációval megmérték.
Alapvető különbségeket észleltek a négy mobiltelefonos alkalmazás pontossága között. Voltak olyan applikációk, melyeknek eredményei a mérések több mint 20 százalékában több mint 20/perc értékkel tértek el az EKG-val kapott adatoktól. Úgy tűnik, hogy bár a non-kontakt applikációkat könnyebb használni de ezek - különösen magasabb szívfrekvenciák és alacsonyabb testhőmérsékletek esetén - rosszabbul teljesítenek, mint a kontakt alkalmazások. A non-kontakt applikációk hajlamosak túlbecsülni a magasabb szívfrekvencia-értékeket.
Ugyanakkor a két kontakt applikáció eredményei is eltértek egymástól. Az egyik alkalmazás a pulzusoximetriához hasonló pontosságú értékeket adott, míg a másik applikáció pontatlannak bizonyult – noha mindkettő azonos technológián alapult.
A szerzők megkíséreltek magyarázatot találni a két kontakt applikáció teljesítménye közötti különbségekre. Azt találták azonban, hogy az eltérések nem magyarázhatók pusztán a kamera technológiájával (iPhone 4 vs. iPhone 5), az életkorral, a testhőmérséklettel vagy a szívfrekvenciával.
A kontakt applikációk eredményei közötti eltérések valószínűleg oka valószínűleg a szívfrekvencia kalkulálásához használatos algoritmusok különbözősége, a különböző applikációk által használt algoritmusok adatai azonban bizalmas kereskedelmi információknak minősülnek. Ez azt jelenti, hogy ha egy technológia az egyik alkalmazás esetében működik, nem feltétlenül ugyanez a helyzet egy másik applikáció esetében, és nem lehetünk bizonyosak abban, hogy minden kontakt szívfrekvencia-applikáció pontos eredményeket ad. A fogyasztóknak és az orvosoknak is tisztában kell lenniük azzal, hogy az egyes applikációk adatai között igen nagy eltérések lehetnek, és egyelőre még nem állítottak fel kritériumokat a pontosság felméréséhez. Azt sem tudjuk egyelőre, mi történik ezekkel az adatokkal, és tárolódnak-e azokat valahol valamilyen formában, ami adatvédelmi aggályokat vethet fel.