hirdetés

A szapora séta jót tesz a szívnek

A Women’s Health Study adatai szerint inkább a séta tempója befolyásolja a szívelégtelenségek kockázatát, mint az elvégzett fizikai aktivitások mennyisége.

hirdetés

Az American Heart Association Epidemiology and Prevention and Lifestyle and Cardiometabolic Health (EPI Lifestyle) 2016. március 2.-án az arizonai Phoenix-ben tartott találkozójának egyik poszterén közölt tanulmány mintegy 40 000 posztmenopauzális asszony megfigyelése alapján azt állapította meg, hogy a rendszeresen végzett gyors tempójú séta csökkenti az elkövetkező két évtizedben bekövetkező szívelégtelenségek kockázatát. A Women’s Health Study adatai szerint a kényelmes tempóban végzett tréningek szintén hasznosak, de igazából a séta irama dönt. Az adatok egyéb fizikai tevékenységekhez való igazítása után is a gyors séta egyértelműen csökkentette a szívelégtelenség kockázatát.

Dr. Luc Djousse (Brigham and Women’s Hospital and Harvard University, Boston, MA) azt mondja, hogy „ha két hölgy azonos mennyiségű edzést végez szabadidejében, akkor a szaporán lépkedő asszonynál a lassan sétálóhoz képest több előny keletkezik”, és feltételezi, hogy ez férfiak esetén is így lehet. Ezért azt javasolja betegeinek, hogy ne csak lassacskán kószáljanak, hanem szaporán lépkedjenek. A lépésszámláló mobilapplikációk, egyéb kütyük segítenek ebben. Ha pedig azonos útvonalon sétálunk, vagy kutyánkat is mindig egyfelé visszük, igyekezzünk a távot egy kissé rövidebb idő alatt megtenni.

A betegek által megnevezett séta tempó egyben jelzi a futószalagon mérhető általános edzettségi (fittness, vagyis az annak megfelelő „metabolic equivalents” = METs) állapotot: az óránként 4,8 km-es séta a futószalagon a szapora gyaloglásnak felel meg. A 3,2 km-es óránkénti séta viszont a futószalagon a lassúmendegélés, lődörgés.

A Women’s Health Study-ban 39 635, átlagosan 55 éves  nő vett részt. A résztvevők 18%-a egyáltalán nem gyalogolt rendszeresen, de 32%-uk szaporán gyalogolt. A személyeket öt csoportba sorolták: >22 MET-óra hetente (8255 nő). Ráadásul a gyaloglás tempója szerint a következő csoportokba is besorolták az asszonyokat: 0 km/óra, <3,2 km/óra, 3,2-4,6 km/óra és ≥ 4,8 km/óra).

A legaktívabb asszonyokhoz képest a legkevésbé aktívaknál gyakoribb volt a diabétesz (1,5% vs 3,5%), a hipertónia (21% vs 30%). A kevésbé aktívak többen dohányoztak (9% vs 19%), magasabb volt a BMI-jük (25 vs 28), viszont az aktívabbak kevesebb alkoholt fogyasztottak (49% vs 35%) és kevesebben vettek igénybe közülük valamilyen hormonpótlást (44% vs 39%). A 17 éves átlagos követés során 635 nőnél alakult ki szívelégtelenség. A legaktívabb asszonyoknál 23%-kal alacsonyabb volt a szívelégtelenség kialakulásának kockázata (HR: 0,67, 95%CI 0,53-0,84). Amennyiben a gyaloglás tempójához igazították az adatokat, a tempósan gyaloglóknál 15%-kal kevesebb volt a szívelégtelenség kialakulásának kockázata (HR: 0,85, 95%CI 0,61-1,10). Amennyiben az egyáltalán nem gyalogló nőket és a legszaporább tréninget végzőket hasonlítjuk össze, akkor azt látjuk, hogy utóbbiaknál 48%-kal csökkent a szívelégtelenség kialakulásának kockázata (HR 0,52, 95%CI 0,41-0,66), ami az egyéb fizikai aktivitásokhoz való igazítás után is 41%-kal kevesebbnek adódott (95%CI 0,45-0,78).

Tehát a gyaloglás tempója fordított arányban áll a szívelégtelenség kockázatával, és ez a különbség a különféle igazítások után is fennmarad.

           

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

1. Heartwire from Medscape >Conference News

2. American Heart Association (AHA) 

 

Dr. N. T.
a szerző cikkei

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.