Protonbesugárzás vagy konvencionális sugárkezelés?
A kérdés megválaszolása egyelőre várat magára, mert a legtöbb amerikai biztosító nem hajlandó finanszírozni az igen költséges proton besugárzásokat.
Az amerikai National Cancer Institute (NCI) által szponzorált, hét folyamatban lévő vizsgálatban a kutatók azt szeretnék kideríteni, hogy a protonsugárral végzett terápia bármilyen tekintetben jobb-e, mint a konvencionális sugárkezelés? Az emlő-, tüdő-, prosztata-, nyelőcső-, máj- és agydaganatokra kiterjedő vizsgálatban az új, kísérleti proton kezeléseket a konvencionális sugárterápiával (fotonterápiával), köztük az intenzitás-modulációs besugárzási technikával (IMRT-vel) hasonlítják össze. A betegek proton besugárzásra való bevonása azonban lassan halad, mivel sem az amerikai kereskedelmi betegbiztosítók, sem az állami Medicaid sem hajlandó finanszírozni a daganatok efajta kezelését, mondván, hogy a proton-besugárzás egyelőre nem bizonyult jobbnak a konvencionálisnál, viszont sokkal drágább. Egyedül a Medicare – a helyi előírásoknak megfelelően - hajlandó többnyire fizetni ezt a terápiás formát, és egyes biztosítók, pl. a Cigna, az Independence Blue Cross, a Blue Cross Blue Shield of Florida, stb. is készek bizonyos daganatos betegségekben – klinikai vizsgálatok keretei között is – fedezni a proton-kezelés költségeit.
(A Medicaid egy állami és egyben szövetségi program, mely egészségbiztosítást ad a nagyon alacsony jövedelműek számára. A Medicare egy szövetségi program, mely biztosítást ad a 65 év fölöttieknek, vagy a súlyosan korlátozottaknak – függetlenül azok jövedelmétől. Egyesek egyszerre mindkét támogatási formát élvezhetik -”dually eligible individual”, számukra a biztosítási önrész már jóval kevesebbe kerül).
Egyes proton-centrumok (pl. University of Pennsylvania, a Mayo Klinika, a University of Maryland) olyan árengedményt adnak a proton-kezelésekre, hogy azok költsége a konvencionális IMRT kezelésekével megegyezzen. Más centrumok (pl. Northwestern Proton Therapy, Seattle Cancer Alliance) pedig olyan fizetési programot állítottak be, hogy a centrum átvállalja a kezelés költségeit, ha egyik biztosító sem fizet.
A kompromisszumok ellenére az igen lassú betegbevonás miatt a vizsgálat egyelőre holtpontra jutott. Pl. az emlőrák miatti proton besugárzásra 893 beteg lenne alkalmas, de közülük 582 betegnek (65%) nem fizetné ki a proton-kezelést a biztosító.
Eddig csak egyetlen randomizált vizsgálatból ismerjük a proton-kezelés hatásosságát, ez a vizsgálat tüdőrákos betegek bevonásával folyt (ezért nem vették be a tüdőrákot a jelen kutatások körébe), és tüdőrákban a proton-besugárzás nem bizonyult jobbnak a standard sugárkezelésnél (lásd ASCO 2016 absztraktok). A Medicare tapasztalatai alapján egy proton-terápiás kúra - indikációtól függően- 10.000-20.000 dollárral többe kerül, mint egy konvencionális IMRT sugárkezelési sorozat.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Oncology News
2. Journal of Clinical Oncology
3. American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2016 Annual Meeting